Máte sedavé zamestnanie? Poradíme vám čo robiť, aby vaše telo trpelo čo najmenej

Businessman

thinkstockphotos.com

Sedieť v práci aj doma hodiny denne dáva vášmu telu poriadne zabrať. Hrbenie sa, zlé sedenie, prekladanie nôh. To všetko prispieva k bolestiam chrbta, kŕčovým žilám alebo hemoroidom, či v neposlednom k nadváhe. Venujte svojmu telu viac pozornosti a nezanedbajte svoje zdravie.

Nenáročná práca, ktorá má svoje negatíva

Ak si vaša práca nevyžaduje veľa fyzickej námahy, možno máte pocit, že je nenáročná, priam ideálna. Opak je však pravdou. Vaše telo trpí a bolesti sa začínajú prejavovať už približne v štyridsiatom veku života. Nesedíte totiž len v práci, ale aj v aute, doma pred televízorom a vaše telo tak môže pociťovať akútny nedostatok pohybu.

Chrbtica je súčasťou pohybového aparátu a počas sedenia trpí preťažením. Stačí pol hodina a váš chrbát začína ochabovať. Navyše práca v hluku, klimatizácii astrese pridáva ešte viac problémov. Tieto faktory zvyšujú napätie vašich svalov a vedú k stuhnutosti a vzniku bolesti.

Nesprávne sedenie však nesúvisí len s chrbticou. Spôsobuje napríklad aj opotrebovanie kĺbov, zhoršenie trávenia, stuhnutie hrudníkových svalov, únavu, zhoršenú koncentráciu či preťaženie medzistavcových platničiek.


Mohlo by vás zaujímať: Zostaňte fit aj pri sedavom zamestnaní: Odborníčka radí, ako na to


Ako by ste mali sedieť?

 • Na stoličke seďte hlboko, na celej ploche sedadla.
 • Seďte vystretý. Mali by ste cítiť, ako sa vám narovnáva chrbtica a zdvíha hrudník.
 • Nohy rozkročte na šírku bokov.
 • Plecia a šiju uvoľnenite, lakte držte pri tele.
 • V kolenách a členkoch udržiavajte pravý uhol.
 • Klávesnica by mala byť priamo pred vami. Ak ste otočený nabok, vaše telo trpí.
 • Vrch monitoru by mal byť v línií vašich očí, aby ste nemuseli pozerať dohora ani dole.

Ako viete, že sedíte správne?

Ak celý deň presedíte v práci a doma takisto, vaše telo oberáte o pohyb a tak chradne a starne. Ak vám vaša práca bráni v pohybe, doplňte ho aspoň vo voľnom čase. Ideálne je ráno pred prácou cvičiť jógu, ktorá vám pomôže s bolesťami chrbta. Na internete nájdete množstvo videí, ktorá vám, poradia aké cviky sú vhodné. Ideálne je však aspoň pár krát navštíviť hodinu aj fyzicky.

Ak vás večer bolí chrbát a myslíte si, že je to normálne, pretože celý deň sedíte, mýlite sa. Keď udržiavate vhodnú pozíciu, vaše telo by vás nemalo bolieť ani po celom dni v práci. Bolesť je akýmsi varovným signálom, že niečo robíte nesprávne. Ideálne je robiť si v práci pauzy. Postavte sa, natiahnite si svaly a precvičte si svoje telo. Malá prechádzka po chodbe každú hodinu dokáže tiež zázraky.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Cviky na bolesti chrbta

 • Otáčanie hlavy do strán – pomaly na jednu stranu a potom na druhú. Zopakujte aspoň 10 krát, pokojne aj viackrát denne. Tento cvik vám pomôže natiahnuť a uvoľniť svalstvo v oblasti krčnej chrbtice.
 • Zakláňanie hlavy – opäť prospeje najmä krčnej chrbtici. Nezabudnite na vystretý chrbát, opakujte opäť 10 krát.
 • Zdvíhanie panvy – ľahnite si na chrbát, nohy rozkročte na šírku pliec a pokrčte v kolenách. Zdvíhajte panvu nahor, svaly na zadku stále napäté. Opakujte aspoň 10 krát, neskôr pridávajte ďalšie série.  Okrem pozitívneho efektu na vaše kríže cvikom posilňujete svaly panvového dna a zadku.
 • Mačací chrbát – známy cvik, pri ktorom ste na štyroch a chrbát prehýbate nahor a potom nadol,  uvoľní chrbticu a posilní chrbtové svalstvo. Opakujte ho pomaly, dbajte na správne dýchanie – nádych keď chrbát prehnutý nadol, výdych keď ho vyhrbíte smerom nahor. Urobte aspoň desať opakovaní.

Máte sedavé zamestnanie? Ktoré cviky najlepšie pomáhajú vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka

Odporúčame