Menej vlasov a priberanie pred päťdesiatkou? Predčasné starnutie sa môže týkať aj vás

Dáma

gettyimages

Sú ľudia, ktorí na svoj vek vôbec nevyzerajú a to, koľko majú rokov, by ste zďaleka neuhádli. A to v pozitívnom slova zmysle.

Z ich očí sála iskra, ktorá ukazuje na ich vôľu k životu a my sa v ich prítomnosti cítime veľmi príjemne. Na nešťastie sa medzi nami nájdu aj takí, ktorí bojujú s predčasným starnutím. Väčšinou si ani neuvedomujeme, že sa nás môže týkať. Nikto z okolia nám totiž do očí nepovie, že vyzeráme na svoj vek horšie. Toto je 5 najčastejších znakov toho, že vaše telo starne rýchlejšie než by malo.

1. Vypadávanie vlasov

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Preto najmä nežnejšie pohlavie vníma ich nadmerné vypadávanie dosť ťažko. Potrápiť však dokáže aj pánov, ktorí mali hrivu vždy hustú a lesklú. Ak okrem vlasov spozorujete aj zníženie ochlpenia na celom tele, môže ísť o znak predčasného starnutia. Našťastie existuje pomoc. Za vyskúšanie stoja rôzne zábaly na vlasy, jeden taký si pripravíte zo žĺtka, olivového oleja a citróna. Odporúčame doplniť aj hladinu vitamínov D a B2. Ak je problém zvlášť výrazný, poraďte sa s lekárom.

Mohlo by vás zaujať: Za predčasné starnutie môže látková výmena a genetika: Dokážeme to ovplyvniť

2. Tvorba vrások

Vrásky neodmysliteľne patria k starnutiu a nie je na nich nič zlé. Najmä tie, ktoré vznikli od smiechu a pri pohľade do zrkadla vám neustále budú pripomínať to, že ste prežili šťastný život. Ich tvorba závisí od viacerých faktorov. Je to vec nielen genetiky, ale aj toho, ako pristupujeme k nášmu telu. Ak máte oveľa viac vrások ako vaša spolužiačka zo strednej školy, zbystrite pozornosť. Dbajte na správnu hydratáciu pokožky a zbavte sa zlozvykov, ktoré jej škodia. Medzi najväčšie prehrešky patrí slnenie sa bez opaľovacieho krému, nezdravé jedlo, alkohol či nedostatočný pitný režim.

3. Strata fyzickej sily

Ak sme doposiaľ zvládali robiť aj za troch, no dnes už máme problém otvoriť obyčajnú konzervu, telo nám dáva signál, že roky sa na jeho vitalite začínajú podpisovať. Počas starnutia dochádza k strate svalovej hmoty, no ani v tomto prípade sa netreba vzdávať. Máte z mladosti nejaký obľúbený šport? Bavilo vás behanie, plávanie alebo chcete vyskúšať golf? Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť a skúste v nej vytrvať. Vykonávajte ju s ohľadom na svoje schopnosti a ak nemáte istotu, radšej sa poraďte s trénerom či iným odborníkom.

Mohlo by vás zaujať: Potraviny, s ktorými vaša pleť nezostarne: Viete, ktoré to sú?

4. Priberanie v oblasti brucha

Je prirodzené, že postupom veku sa nám spomaľuje metabolizmus. A to sa môže odzrkadliť aj na našej postave. Zrazu nám akosi prestanú sedieť obľúbené nohavice a tuk sa ukladá predovšetkým v oblasti brucha. Cesta k štíhlejšej postave nie je jednoduchá. Zmena životosprávy vždy stojí veľa úsilia a sebazapierania. Dokázali to však mnohí pred vami a dokážete to aj vy. Pamätajte, že zázraky sa nedejú cez noc a stanovte si spočiatku menšie ciele.

5. Extrémne vysušená pokožka

Máte neustále pocit suchej pokožky a to aj napriek tomu, že sa pravidelne krémujete? Ako uvádza portál Health Line, aj to patrí k častým znakom predčasného starnutia. Aby ste sa vyhli nepríjemnému symptómu, pokúste sa obmedziť dlhodobý pobyt na priamom slnku a skontrolujte, či máte dostatočný pitný režim. Ak ste vyskúšali rôzne hydratačné krémy, pričom žiaden z nich vám nepomohol, vyhľadajte dermatológa. Ten vám poradí najlepší produkt pre váš typ pokožky.

Predčasné starnutie úzko súvisí s našim vnútorným postojom. Stres, obavy a neustále vŕtanie sa v bolestivej minulosti sa rovnako môžu na našom výzore negatívne podpísať. Ak sa naopak cítite dobre, no okolie vám háda vyšší vek, nemajte z toho hlavu v smútku. Skúste zmeniť svoje vnútorné nastavenie a dívajte sa na svet optimistickejším pohľadom. Veď vek je v skutočnosti naozaj len číslo.

Ktoré príznaky predčasného starnutia na sebe pozorujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Miška, gettyimages
Odporúčame