Máte pocit, že beriete veci priveľmi citlivo? S našimi radami svoje emócie zvládnete!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Považujete sa za citlivého človeka, ktorého dokážu zvalcovať vlastné emócie? Chcete prevziať nad sebou kontrolu a mať pred svetom aspoň o niečo hrubšiu kožu? Aj keď sa v našej spoločnosti vyššia citlivosť považuje za slabosť, v skutočnosti ide o prirodzenú podstatu človeka. 

Tejto téme sa do hĺbky už takmer tri desaťročia venuje psychologička Elaine Aron, ktorá zistila, že mozog citlivého človeka dokonca preukazuje zmeny aj na magnetickej rezonancii. Pocity, zvuky, svetlo či prítomnosť iných ľudí vnímajú citliví jedinci omnoho intenzívnejšie. Podľa jej štatistík sa citlivosť týka 20 % populácie a ide o vrodený znak. Je to príliš veľa na to, aby sa precitlivenosť považovala za poruchu, no zároveň málo na to, aby vás každý z okolia pochopil.  

Spoločné znaky vysoko citlivých ľudí 

 Citlivosť nesúvisí iba s častým plačom a ustráchanosťou. Nasledujúce otázky sumarizujú znaky vysoko citlivých ľudí. Koľkokrát odpoviete áno? 

  1. Ochromia vás vysoké zvuky, silné pachy aj intenzívne svetlo? 
  2. Vyhýbate sa násiliu v médiách? 
  3. Máte potrebu po náročnom dni zaľahnúť do postele, zastrieť okná a zotrvať v úplnom súkromí? 
  4. Trápi vás vnútorné chvenie, keď máte zvládnuť ťažšiu úlohu v krátkom čase? 
  5. Nachádzate silné vnútorné potešenie v hudbe, umení, delikátnych vôňach a chutiach? 
  6. Vynakladáte nemalé úsilie, aby ste si usporiadali život tak, že v ňom nebudú nepríjemné situácie? 
  7. Považovali vás v detstve za hanblivé a plaché dieťa? Šikanovali vás rovesníci? 
  8. te bohatý a komplexný vnútorný život? 
  9. Dokážete v práci podávať vysoký výkon a produktivitu, iba ak nie ste vyrušovaní? 
  10. Rýchlejšie si všímate potreby a pocity iných? Vykazujete vysokú úroveň empatie?

Ak ste sa v týchto otázkach našli, jednou z vašich najväčších úloh je nájsť spôsob alebo ochranné mechanizmy, ktoré vám nedovolia spustiť lavínu emócií voči veciam, okolnostiam, či ľuďom spôsobujúcich pocit ohrozenia a nepohodlia.  


Mohlo by vás zaujať: Ako si udržať zdravé a silné srdce? Tieto tipy prekvapia, pomáhajú i všedné veci


Zastavte prílišné premýšľanie 

Z malých výziev, ktoré možno ani nestoja o našu pozornosť, dokážeme už len samotným premýšľaním vytvoriť veľkú katastrofu. Snažte sa situáciu hneď v počiatku zanalyzovať, nájsť najkratšie východisko von a viac sa v nej „nerýpať“. Miesto toho zamerajte pozornosť na aktivity, z ktorých máte osoh a pozitívne pocity. 

Nájdite človeka, ktorému sa môžete otvoriť 

Hoci je u citlivých ľudí prevaha introvertov, potrebujú spriaznenú dušu. Takú, ktorá dokáže vypočuť všetky ich pocity aj obavy a zároveň im vrátiť späť pevnú pôdu pod nohami. 

Venujte pozornosť veciam, ktoré vás rozrušujú 

Čo ma v skutočnosti na mojom kolegovi tak hnevá? Prečo sa vždy zľaknem, keď v práci prídu s novinkami? Prečo ma tak rozrušuje hluk? Je jednoduché zatvoriť za sebou dvere a ujsť pre nepohodlím. Ak však chceme v živote získať väčšiu odolnosť, nezaškodí, ak z času na čas vynaložíme úsilie zistiť, čo je hlavnou príčinou. Nebojte sa vyhľadať aj terapeuta. Správne vedený rozhovor môže odhaliť vaše dávne traumy. 


Mohlo by vás zaujať: Ako sa vysporiadať s ťaživým tajomstvom? S našimi radami sa vám to podarí


Vyjdite mimo komfortnú zónu 

Miesto toho, že pôjdete do konfliktu s ľuďmi, ktorí sú vám nesympatickí, vyskúšajte tento tréning: 

  • Vypočujte si hudbu, ktorú nemáte radi. 
  • Pozrite si žáner filmu, ktorý vám nie je po vôli. 
  • Vyskúšajte chute, ktorým ste sa bránili. 

Ak sa postupne vystavíte veciam, ktoré vaše podvedomie odmieta, máte príležitosť nabudúce lepšie ovládnuť svoje pocity, vybudovať vyššiu mieru tolerancie, trpezlivosti a zmierniť intenzívne reakcie – a to dokonca aj v komplikovaných medziľudských vzťahoch. 

Užívajte si ticho 

Aj bežný deň môže priniesť veľa dráždivých momentov. Preplnené priestory, zhustená premávka, stres. Pre obnovenie balansu potrebujú vysoko citliví ľudia ticho a meditáciu, ktoré znížia ich každodenné nabudenie. 

To najdôležitejšie – verte v seba! 

Nie je dôležité usilovať sa o súhlas od všetkých ľudí. Vždy sa nájdu jedinci, s ktorými si nebudete rozumieť a ujde sa vám od nich aj kritika. To však neznamená, že by ste sa mali cítiť menejcenne alebo v ohrození. Dôverujte vlastným rozhodnutiam a pestujte dobrý vzťah k sebe samému. 


Radíte sa aj vy medzi vysoko citlivých ľudí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame