Medom ku kráse a pevnejšiemu zdraviu: Vyskúšať tieto tipy sa oplatí

Med

thinkstockphotos.com

Pravý med by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Pomôže pri bolesti, urýchľuje hojenie rán a popálenín a jeho účinky ocení pleť i vlasy. Zároveň je zdrojom sacharidov, ktoré dodávajú energiu. V porovnaní s bielym cukrom je oveľa zdravšou alternatívou sladenia, pretože obsahuje mnoho živín, ktoré organizmu prospievajú. Je vhodný nielen na vnútorné, ale i vonkajšie použitie.

Med ako zdroj energie

§  V prípade, že pociťujete únavu, namiesto energetického nápoja v plechovke si dajte radšej lyžicu medu.

§  Ak sladíte bielym cukrom, vymeňte ho za med0 – je rozhodne zdravší.

§  Hneď ráno po prebudení vypite pohár vody s lyžicou medu a šťavou z polovice citróna. Tento jednoduchý trik povzbudí činnosť imunitného systému.

§  Raňajky sú základ dňa. Vhodnou voľbou je napríklad celozrnné pečivo s medom a so škoricou.

Stop bolesti hrdla

Med sa odpradávna používa ako prostriedok proti bolesti hrdla. Ak budete najbližšie bojovať s týmto problémom, skúste nasledovný recept. Zmiešajte dve polievkové lyžice medu, 4 polievkové lyžice citrónovej šťavy a štipku soli.


Mohlo by vás zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Pre hlboký spánok

Okrem čaju z ľubovníka bodkovaného, levandule či harmančeka je veľmi obľúbeným receptom proti nespavosti aj mlieko s medom. Šálka horúceho mlieka s medom upokojí a navodí pokojný spánok.

Bolesť pri artritíde

Okrem pitia čaju s medom a škoricou možno zmierniť nepríjemnú bolesť i tak, že si z týchto dvoch ingrediencií pripravíte pastu a nanesiete ju na boľavé miesto.

Pri infekciách močového mechúra

Antibakteriálne vlastnosti medu možno využiť aj pri zápaloch močového ústrojenstva. Ako na to? Niekoľkokrát denne vypite pohár vlažnej vody s medom a škoricou.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Medom proti obezite?

Úspešné chudnutie je výsledkom zdravého stravovania a pravidelnej pohybovej aktivity. Túto snahu možno podporiť napríklad tak, že polhodinu pred raňajkami vypijete pohár vlažnej vody s polievkovou lyžicou medu, čajovou lyžičkou škorice a šťavou z polovice citróna.

Balzam na pery, prostriedok na suché lakte a popraskané päty

Na popraskané pery stačí naniesť med. Ak chcete svojim perám dopriať ešte viac, zmiešajte med s mandľovým olejom alebo včelím voskom. Tento istý recept použite i na suché lakte a popraskané päty.

Med ako výživa pre pokožku

Nemusíte investovať do drahých krémov proti vráskam. Zmiešajte scukornatený med s teplou vodou a použite ako píling. Ak med zmiešate s bielym jogurtom, máte hotovú vyživujúcu masku. Stačí ju nechať pôsobiť 15 minút a používať aspoň raz do týždňa.


Mohlo by vás zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Pre získanie lesklých vlasov

Ak si budete vlasy pravidelne oplachovať v litri vody s lyžicou medu, budú zdravé a lesklé.

Medom proti črevným parazitom

Kombinácia medu, vody a jablčného octu sa využíva aj pri odstraňovaní parazitov z tela.

Na odstránenie nervozity a úzkosti

Čo urobíte, ak ste v strese, pociťujete nervozitu a úzkosť? Väčšina z nás siahne po nezdravej maškrte. Ak si však dáte lyžicu medu, napríklad v kombinácii so zmesou orechov, nielenže sa upokojíte, ale urobíte aj niečo prospešné pre svoj organizmus.


Mohlo by vás zaujať: Nie je med, ako med: Spoznajte rôzne tváre tejto sladučkej pochúťky


Poradí si s plynatosťou

Ak viete, ktoré potraviny vám spôsobujú plynatosť alebo sa pasujete s týmto problémom dlhodobo, skúste pravidelne konzumovať med v kombinácii so škoricou.

Pomôže pri rankách i drobných popáleninách

Med disponuje antiseptickými účinkami. To znamená, že zabraňuje baktériám spôsobiť zápal. Je teda možné použiť ho ako prvú pomoc pri drobných ranách a popáleninách. Pomáha i pri opuchoch a bolesti.

Medom proti opici

Z času na čas sa takmer každému z nás stane, že to s alkoholom preženie a spravidla na druhý deň znáša následky. Ako tieto stavy zmierniť? Zmiešajte približne 2 polievkové lyžice medu s 80 ml čerstvej pomarančovej šťavy a takým istým množstvom prírodného jogurtu. 


Máte radi med? Pri čom všetkom ho využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame