Med vydrží celé roky, olivový olej sa kazí rýchlo: Vyznajte sa v trvanlivosti potravín

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ak otvoríme chladničku a pozriete sa na ňu kritickým okom, určite v nej nájdeme aspoň jednu potravinu, ktorú treba vyhodiť. Spomínate si, kedy ste naposledy otvorili majonézu či smotanu na varenie, ktorá vám drieme v chladničke? Zatiaľ, čo niektoré potraviny vydržia poriadne dlho, iné sa pokazia oveľa skôr, než by sme čakali. My sa pozrieme na obe skupiny potravín a spravíme si v tom prehľad.

Potraviny, ktoré vám vydržia (takmer) večnosť:

Len na vás záleží, kedy ich miniete, preto sa s ich konzumáciou nemusíte ponáhľať. Medzi produkty, ktoré prakticky nemajú určenú dobu expirácie, patrí:

– Prírodný med: O tom, že medu neuškodí dlhovekosť, svedčia mnohé archeologické vykopávky, pri ktorých vedci objavili dokonca med starší ako 3-tisíc rokov. Ukázalo sa, že je stále jedlý.

– Ocot: Či máte v komore vínny, balzamikový, malinový či jablčný, netreba kontrolovať jeho dobu spotreby. Prirodzená kyslosť ho totiž dokonale konzervuje.

– Soľ: Ide v podstate o čistú zlúčenina chloridu sodného, ktorá sa ťaží zo soľných ložísk. Tie môžu byť staré aj niekoľko miliónov rokov. To dokazuje, že soľ sa prakticky nemôže pokaziť.

– Strukoviny: Ak máte dostatočnú zásobu nasušenej fazule, cíceru, sóje či hrachu, nemusíte ju vyhodiť len preto, že ju máte v komore už pridlho. Stačí, keď ich správne uskladníte v suchých nádobách, kde nebude mať prístup vlhkosť. Vtedy vydržia naozaj celé roky. Ich jediná nevýhoda spočíva v tom, že varenie starších strukovín si vyžaduje dlhší čas.

– Cukor: Podobne, ako soľ, vydrží v čistom a suchom prostredí prakticky do nekonečna. A to nielen klasický, ale aj všetky jeho varianty, ktoré sa u nás tešia veľkej obľube.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite a neplytvajte! Ktoré potraviny po záruke nemusíte vôbec vyhadzovať?


Na tieto si dajte radšej pozor

Na druhej strane expiračnej doby stoja potraviny, ktoré sa pokazia rýchlosťou blesku. Napriek tomu, že všetky z nich majú na etike napísané, v akom časovom horizonte ich máme spotrebovať, často len mávneme rukou a konzumujeme ich bez toho, aby sme si patrične uvedomili zdravotné riziko.

– Paradajky a spol.: Všetky polotovary, ktoré obsahujú paradajky strácajú časom lykopén, antioxidant, ktorý je dôležitý pre naše zdravie. Preto odporúčame všetky pretlaky, kečupy či šťavy spotrebovať čo najskôr po ich otvorení.

– Olivový olej: Ak ho máte v špajze už pridlho, časom stráca antioxidanty. Talianska štúdia dokázala, že po šiestich mesiacoch olivový olej stráca až 40 percent antioxidantov. Aby ste z neho vyťažili maximum, kupujte si radšej malé balenie. Cenovo je síce trošku drahšie, ale máte istotu, že sa „nepokazí“.

– Majonéza: Nie je majonéza ako majonéza, a to vie každá gazdinka. Domácu by ste mali spotrebovať do 3 dní, zatiaľ čo kupovaná vám v chladničke vydrží približne 3 až 4 týždne. Aj tu však platí staré známe: dôveruj ale preveruj. Pred každým použitím radšej skontrolujte, v akom je stave.

– Pečivo: I keď chlieb či rožky, ktoré dnes kúpime v supermarkete, vydrží vďaka konzervantom dlhšie ako to, ktoré piekli naše mamy, aj do tejto skupiny patrí výstražný prst. Akonáhle sa na povrchu objaví pleseň, radšej ho vyhoďte. Mykotoxíny sa môžu rozšíriť do celého pečiva, a preto sa neodporúča konzumovať. Ak je však chlieb len suchý, pripravte si strúhanku či krutóny. Určite sa vám v kuchyni zídu.

– Šunka: Po nákupe ju čo najskôr preložte do čistej plastovej dózy. V papieri či mikroténovom vrecúšku sa vám pokazí oveľa skôr. Šunku odporúčame skonzumovať do 24 hodín. Ak vám z nej niečo po tejto lehote zostalo a nebadáte známky skazy, skúste ju tepelne upraviť. Môžete ju použiť napríklad na zapekané toasty či inú pochúťku.

– Vaječné cestoviny: Uvarené cestoviny vám taktiež v chladničke nevydržia do nekonečna. Skonzumujte ich najneskôr do 48 hodín. Ak ste si z nich urobili cestovinový šalát, mali by ste ho zjesť ešte skôr. Inak sa môže pokaziť.


Sledujete trvanlivosť potravín? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame