Máte žalúdočné problémy? Pomôže vám prírodná lekáreň z vašej kuchyne

Muž

flickr.com

Žalúdočné problémy patria medzi najnepríjemnejšie spomedzi všetkých bežných ťažkostí. Väčšinou prídu celkom nečakane, no dokážu nám pokaziť celý deň. O to horšie, ak nie sú po ruke účinné lieky. To však nevadí. Pomôcť si môžete aj bez liekov. Postačia vám na to domáce zásoby.

Žalúdok, tak ako celé naše telo, je z roka na rok citlivejší na vonkajšie vnemy. Istotne to poznáte aj vy. Nevydrží už toľko, ako kedysi. Žalúdočné problémy sa preto u niektorých ľudí v súvislosti so stúpajúcim vekom objavujú čoraz častejšie. Chemické lieky sú však neraz pre žalúdok ešte väčšou záťažou. Ako si teda pomôcť bez nich?

Pomôžu kuchynské zásoby

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, ako prvá pomoc pri boľavom žalúdku vám neraz postačia aj prachom zapadnuté potraviny, či bylinky, ktoré sa nájdu v takmer každej špajzi. Žalúdok je veľmi citlivý orgán, a tak je lepšie skúsiť riešiť jeho problémy najprv prírodnou cestou.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Čaje:

  • mätový čaj – jeden z najznámejších domácich receptov na problémy so žalúdkom. Mätový čaj má doma bežne po ruke väčšina ľudí. Okrem toho, že má protizápalové účinky aktivuje trávenie, a tak je vhodná nielen pri žalúdočných problémoch, ale aj na pretrávenie po ťažkom jedle. Žalúdok a celý tráviaci systém skvele upokojuje.
  • medovkový čaj – pomáha pri kŕčoch a bolestiach žalúdka a okrem toho má aj upokojujúci účinok.
  • čaj zo šalvie – na žalúdočné problémy je vhodný vďaka svojim antibakteriálnym účinkom a tiež upokojuje celkovú podráždenosť žalúdka.
  • harmančekový čaj – starý známy harmanček pôsobí na váš žalúdok ako balzam a piť by ste ho mali pravidelne aj z preventívneho hľadiska.

Kolový nápoj s minerálkou

Inou, taktiež veľmi účinnou zbraňou, ktorá sa používa na odstránenie nepríjemného pocitu pri bolestiach žalúdka alebo zvracaní je drink, vyrobený zmiešaním známeho kolového nápoja a minerálky v pomere 1:1. Za vyskúšanie nič nedáte a budete vidieť, že sa po ňom vášmu žalúdku uľaví.

Zázvor

Zázvor si môžete pridať do čaju, nastrúhať si ho a osladiť medom, alebo žuvať kúsok z čerstvého koreňa ako žuvačku. Všetky z týchto možností vám pomôžu rovnako. Zázvor je veľmi liečivý a pomáha na boľavý žalúdok. Dnes ho už kúpite v potravinách úplne bežne a to aj v menších mestách, skúste si ho preto zaobstarať do zásoby. V chladničke vám vydrží dlhý čas.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Slepačí alebo hovädzí vývar

Ak vládzete, alebo ak máte po ruke niekoho, kto by vám uvaril slepačí alebo hovädzí vývar, požiadajte ho o to. Je totiž dobre známe, že tieto polievky sú na problematický žalúdok to pravé orechové. Príjemne zahrejú, premastia a zbavia vás bolesti, či nepríjemného pocitu. A už si ani nemusíte lámať hlavu nad tým, čo diétne si doprajete na obed. Zabijete tak vlastne dve muchy jednou ranou.

Postrúhané jablko

Aj toto je jedna z vecí, ktorá sa doma vyskytuje úplne bežne. Chyťte jablko, postrúhajte ho, nechajte ho trochu zoxidovať a potom pomaly po lyžičkách zjedzte. Skvele prečistí problémový tráviaci trakt a dodá vám cenné vitamíny a minerálne látky. Vaše telo navyše očistí od toxínov a vďaka obsahu vlákniny upraví žalúdočnú flóru.


Čo najlepšie pomáha pri žalúdočných problémoch vám? Poraďte svoje účinné tipy aj ostatým čitateľom v našej diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame