Mäso aj pre vegetariánov: Vyrobené v laboratóriu bez zabíjania zvierat

Umelé mäso

facebook.com

Budúcnosť, ktorú si mnohí z vás predstavovali len v tých najodvážnejších snoch, je tu. Svetlo sveta uzrie možno už o krátku dobu mäso vyrobené v laboratóriu. Holandským vedcom sa totiž podarilo v laboratórnych podmienkach vypestovať skutočné mäso. Pre ľudstvo by tento krok znamenal obrovský prínos. Potešili sa mu aj ochrancovia zvierat, ktorí sa už teraz tešia na jeho uvedenie do praxe.

Nateraz ešte nie je isté kedy, v akom množstve a za akých podmienok sa bude takéto mäso môcť distribuovať. Potrvá ešte nejaký ten rôčik, kým sa toto mäso začne vyrábať vo veľkom. Umelé mäso si teda v obchodoch ešte nejaký ten čas nekúpite.

Náklady sú zatiaľ vysoké

Laboratórne výskumy stále prebiehajú a úsilie vedcov sa doposiaľ zhmotnilo len do kúsku mäsa asi o veľkosti golfovej loptičky. Aj napriek tomu sú však náklady na výskum a vývoj tohto produktu obrovské. Vytvorený kúsok mäsa stál podľa vedcov až neuveriteľných 250 000 Eur. Ak by ste si z neho chceli pripraviť napríklad obed alebo večeru, asi by vás vyšla poriadne draho.


Mohlo by vás zaujať: Hovädzie, bravčové či králičie: Ktorý druh mäsa je pre vás ten najlepší?


Chcú vyrobiť umelý hamburger

Najbližším cieľom vedcov je vyrobiť prvý laboratórny umelý hamburger. Prisľúbili, že ho uvidíme už na jeseň tohto roku. Takýto hamburger však bude veľmi malý a nebude sa dať tepelne upraviť. Nuž, ako každý nový objav aj tento treba ešte „trochu doladiť“. Nechajme sa teda prekvapiť, či vedci svoj cieľ splnia.

Zdrojom sú kmeňové bunky

Vedci vykultivovali umelú svalovinu z kmeňových buniek hovädzej svaloviny. Podarilo sa to vďaka kmeňovým bunkám. Práve tie sú veľkou devízou budúcnosti, do ktorej vedci vkladajú obrovské nádeje. A to nielen na poli vývoja nových potravín, ale aj v liečbe doposiaľ nevyliečiteľných chorôb, vrátane rakoviny. Vďaka nim tak svitá mnohým pacientom nádej na vyliečenie a návrat k predošlému životu.

Holanďania sa pochlapili

Na tento objav môže byť právom pyšné Holandsko. Práve v tejto krajine sa totiž tím vedcov popasoval s novou výzvou a vzišiel z nej úspešne. Odborníci z Maastrichtskej univerzity pracovali na čele s doktorom Markom Postom.


Mohlo by vás zaujať: Prebuďte v sebe milovníka surového mäsa: Tatársky biftek dvakrát inak!


Počkáme si aspoň 10 rokov

Asi toľko bude trvať, kým budú vedci schopní tento objav natoľko zovšeobecniť, že znížia jeho výrobné náklady na sumy, ktoré budú únosné aj pre bežných ľudí. Podľa ich slov to však môže trvať aj 20 rokov, pretože to nebude vôbec ľahké. Okrem toho potrebujú tento objav ešte v rôznych smeroch vylepšiť a potvrdiť v praxi.

V prípade, že by všetko dobre dopadlo, našej Zemi by sa dýchalo podstatne ľahšie, nakoľko obyvateľov zeme neustále pribúda a rastie tak aj spotreba mäsa. Nebolo by totiž potrebné chovať toľko zvierat a nadšení by boli určite aj ochrancovia práv zvierat. Nebolo by ich treba usmrcovať tak veľa a časom by sa možno od toho aj úplne upustilo. Otázkou však je, či si umelé mäso dokáže získať toľko fanúšikov ako mäso klasické a tiež či jeho bežné jedenie nebude mať na človeka nejaké neželané účinky.


Čo hovoríte na „umelé“ mäso vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, Oliver
Odporúčame