Medvedí cesnak opäť rozvoniava: Akú dobrotu si z neho môžete pripraviť?

medvedí cesnak

Lisa Carter

Hoci sa zdalo, že zima tento rok akosi nie a nie skončiť, nakoniec sme sa dočkali. So slnečnými lúčmi a teplejšími dňami prišiel ešte jeden zvestovateľ jari – medvedí cesnak. Rastie len na jar, takže si jeho výbornú chuť treba užiť čo najskôr.

Medvedí cesnak rastie na vlhkých lúkach, v tienistých a vlhkých lužných lesoch, pod krovinami a v lesoch. Má podlhovasté listy, ktoré pripomínajú konvalinku. Pri jeho zbieraní sa preto spoliehajte najmä na svojch čuch – medvedí cesnak totiž vonia ako ten klasický, ktorý používame bežne v kuchyni.


Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Prospeje vášmu zdraviu

Medvedí cenak nielen výborne chutí, ale zároveň prospieva zdraviu. Má priaznivé účinky na zdravie a je skvelou súčasťou jarných detoxikačných kúr. Medzi jeho kladné vlastnosti zaraďujeme:

  • Postupne znižuje vysoký krvný tlak
  • Má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi
  • Zabraňuje kôrnateniu civ
  • Prečisťuje tráviaci systém
  • Prečisťuje obličky
  • Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
  • Posilňuje imunitný systém
  • Podporuje pamäť a pôsobí proti nespavosti
  • Podporuje hojenie otvorených rán

Dôležité je konzumovať medvedí cesnak čerstvý, sušením sa totiž jeho priaznivé účinky do veľkej miery strácajú.


Mohlo by vás zaujať: Pomôže proti chorobám aj v kuchyni: Sezóna medvedieho cesnaku je tu!


Ako ho jesť?

Na chlebe – nakrájajte lístky nadrobno a dajte na chlieb s maslom.

Ako ideálny detoxikačný „špenát“ – samostatný medvedí cesnak má veľmi výraznú chuť, ktorá nie každému vyhovuje, preto sa pri príprave na spôsob špenátu zvykne kombinovať so žihľavou.  Nazbierajte teda dostatočné množstvo medvedieho cesnaku a žihľavy (prípravou stratia lístky množstvo objemu, takže radšej zbierajte viac ako menej). Zmiešajte dobre umyté lístky, a povarte v osolenej vode asi 10 minút. Potom ich zlejte a pokrájajte. Na panvičke speňte nadrobno nakrájanú cibuľku a pridajte múku. Potom pridajte trochu mlieka a uvarené listy. Povarte, aby sa všetko poriadne premiešalo. Nakoniec pridajte smotanu na šľahanie a rozmixujte. Podávajte napríklad s volským okom a zemiakmi.

Do šalátov – jar je ideálnym časom na prečistenie organizmu a šaláty by vo vašom jedálničku nemali chýbať. Pripraviť ho môžete aj z listov medvedieho cesnaku, ku ktorému doplníte svoje obľúbené ingrediencie. Ako zálievku uprednostnite napríklad olivový olej s octom a soľou.

Ako pesto – rozmixujte medvedí cesnak, soľ, korenie, olivový olej a píniové oriešky (ak nemáte, skúste slnečnicové semienka). Použite na cestoviny a posypte parmezánom.

Na pečené zemiaky – Ošúpte zemiaky, nakrájajte na kolieska a poukladajte na jemne naolejovaný papier na pečenie. Osoľte a posypte medvedím cesnakom (môžete použiť celé alebo pokrájané listy).

Do nátierok – Skúste ho napríklad rozmixovať s tvarohom alebo s cottage syrom a soľou. Nahradí cesnak dobre aj v rôznych iných nátierkach.

Ako liek počas celého roka – pokrájané listy zalejte alkoholom a po dvoch týždňoch sceďte. Tekutinu môžete používať celý rok na pitie, napríklad pri kašli či ženských problémoch. Tiež ňou môžeme potierať postihnuté miesta.


Ako používate medvedí cesnak v kuchyni vy? Podeľte sa o svoje tipy s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lisa Carter, wikipedia/Lisa Carter, Viera
Odporúčame