Máte stále studené ruky a nohy? Venujte im pozornosť, môžu byť varovným signálom

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

V dôsledku zmien teploty máva občas studené nohy a ruky každý. Ak nás ale ľadové prsty trápia častejšie a máme problém zahriať ich aj pod teplou dekou, treba sa zamyslieť, v čom môže byť príčina.

Vedeli ste, že ženy trpia týmto problémom častejšie, ako muži? Teplo totiž produkujú svaly, a tie tvoria u mužov asi 40 % celkovej hmotnosti, kým u žien je to len približne 25 %. Ďalším dôvodom je hrúbka pokožky – ženy ju majú tenšiu, ľahšie im tak cez ňu teplo uniká a ony chlad pociťujú oveľa rýchlejšie.

Mozog, centrum diania

Mozog reguluje telesné teplo rozširovaním a zužovaním ciev. Ak si všimne, že končatiny aj napriek dobrému prítoku krvi teplo stále strácajú, začne ním šetriť. Nevie totiž, kedy sa organizmus dostane z chladu a musí v prvom rade zabezpečiť prevádzku životne dôležitých orgánov. Stiahne teda cievy v končatinách, aby do nich prúdilo menej krvi, a aby sa cez ne strácalo čo najmenej vzácneho tepla. Znížený prietok má potom za následok, že tkanivá nie sú dostatočne zásobované kyslíkom a môžu aj jemne zmodrieť. Ak sa nám opäť podarí zahriať, cirkulácia krvi sa obnoví a telo sa vráti späť do normálu.


Mohlo by vás zaujať: Nohy a ruky ako z chladničky? Prehrejte svoje večne studené končatiny


Dôvodov je viacero

– Stres: Naše telo naň reaguje tak, že do krvného obehu začne pumpovať adrenalín. Ten spôsobí zúženie okrajových krvných ciev, takže dochádza k zníženiu prietoku krvi do najvzdialenejších častí tela. Ide o prirodzenú stratégiu organizmu, pomocou ktorej si šetrí energiu pre prípad, že v dôsledku stresovej situácie dôjde k zraneniam.

– Nízky tlak: Ak okrem studených nôh pociťujete aj mdloby a zahmlieva sa vám pred očami, možno máte nízky krvný tlak. Hodnoty nižšie ako 100/60 mmHg u žien a 110/70 mmHg u mužov znamenajú, že krv nemôže správne cirkulovať, končatiny nie sú dostatočne prekrvené a nás oziaba.

– Raynaudov syndróm: Spôsobuje, že drobné cievky zásobujúce krvou prsty na rukách a nohách sa náhle zúžia, väčšinou pri vystavení chladu. Prsty najskôr zbelejú, potom zmodrejú, a nakoniec bývajú červené a bolestivé.

– Problémy s krvným obehom: Slabú cirkuláciu často spôsobuje sedavý životný štýl. Problém zhoršuje aj fajčenie a vysoký cholesterol. Dôsledkom tohto všetkého môže byť kôrnatenie tepien – ateroskleróza. Odhaliť sa ju často podarí práve vďaka studeným nohám. V neskoršom štádiu už človek nemá problémy len o studenými končatinami, ale aj s bolestivou chôdzou, keďže chodidlá sa dostatočne neprekrvujú.

– Anémia: Ak krv obsahuje málo červených krviniek, nedokáže bunky v tkanivách dostatočne zásobovať kyslíkom.

– Cukrovka: Problémy s krvným obehom sa často vyskytujú u diabetikov. Vysoké hladiny cukru môžu spôsobiť zúženie ciev a slabé prekrvenie tkanív.

– Štítna žľaza: Prekrvenie organizmu ovplyvňujú aj hormóny. Ak dôjde k poruche funkcie štítnej žľazy. Okrem citlivosti na chlad bývajú prítomné aj ďalšie príznaky, ako napríklad únava, depresie či priberanie na hmotnosti.

– Nervové poruchy: Studené nohy môžu byť spôsobené aj ochorením alebo zranením, pri ktorom prišlo k poškodeniu nervov. Môže ísť napríklad o dôsledok silnej omrzliny, infekcie, ochorenie pečenie či obličiek.


Mohlo by vás zaujať: Ako zahriať ustavične studené končatiny? Skúste naše tipy


Ako ich zahriať?

Ak sa u vás neobjavujú iné symptómy, úľavu prináša predovšetkým zmena životného štýlu. Pri sedavom zamestnaní by sme mali myslieť na pravidelné prechádzky alebo beh. Odpoveďou sú aj kvalitné ponožky a papuče. Rýchlu a účinnú pomoc predstavujú tiež teplé kúpele nôh, ktoré nielen príjemne zahrejú, ale uvoľnia aj svalstvo. Podobnú službu vám urobia aj termofóry s teplou vodou a vyhrievacie podložky.

Ak sa problém so studenými nohami či rukami pravidelne objavuje, mali by ste vyhľadať lekára. Je totiž dôležité zistiť, či nejde o nenápadný prejav vážnejšieho ochorenia.


Ako sa snažíte so studenými rukami a nohami bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.





Zdroj: Mirka
Odporúčame