Máte paniku z návštevy lekára? Možno trpíte syndrómom bieleho plášťa

Doktor

thinkstockphotos.com

Zdvíha sa vám už len pri pomyslení na lekára krvný tlak do závratných výšin, hoci inokedy s ním nemáte žiadny problém? Máte obavy, neskutočne zlý pocit či panickú hrôzu v momente, ako prekročíte prah čakárne či ordinácie? Možno aj vy trpíte syndrómom bieleho plášťa.

Málokto navštevuje lekára s radosťou, no niekomu robí obrovský problém aj pravidelná preventívna prehliadka či bežný odber krvi. Studený pot i zrýchlený tep sú bežnou reakciou ľudí trpiacich syndrómom bieleho plášťa už len pri zmienke o lekároch či vyšetreniach. V podstate však tento nepríjemný stav nie je choroba. Ako to teda so syndrómom bieleho plášťa je?

Strach z lekárov mohol vzniknúť v detstve

Viacero ľudí sa necíti v ambulanciách či poliklinikách dobre. Tieto pocity môžu pochádzať napríklad z nepríjemných spomienok z detstva. Iným zase prekáža zápach dezinfekcie, majú strach z vyšetrenia, z bolesti a v neposlednom rade aj z prípadných zlých správ. Podstatou tohto syndrómu je pocit vnútorného napätia a strachu počas lekárskeho vyšetrenia, ktoré sa spája aj s bielym oblečením, ktoré lekárov symbolizuje. Všetko toto dokopy tvorí syndróm bieleho plášťa.

Tlak si zmerajte radšej doma!

Jedným z hlavných prejavov syndrómu bieleho plášťa je vysoký krvný tlak a zrýchlený tep. Pretože aj nevedomá úzkosť a obavy majú vplyv na ľudský organizmus. Práve vtedy často dochádza k chybnej diagnostike. Pacientom trpiacim syndrómom bieleho plášťa lekár nameria pri každej návšteve vysoký krvný tlak a podľa toho ich, v podstate nesprávne, lieči. Pacient tak začne užívať lieky na tlak, ale keďže má v domácom prostredí tlak normálny, medikamenty tak užíva zbytočne. Tiež sa môže stať, že liek zníži jeho krvný tlak až príliš, čo následne vedie k motaniu hlavy, slabosti a kolapsom. V takom prípade si pacient dokáže pomôcť aj sám, keď si zabezpečí domáci tlakomer. Tak si bude tlak merať v pokojnom domácom prostredí a následne zistené výsledky zanesie lekárovi.


Mohlo by vás zaujať: Skrytý strach vám môže ničiť život: Zistite, ako s ním naložiť


Hrozí nesprávna liečba

Takýmto ľuďom však nehrozí len nesprávna liečba, ale aj absolútne chýbajúca liečba. Ide najmä o tých, ktorým panický strach nedovolí vôbec vojsť do nemocnice či polikliniky. Vtedy zvyknú riešiť aj závažnejšie zdravotné problémy bez lekárskeho dohľadu. Kvôli tomu môžu v konečnom dôsledku dopadnúť dosť zle.

Strach si najskôr priznajte, potom riešte

Základom je priznať si strach. Nie je sa totiž vôbec za čo hanbiť a tiež vám môže niekto pomôcť problém vyriešiť. Vyslovenie pocitov máva navyše veľmi upokojujúci efekt a zmierňuje stres. Pri menej vážnych prejavoch pomáha, ak k lekárovi ide s vami niekto blízky, kto by mal aspoň čiastočne odviesť pozornosť od prostredia nemocnice i lekárov. Pomôcť môže aj kniha, časopis a podobne. Lekárovi tento problém taktiež nezatajujte

Vážnejšie prípady pomôže vyriešiť odborník, terapeut. Spoločne s ním zmapujete pôvod a príčiny strachu a postupne zmiernite jeho prejavy. Keďže u každého jedinca býva príčina niekde inde, je žiadúci individuálny prístup.


Mohlo by vás zaujať: Strach zo zubára, čiernych mačiek či trinástky: Toto o vás prezrádza!


Pomôžte si aj sami

V niektorých prípadoch si však dokážete pomôcť aj sami. Stačí upraviť drobné detaily a do ambulancie sa vám bude kráčať aspoň o trošku ľahšie:

  • dohodnite sa s lekárom, že pri vyšetrení nebude nosiť biely plášť
  • pred vstupom do zariadenia sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Snažte sa upokojiť a sústrediť svoje myšlienky na príjemné veci
  • do čakárne si vezmite niečo na rozptýlenie – knihu, časopis, tablet či svoju polovičku
  • vyberajte si na vyšetrenie deň a čas, kedy sa v čakárni vyskytuje čo najmenej ľudí. Ak je to možné, objednajte sa na presný termín
  • uvedomte si, že lekár vám v žiadnom prípade nechce ublížiť, práve naopak
  • ak vám prístup lekára nevyhovuje, skúste sa obrátiť na iného, ideálne po tom, ako si zistíte referencie od známych

Máte aj vy panický strach z lekára? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame