Máte cukrovku druhého typu v rodine? Vyhnite sa jej dodržiavaním niekoľkých zásad!

Cukrovka

thinkstockphotos.com

Cukrovka druhého typu trápi státisíce Slovákov. Vyhnúť sa jej pritom nie je až také zložité – podľa odborníkov pomôže zdravé stravovanie a životospráva. Na pozore by sa mali mať najmä ľudia, ktorí majú sklon k cukrovke v rodine, ale aj tí, ktorí majú nadváhu či obezitu.

Diabetes druhého typu má väčšina pacientov, ktorí nie sú závislí od inzulínu. Postihuje najmä ľudí nad 40 rokov. Na Slovensku žije podľa posledných štatistík asi 340 000 cukrovkárov. Neoficiálne je ich však oveľa viac, pretože mnohí o ochorení nevedia. Na cukrovku upriamila pozornosť aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa zdravia (7.4.).

Čo všetko môže spôsobiť a ako sa prejavuje?

Cukrovka, lekársky diabetes mellitus, je choroba látkovej premeny a jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu ciev. Prejavom ich poškodenia je zhoršený zrak, poškodená funkcia obličiek, nervov, nedokrvenie srdca, mozgu a končatín. V niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k amputácii nôh, srdcovému infarktu či mozgovej príhode. Jej varovnými príznakmi sú časté močenie, rýchly úbytok hmotnosti, únava,zvýšený smäd.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Zistite, ako na tom ste

Či máte problém zistíte vďaka rutinnému odberu krvi vrámci preventívnej prehliadky, alebo si môžete v lekárni domáci test. Stojí okolo 10 eur a výsledky budete mať za 60 sekúnd.

  • Nechcené dedičstvo porazíte pohybom

Na pozore by sa mali mať najmä ľudia, ktorí v rodine toto ochorenie majú, úlohu totiž hrajú aj dedičné predpoklady. Ľudia so sklonom k nej by sa mali preto denne viac hýbať. Ochaba odporúča aspoň 30 minút fyzickej aktivity. ,,Najlepšie je stanoviť si určitý čas a fyzickú aktivitu postupne zvyšovať,“ odporučil.

  • Obmedzte sladké

,,Treba obmedziť konzumáciu sladených nápojov a potravín,“ povedal Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Prispievajú k obezite a tá je jedným z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich toto ochorenie. Ráno možno začať namiesto sladkého pečiva s kávou radšej čerstvým ovocím a zeleninou, vajíčkom, celozrnným pečivom alebo orechmi so strúhaným syrom. Káva a sladké pečivo môžu hladinu cukru v krvi zvýšiť. Tiež pozor na priveľmi mastné jedlá.

  • Povedzte cigaretám „stačilo“

Jedným zo zdravotných rizík, ktoré so sebou nesie fajčenie, je aj vyššia pravdepodobnosť ochorenia na cukrovku. Skúste cigarety obmedziť a postupne s týmto zlozvykom skoncovať úplne. Nájdite iné možnosti, ako zaneprázdniť svoje ruky – či už ručnou prácou alebo čarbaním na papier či hraním sa s gumičkou alebo používaním posilňovacieho krúžku.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Existujú aj iné druhy cukrovky

Okrem tohto typu cukrovky existuje ešte cukrovka prvého typu, tehotenská cukrovka a iné jej špecifické typy. Prvý typ postihuje najmä mladých ľudí a vyznačuje sa úplným nedostatkom inzulínu, čo si pre prežitie pacienta vyžaduje jeho pravidelné podávanie. Tehotenská cukrovka vzniká v druhej polovici tehotenstva a po pôrode sa zväčša stratí. Špecifický typ cukrovky môže byť spôsobený liekmi, niektorými chemickými látkami alebo infekciami.


Aké skúsenosti s cukrovkou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame