Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!

práca

sxc.hu

Patríte k ľuďom, ktorí väčšinu pracovného dňa presedia za písacím stolom či počítačom? V tom prípade by ste svojim kancelárskym návykom mali venovať zvýšenú pozornosť. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, číha na vás celý rad civilizačných nástrah – od bolestí chrbta a hlavy, precitlivených očí, cez celkovú únavu, nadváhu, močové kamene až po obávané hemoroidy. Aby sa vás podobné problémy netýkali, stačí vyskúšať aspoň niektoré z odporúčaných trikov. Za pokus a pevné zdravie to rozhodne stojí.

„Pracujem ako účtovníčka už vyše 20 rokov. Po celom dni, kedy som zavretá v kancelárii, sa vraciam domov oťapená a bez energie. Zakaždým mám celkom spuchnuté lýtka, nehovoriac o tom, že kilá sa na mňa lepia ako šialené a občas si chrbát ani necítim,“ posťažovala sa naša čitateľka Helena (46). Jej trápenie sa však týka čoraz väčšej časti populácie. Súčasné trendy a modernizácia pracovného procesu jednoducho nepustia – pozícií, pri ktorých je nutná práca s počítačom a sedenie pri stole stále pribúda. Rovnako ako vyčerpaných, ubolených a pribratejších zamestnancov.


Mohlo by vás zaujať: Podanie daňového priznania sa blíži: Toto sa zmenilo oproti minulému roku


Posaďte sa, prosím…

V ideálnom prípade by vám mal zamestnávateľ ponúknuť možnosť výberu kancelárskej stoličky ušitej na mieru presne podľa vašich potrieb – s anatomicky tvarovaným sedákom, výškovo nastaviteľnými podrúčkami, opierkou po celej dĺžke chrbta a päťramennou podnožou. V slovenskej realite sa však zvyčajne musíte uskromniť s firemným inventárom. Skúste preto ovplyvniť aspoň štýl sedenia, ktorý takisto zohráva kľúčovú úlohu.

Ako vyzerá správne sedenie?

Prekrížené, vyložené na podstavci stoličky či príliš pokrčené v kolenách – presne v takýchto polohách vaše nohy najviac trpia. Pri zaujímaní polohy na stoličke sa držte pravidla pravých uhlov. Deväťdesiatstupňové rozmedzie by sa malo týkať kolien (sklon medzi lýtkami a stehnami), zadku (priestor medzi stehnami a kostrčou) i lakťov (zovretie ramien a predlaktí). Výšku stoličky si nastavte tak, aby ste chodidlami prirodzene dočiahli na zem. Monitor by ste mali mať na dosah, nie však vo vzdialenosti menšej ako 45 cm a väčšej ako 70 cm.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma kupónovú knižku? Poradíme vám, čo s ňou


Investujte do pomôcok

Klasická kancelárska stolička vám nevyhovuje? Pokúste sa improvizovať a vyskúšajte fitloptu. Tá je dostatočne pružná, no chýba jej opora chrbta, vďaka čomu dokonale posilní svalstvo práve v tejto oblasti. Dávajte však pozor, aby ste po istom čase nezleniveli a nezačali sa pri nej hrbiť. V tom prípade ju na sedenie radšej nepoužívajte. V prípade, že sedíte medzi stolom a stenou, za pokus stojí jednoduchá stolička a namiesto operadla menšia lopta. Aby ste sa vyhli syndrómu karpálneho tunela, poobzerajte sa po podložke pod myš s gélovou opierkou pre zápästie.

Rady, ktoré vám život v kancelárii spríjemnia

Povinné pauzičky – aspoň na 7-10 minút za hodinku. Náš mozog sa tak či tak nedokáže plne sústrediť dlhšie ako 50 minút. Doprajte si preto šálku čaju alebo kávy, prehoďte pár slov s kolegami, zájdite na toaletu. Jednoducho sa na chvíľku odreagujte.

Neoceniteľný pohyb – omieľaný, no predsa nevyhnutný. Aby ste svojim nohám počas dňa čo najviac uľavili, prejdite sa tak často, ako je to len možné. Choďte po schodoch namiesto výťahu, uprednostnite bližšiu reštauráciu a vyvetrajte sa po vlastných. Čerstvý vzduch vám zaručene prospeje.

Pitný režim – pokojne aj s nastavenou pripomienkou na mobilnom telefóne. V závislosti od vašej hmotnosti a potrieb sa posnažte každú hodinu vypiť 1,5 – 2 dcl vody.

Jedzte striedmo, ale často – malé porcie sú pri sedavom zamestnaní na nezaplatenie. Majte vždy po ruke aspoň ovocie a vyhnite sa príliš sýtemu obedu s veľkou porciou jedla. Nielenže si zaťažíte tráviaci systém na niekoľko hodín, no budete sa po zvyšok dňa cítiť unavení a nafúknutí ako balón.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame