Máte ťažkosti s dýchaním a dutinami? Vyskúšajte silu byliniek, uľaví sa vám

Čaj

gettyimages

Sprievodné príznaky vírusových a bakteriálnych infekcií, ako sú upchaté dutiny, zahlienenie, bolesť na hrudi a sťažené dýchanie patria k tomu najčastejšiemu, s čím sa počas zimných mesiacov stretávame. A hoci možno ochorenie zdanlivo prejde za pár dní, zvyčajne trvá dlhšiu dobu, kým sa sliznice dýchacích ciest a tkanivá pľúc dajú naspäť do poriadku. Preto nie je ničím nezvyčajným, ak ste pri nedostatočnom preliečení v jednom kolotoči zvýšenej teploty, plného nosu a úmorného vlhkého kašľa.

Časté užívanie antibiotík vám neprinesie silnejšiu imunitu. Na primárnu príčinu ochorenia totiž nemusia byť účinné a infekcie sa stále opakujú. V tomto boji a v rámci prevencie sú veľmi nápomocné rokmi overené liečivé bylinky a rastliny, ktoré dokážu ochrániť dýchacie cesty, urýchliť ich regeneráciu a opätovne naštartovať vaše dýchanie na plný výkon. Ktoré stoja za vašu pozornosť?

Tymián obyčajný

Protikŕčový, protizápalový a močopudný – taký je tymián obyčajný, ktorý sa vo forme čaju pije okrem iného aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Jeho silný antiseptický esenciálny olej si dokáže poradiť s baktériami aj vírusmi a dokonca je odporúčaný aj pri liečbe zápalu pľúc. Ak máte kašeľ, upokojí nielen suchý dráždivý kašeľ, pri vlhkom kašli vie aj uľahčiť vykašliavanie a navodiť pokojnejší spánok.

Svojimi účinkami a použitím má veľmi blízko k materinej dúške, ktorej extrakty dezinfikujú sliznice dýchacích ciest a pre rýchlejšie zbavenie sa hlienov, uvoľňujú svalstvo priedušiek. Rovnako ako tymián, má výnimočné protizápalové účinky.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj pri dýchacích ťažkostiach či obklad na svaly: Podbeľ lieči v rôznych podobách


Podbeľ liečivý

Či už sa rozhodnete pre čaj, sirup alebo alkoholový extrakt, na podbeľ liečivý sa môžete spoľahnúť. Tussilago farfara, vo voľnom preklade “vyháňač kašľa”, sa odporúča pri množstve ochorení dýchacích ciest s tvorbou hustých hlienov. Prispieva k zníženiu množstva sekrétu v prieduškách a pľúcach. Zmierňuje a potláča suchý dusivý kašeľ.

Skorocel kopijovitý

Univerzálne využitie na väčšinu problémov dýchacích orgánov ponúka skorocel kopijovitý. Táto mnohokrát prehliadaná záhradná rastlinka si dokáže poradiť s kašľom, astmou, silným zahlienením. Upokojuje podráždené priedušky a pľúca, tlmí tvorbu hlienu, regeneruje namáhané sliznice a tkanivá.

Šalvia lekárska

Druhové meno “lekárska” patrí tejto bylinke právom. Ako účinne antiseptikum sa využíva už stovky rokov. Vysoký obsah štvorice esenciálnych olejov sa postaral o jej opojnú vôňu, ktorá má na dýchacie cesty blahodárne účinky. Inhalovanie výparov zo šalviového výluhu urýchľuje liečbu zápalov nosných dutín a zjednoduší zaťažené dýchanie. Kloktanie šalviového čaju zase pomáha pri zápale hrdla.


Mohlo by vás zaujímať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Mäta pieporná

Mäta pieporná, ktorú si dokážete dopestovať aj na okennej parapete, sa najčastejšie používa pri tráviacich ťažkostiach a bolestiach hlavy a svalov. Má výraznú prenikavú mentolovú vôňu, a práve preto je silica z mäty taká populárna na inhalovanie pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Mentol zrelaxuje hladké svaly a uľahčí dýchanie. Okrem toho sa mäte pripisujú aj anti-histamínové účinky a schopnosť účinne uvoľňovať nahromadené sekréty.

Sladké drievko

V tradičnej čínskej medicíne sa sladké drievko využíva skutočne v hojnej miere. Veria totiž, že dokáže harmonizovať a posilniť účinok ostatných bylín a rastlín. Okrem toho, táto sladká a výživná bylinka pomáha prečisťovať sliznice dýchacích ciest a udržovať zdravie pľúc.

Lipa malolistá a veľkolistá

Liečivé účinky lipových kvetov, ktoré obsahujú pre zdravie cenné antioxidanty a flavonoidy, patria k našej zlatej klasike pri liečbe nádchy, angíny alebo prechladnutia. Dokáže rozpúšťať hlieny, ktoré sa rýchlejšie dostanú z dýchacích ciest von a následne upokojovať podráždené dýchacie cesty. Lipový čaj zvyšuje potenie, a tak pri stavoch chrípky pomáha znižovať horúčku.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Baza čierna

Miesto v ľudovom liečiteľstve má rozhodne aj baza čierna. Pomáha pri respiračných ochoreniach ako sú angína, nádcha, bronchitída, zápal dutín, kašeľ. Vyvoláva potenie, ničí choroboplodné zárodky, uvoľňuje usadený sekrét v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a dýchanie. Účinná je samotná vo forme čaju, či hustého sirupu z bazových kvetov.

Náš tip: Kombinácia lipový kvet + skorocel + baza čierna + podbeľ by si mala hravo poradiť s každým sezónnym prechladnutím.

Oregano (Pamajorán obyčajný)

Obľúbená stredomorská bylinka, u nás známa ako oregano, obsahuje dve účinné látky – karvakrol a kyselinu rozmarínovú. Prirodzene napomáhajú odhlieňovať dutiny, uľahčujú vykašliavanie a zmierňujú priebeh sinusitídy. Je považované aj za prírodné antihistaminikum a dekongestívum, a práve preto dokáže spriechodňovať opuchnuté sliznice pri nádche. Podľa niektorých údajov je dokonca oregano účinné aj ako podporná domáca liečba nebezpečnej baktérie stafylokok aureus.

Majorán záhradný

Takzvaná majoránka má v slovenskej kuchyni stabilné miesto. Okrem toho, že zlepšuje činnosť žalúdka a čriev a upokojuje nervovú sústavu, vynikajúca je aj na inhalovanie, ak máte nádchu, alergiu alebo ste prechladli. Majoránkový čaj s medom zase pôsobí ako expektorans – uľahčuje vykašliavanie hlienov a následne tíši záchvaty kašľa.


Ktoré bylinky pri problémoch s dýchaním a dutinami najlepšie pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame