Máte doma množstvo jabĺk? Spravte z nich na zimu výbornú domácu detskú výživu!

Jablká

facebook.com

Zima dáva o sebe vedieť každým dňom čoraz viac. Vy sa jej však nemusíte obávať. Pripravte si výdatnú a navyše chutnú vitamínovú bombu v podobe pochúťky zvanej detská jablková výživa. Nie, nepomýlili sme sa, detská výživa je totiž určená pre všetkých. A práve ľuďom v strednom a staršom veku môže počas chladných mesiacov nahrádzať nedostatok vitamínov.

Máte aj vy doma nevyužité jesenné plody a neviete čo s nimi? Alebo sa niektoré z nich ešte stále hompáľajú na stromoch, či vás neustále bombardujú príbuzní a susedia, ktorí sa chcú s vami vrúcne podeliť o svoju úrodu jabĺčok či hrušiek? Nenechajte ich len tak. Poradíme vám, ako si z nich môžete pripraviť veľmi jednoducho a lacno zdravú kašu, ktorá vám vydrží až do nasledujúcej jesene.

Ušetríte a budete mať istotu

Už nemusíte kupovať jablká či hrušky v obchode. Nielen že ušetríte, ale máte aj istotu, že to čo jete, je skutočne prírodným plodom bez akýchkoľvek postrekov alebo iných chemických pomôcok či urýchľovačov. O pôvode, spôsobe rastu a ošetrovaní jabĺk, ktoré sa predávajú v supermarketoch, by sa totiž dalo polemizovať. Nebuďte preto ľahostajní k svojmu zdraviu a pripravte si úplne jednoducho túto nenáročnú a vďačnú pochúťku. Nebude vás to stáť takmer nič.


Mohlo by vás zaujímať: „Obyčajné“ jablká: Pomôžu vám zachovať mladosť aj vo vyššom veku


Pochúťka, ktorá vydrží

Najlepšie na tom je, že ak si v závislosti od veľkosti vašej domácnosti pripravíte dostatočné zásoby, máte o časť zdravej výživy na zimu postarané. Stačí len otvoriť pohárik s voňavou kašou a vychutnať si túto zdravú dobrotu. Detská výživa je vhodná pre všetky vekové kategórie – od najmladších až po najstarších členov domácnosti. Správnym postupom sterilizovaná výživa by vám mala vydržať minimálne do nasledujúcej jesene. Teda ak sa do vtedy nestihne zjesť.

Ako na to?

Potrebovať budete:

  • plody – jablká, hrušky
  • cukor – použiť ho nemusíte, ak nie sú jablká príliš kyslé (ak klasický cukor nepoužívate, nahraďte ho trstinovým)
  • vanilkový či škoricový cukor
  • vodu

Mohlo by vás zaujímať: Bohatá úroda jabĺk? Poradíme vám, čo s ňou!


Jablková výživa

Asi 4 kg jabĺk ošúpeme a zbavíme jadrovníka. Nakrájané na štvrtinky ich dáme spolu s 1,5 l vody, cukrom podľa chuti (asi 14 polievkových lyžíc) a 2 baleniami vanilkového (alebo škoricového) cukru podusiť na mierny oheň. Keď sú jablká už rozvarené, rozmixujeme ich, horúce naplníme do umytých pohárov a uzavrieme. Dáme ich na 30 minút sterilizovať do hrnca s vodou pri teplote 80 °C.

Jablkovo – hrušková výživa

Asi 4 kg jabĺk a 1 kg hrušiek očistíme, ošúpeme a zbavíme jadrovníka. Ovocie nakrájame na kúsky, dáme do veľkého hrnca a spolu s 3 l vody dáme variť až do zmäknutia. Vzniknutú šťavu zlejeme a do hrnca k jablkám a hruškám pridáme 500 g cukru. Vo vode rozmiešame 3 balíčky vanilkového pudingu v prášku, ktorý potom pridáme k ovociu a povaríme dovtedy, kým celý obsah nezhustne. Nakoniec túto zmes rozmixujeme ponorným mixérom na kašu. Výživu nalejeme do malých pohárikov, dobre uzavrieme a ešte 30 minút sterilizujeme pri teplote 80 °C.


Poznáte dobrý tip alebo recept na prípravu „detskej“ výživy? Podeľte sa oň aj s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, Nela
Odporúčame