Mať po štyridsiatke je úžasné: 5 dôvodov, ktoré vás o tom presvedčia

Zrelé ženy

thinkstockphotos.com

Hovorí sa „mladosť – pochabosť“. A trochu pravdy na tom možno bude. Veď si len spomeňte na časy, keď ste mali dvadsať rokov. Bezstarostnosť bola síce fajn, ale asi ste vôbec nemali jasnú predstavu o tom, kto ste a kam smerujete. Mať po štyridsiatke je tiež úžasné!

1. Ste vysporiadaný človek

V tomto veku si už plne uvedomujete všetky svoje vlastnosti. Tie pozitívne, aj negatívne. Poznáte svoje limity a viete, čo dokážete. Idete si priamo za svojím cieľom a neodradia vás klebety či neprajníci. Žijete usporiadaný život a viete, na čom skutočne záleží. Nezaoberáte sa nepodstatnými vecami a keď si niečo zaumienite, zväčša to aj dokážete. Mladí ľudia takýmito vlastnosťami často neoplývajú. Ešte nedokážu úplne rozlíšiť, čo je dôležité a čo nie, kto je pravý priateľ a kto len falošný známy. Zaoberajú sa všetkým, čo im niekto povie a trápia sa nad rečami neprajníkov. Vy už nie. S vekom prichádza vyspelosť.


Mohlo by vás zaujímať: Fakty a čísla: Takto vyzerá sex po štyridsiatke!


2. Ceníte si rodinu

,,Neznášam ju! Nenávidím ho!“, možno zaznelo v mladosti aj z vašich úst na účet mamy, otca, brata či sestry. Neraz si až s pribúdajúcim vekom človek uvedomuje dôležitosť rodinných pút, nachádza cestu k vlastným rodičom či súrodencom. Nehovoriac o vytvorení vlastnej rodiny. Aj vy po svojom boku zrejme máte niekoho, s kým chcete zostarnúť a na koho sa môžete vždy obrátiť. Spája vás množstvo spoločných zážitkov, krásne aj ťažšie chvíle,  možno aj deti, ktoré milujete. A ak aj vlastnú rodinu nemáte, zrejme tento stav zvládate oveľa ľahšie, ako kedysi. Užívate si veci, na ktoré neraz popri rodinnom živote nezostáva toľko času.  

3. Rozoznáte pravých priateľov

Mladí ľudia sa cez víkendy pravidelne stretávajú a užívajú si, no môžeme vždy hovoriť o skutočných priateľstvách? To, že je niekto dobrým kamarátom, sa väčšinou ukáže v ťažkých časoch. Podržal vás, keď ste prišli o prácu alebo o partnera, možno pri vás stál, keď deti vyleteli z rodičovského hniezda a slzy tiekli potokom… Priateľ nie je ten, kto ide s vami na diskotéku, ale ten, komu môžete zavolať aj o polnoci. Vy to už dávno viete a preto nestrácate čas s ľuďmi, ktorí za to jednoducho nestoja.


Mohlo by vás zaujímať: 8 dôvodov, prečo si začať so staršou ženou


4. Máte viac voľného času

Deti sú  stále väčšie a nevyžadujú toľko starostlivosti, ako kedysi. Vďaka tomu máte viac času na seba a svoju polovičku. Po dlhých rokoch podnikáte dovolenky a výlety vo dvojici. Ste si sami pánmi a neriadite sa tým, že je niekto hladný, smädný alebo potrebuje ísť na záchod. Možno chodíte konečne behať, alebo si doprajete aspoň raz za týždeň masáž. Viete, že po rokoch máte na seba viac času a užívate si to plnými dúškami. A ak ešte náhodou v tejto fáze nie ste, nebojte sa, určite sa aspoň blíži.

5. Vyznáte sa v svojej práci

Po skončení školy sa ľudia väčšinou ešte len hľadajú. Málokto v takom veku hneď vie, čo chce robiť a čo ho bude najbližšie roky pracovne napĺňať. Vystrieda dve, tri, niekedy aj viac povolaní, kým naozaj zistí, čím chce byť. Musí na sebe pracovať, aby získali plat a ohodnotenie, po akom túži. Vy ste si už týmto všetkým prešli. Máte roky praxe, čo sa zrejme odráža aj na vašej výplate. V práci si vás vážia a cenia vaše skúsenosti. Dôležité samozrejme je držať krok s dobou a nebáť sa požiadať o radu aj mladších kolegov, ak treba. Oni, ak sa chcú zlepšovať, zas zrejme budú zisťovať rôzne veci od vás. Tešte sa z práce s rôznymi vekovými skupinami a nebojte sa konkurencie. Stále na to máte!


Viete popísať ďalšie dôvody spokojného života po štyridsiatke? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame