Čo všetko doma dezinfikujete? Na tieto veci väčšina z nás zabúda

Čistenie mikrovlnnej rúry v kuchyni

Pri čistení domácnosti netreba zabúdať ani na kuchynské spotrebiče (Foto: Gettyimages)

Vo väčšine domácností sa venuje zvýšená pozornosť podlahám, pracovným doskám v kuchyni, perie sa na vyšších teplotách a dokonca aj odložená žehlička opäť našla svoje užitočné poslanie. Stačí to? Ak sa chcete doma cítiť bezpečne, zamerajte sa aj na čistenie vecí z nášho zoznamu. Podľa odborníkov patria k najšpinavším a predbehnú dokonca aj záchodovú dosku.

1. Mobilný telefón

Smartfón, ale aj tablet, držíme v ruke pravidelne. Dali by sa dokonca považovať za našu tretiu ruku, ktorú však určite neumývame tak často, ako by sa patrilo. Skúšali ste už spočítať, koľkokrát denne odomknete displej a kontrolujete novinky? Vedci z Arizonskej univerzity zistili, že na mobilných telefónoch je až 10 krát viac baktérií a vírusov ako na záchodovej doske. Strašidelné číslo!

2. Klávesnica

Pracujete z domu? Komunikujete so svojou rodinou? Čísla, s ktorými prišla spoločnosť CBT Nuggets, sú skutočne alarmujúce. Klávesnica, či už na notebooku, alebo k stolovému počítaču je až 20 000 krát špinavšia ako WC. Môže za to predovšetkým jej nenápadnosť. Zvyčajne vyzerá dobre, nevidno na nej odtlačky prstov, no tvorí ju množstvo klávesov a malých medzier. Hotový raj pre záškodníkov!

3. Zubná kefka

Mali by sme ju meniť po prekonanom ochorení alebo každé tri mesiace. Ak máte vo zvyku ju z času na čas preliať horúcou vodou, robíte dobre. Pozornosť si však zaslúži aj plastová časť kefky – rukoväť. Ak je v kúpeľni WC, môžu sa na plaste dlho držať baktérie, ktoré sa do vzduchu dostávajú pri spláchnutí.


Mohlo by vás zaujať: Tieto veci v domácnosti môžu ohroziť vaše zdravie: Opatrne, používate ich denne!


4. Otváranie na chladničke a mikrovlnke

Dva kuchynské spotrebiče, ku ktorým najčastejšie smerujú naše kroky. V štúdii z roku 2011 zistili, že kľučka na chladničke patrí k najšpinavším miestam kuchyne. Zle dopadlo aj otváranie a ovládací panel na mikrovlnnej rúre.

5. Okuliare

Okuliarov sa prirodzene dotýkame prstami. Stačí malé napravenie z času na čas alebo rýchle zotretie nečistoty, aby sa na rám alebo sklo preniesli patogény z našich rúk. Pravidelne okuliare dezinfikujte alebo opatrne umývajte v teplejšej saponátovej vode. Niektoré vírusy (vrátane koronavírusu) dokážu do tela vniknúť aj očami.

6. Umývadlová a sprchová batéria

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že ak špinavými rukami otvoríte batériu, nečistoty sa na ňu prenesú? Na čisté umyté ruky sa následne pri zatvorení prenesú naspäť. Ako si poradiť? Batérie pravidelne dezinfikujte a majte v kúpeľni po ruke zásobu papierových obrúskov. Nastrihajte ich na menšie časti a pomáhajte si s nimi pri otváraní batérie.

7. Špongie

54 miliárd baktérií na 1 centimetri kubickom sa nachádza v kuchynskej špongii! Číslo, ktoré aj medzi odborníkmi vyvolalo zdesenie, práve z dôvodu častého používania pri umývaní riadu, čistení pracovnej dosky alebo kuchynského stola. Aj preto sa odporúča špongiu často meniť, nedávať ju do blízkosti surového mäsa a pravidelne zabárať horúcou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Večný nepriateľ v domácnosti: Odstráňte vodný kameň spoľahlivo a účinne


8. Kôš na bielizeň a odpadový kôš

Ak si dávate záležať na hygienickej čistote svojho oblečenia, pravidelne dezinfikujte aj otváranie na koši na bielizeň. Prichádza do kontaktu nielen so špinavým oblečením, no často sa najskôr vyzlečieme a až následne umyjeme ruky. Rovnakú pozornosť si zaslúžia smetné nádoby/koše vo vašej domácnosti. Snažte sa ich počet znížiť. Najmä, ak je niektorý člen rodiny chorý a použité vreckovky sú po celom dome – v koši v kúpeľni, izbe aj kuchyni. Čím menej odpadových nádob, tým menej rizikových bodov.

9. Poštová schránka

Prišiel vám list? Hromadia sa vám v schránke reklamné letáky? Vašej poštovej schránky sa nedotýkate iba vy. Keď si pôjdete najbližšie vybrať jej obsah, použite na otváranie dezinfekčnú handričku alebo potrite schránku 60-70 percentným alkoholom. Štúdia spoločnosti Kimberly-Clark Professional z roku 2011 poukázala, že až na 68 percentách úchytov boli mikroorganizmy, ktoré mohli spôsobiť ochorenie. Síce sa možno budete cítiť ako detektív Monk, robíte to pre svoje zdravie!

10. Peňaženka

Priemerná dámska peňaženka obsahuje podľa Initial Washroom Hygiene na svojom povrchu viac baktérií ako WC. Niet sa tomu čo čudovať. Prichádzame do kontaktu s hotovosťou, ktorú pred nami držali stovky iných ľudí s rôznymi hygienickými návykmi. Očistite opatrne svoje platobné karty a vernostné karty, ktoré používate pri nákupoch. Pravidelne čistite povrch peňaženky. Je lepšie, ak ide o koženku alebo kožu. Textilné peňaženky sa totiž čistia pomerne náročne.

Poriadok v celom byte bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. S kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.


Ako často dezinfikujete spomínané veci vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame