Máte pocit, že váš muž je len jedno veľké dieťa? Takto si s jeho povahou poradíte!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Keď vyprchá romantický a erotický ošiaľ, pomerne rýchlo sa ukáže, či je váš partner zrelý zotrvať vo zväzku a budovať stabilnejšie piliere. Najmä ženy u mužov často nachádzajú vlastnosti, ktoré v nich evokujú dojem, že majú doma iba veľké dieťa, na ktoré sa nedá spoľahnúť. Na to, aby bol vzťah zdravý, potrebuje dve emocionálne rovnocenné a vyzreté osobnosti, ktoré sa dokážu navzájom podporovať a bok po boku rásť. Ak je taký aj váš partner, nič nie je stratené – s našimi tipmi si s jeho povahou ešte dokážete poradiť.

10 znakov emočnej nezrelosti

Žena si myslí, že muž sa po svadbe zmení a muž verí, že žena sa nezmení… Každý z nás disponuje istou mentálnou a emocionálnou výbavou, preto je naivné myslieť si, že všetky neresti zmeníte na cnosti mávnutím čarovného prútika. Muž sa bude určite vzpierať zmenám, ktoré chcete na ňom vykonať. Emocionálne nezrelého partnera však môžete identifikovať podľa nasledujúcich znakov:

1. Nie je oddaný rodine. Dokáže vymeniť vystúpenie detí za pozeranie futbalu v telke.
2. Uteká pred problémami a odmieta sa o nich rozumne porozprávať.
3. Bezdôvodne kričí, veľmi rýchlo sa rozčúli a často mení nálady.
4. Nedokáže si priznať svoj podiel viny.
5. Nezvláda tlak. Všade nachádza výhovorky, ktorými sa zbavuje zodpovednosti.
6. Sám nedokáže urobiť dôležité rozhodnutia.
7. Tvrdí, že starostlivosť o domácnosť nie je jeho povinnosťou. On chodí do práce.
8. Správa sa sebecky. Koncentruje sa iba na svoj prospech.
9. Môže mať problémy s udržaním trvalej práce, pretože pre neho nič nie je dostatočne dobré.
10. Nemá takmer žiadne životné ambície.

Nie každý sa vekom zmení

Aj chlap v zrelom veku môže mať maniere, ktorými vás dostane do vývrtky. Chýbajúca emočná zrelosť u jedného z páru je častejšia, ako by sa dalo očakávať. Najmä, ak žena prevezme na seba aj role, ktoré patria mužovi a on rezignuje. Stratil priestor na rast vo vzťahu a chýba mu možnosť realizácie.

Ak ste príliš zhovievavá, ochraňujete ho, znášate jeho nestálosť a nálady, robíte povinnosti aj za neho, prichádza o možnosti na pozitívnu zmenu. Pokúste sa zabudnúť na zaobchádzanie v rukavičkách a dovoľte mu, aby si na vlastnej koži vyskúšal, aké to je mať zodpovednosť. Nielen za seba, ale aj za váš vzťah.


Mohlo by vás zaujať: Výsledky prieskumu potvrdili: Muži dospievajú až po štyridsiatke


Aké postupy sa oplatí vyskúšať?

1. Nereagujte na jeho nezrelé správanie: Robí si nemiestne posmešky z kolegov? Kritizuje za chrbtom svojich súrodencov, no vy viete, že sám je nedokonalý? Dajte mu jasne najavo, že takýto pohľad na ľudí a vzťahy sa vám už dávno nepáči a boli by ste radšej, keby bol viac empatický voči druhým.

2. Umožnite mu znášať následky: Máte vo zvyku obhajovať ho pred deťmi, kamarátmi či rodinou? Nerobte to. Nechajte ho, aby sám vysvetlil motívy svojho konania/klamstva/zlyhania a prijal následky. Ak budete situácie riešiť za neho, podporíte jeho ľahostajnosť.

3. Na jeho výbuchy hnevu vyhláste tichú domácnosť: Nie ste povinná znášať jeho bezdôvodný krik ani frustráciu, ktorú si ventiluje na vás. Reagujte pokojným tichom a zotrvajte, kým si neuvedomí svoje neprimerané správanie. Musí sa naučiť zvládať svoje impulzy a o problémoch komunikovať bez prehnaných negatívnych emócií.

4. Nedajte sa strhnúť k nezrelosti: Je až zarážajúco jednoduché, ako sa dá provokáciou prepracovať naspäť k nezrelým reakciám. Taliansky štýl manželstva, kde sa nezhody riešia veľkým krikom a rozbitými taniermi, neprospeje vášmu nevyváženému vzťahu. Riskujete, že sa budete cítiť vinne vy.

5. Vytvárajte zdravé prostredia pre seba, deti aj muža: Vykresať z muža s nezrelým správaním muža schopného a vytvárať bezpečný a naplňujúci vzťah je náročná úloha, ktorá sa však pri dávke trpezlivosti, podpory a aj pokory dá dosiahnuť. Dajte mu možnosť pracovať na svojom zlepšení a ak budete vidieť zmeny správnym smerom, oceňte ich.


Máte skúsenosti s nezrelým partnerom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame