Michalov otec bojoval s rakovinou mesiace: Keď som to prežil s ním, všetko som prehodnotil

Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa

Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa

Karcinóm pankreasu je vo vyspelých krajinách na 4. mieste v počte úmrtí na zhubné choroby. Až 95 percent pacientov túto závažnú diagnózu neprežije. Tomuto ochoreniu podľahli takí velikáni ako Aretha Franklin, Steve Jobs, Patric Swayze, Karl Lagerfeld či Luciano Pavarotti. Michalov otec vydržal s touto chorobou bojovať len 9 mesiacov.

Michal Scheibenreif (27), študent Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity, sa s karcinómom pankreasu nestretol len v učebniciach. Jeho otec Peter podľahol tejto zhubnej chorobe priamo počas Michalovho štúdia na fakulte. Po jeho smrti hovorí o ich príbehu na tlačových konferenciách, v médiách aj na sociálnych sieťach. S posolstvom, aby si skryté príznaky všímalo čo najviac ľudí aj lekárov prvého kontaktu. Pretože v prípade tumoru pankreasu, ktorý mladému medikovi navždy zobral ocina, ide jednoznačne o čas.

Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa
Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa

Michalov príbeh

Študent medicíny Michal Scheibenreif okúsil hrôzu rakoviny pankreasu na vlastnej koži. V 2. ročníku štúdia na lekárskej fakulte diagnostikovali túto zhubnú chorobu jeho otcovi. „Bol to šok. Proste vám to hlava nezoberie. Nedokážete to akceptovať, ale rozhodol som sa stáť pri ňom,“ začína rozprávanie Michal. „Prerušil som štúdium a počas celého priebehu rakoviny som bol tatinovi oporou. V jeho prípade bol priebeh typický – najskôr začal chudnúť, potom sa pridali hnačky, depresia, veľmi silné bolesti a rozvinula sa aj cukrovka.“

Michal vraví, že od diagnostikovania sa toho v jeho živote veľa zmenilo. „Keď o tom počujete v reláciách či filmoch, je to iné. Ale ak takúto hrôzu prežijete na vlastnej koži, uvedomíte si životné hodnoty a priority. Dovtedy ma trápili známky zo skúšok, no keď som bojoval o život svojho otca pochopil som, čo je strach o holý život. Rakovina pankreasu mi vzala jedného z najdôležitejších ľudí v živote. Ale zároveň mi aj veľa dala. Prežil som s ním jeho výkriky bolesti, bezsenné noci, výčitky, depresie, ale zároveň aj krásne chvíle a rozhovory, ktoré navždy zostanú v mojom srdci.“

Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa
Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa

Mohlo by vás zaujať: Rakovina pankreasu je tichý zabijak: Počet pacientov z roka na rok rastie


Po smrti otca sa Michal vrátil k štúdiu medicíny s jasným odkazom. „Premýšľal som čo odovzdať cez seba okoliu. Ako hovoriť o nenápadných príznakoch a podať tú hrôzu, čo sme s maminou a ocinom prežili. Ako poslať ďalej odkaz o rakovine pankreasu. To, že som zverejnil svoj príbeh mi vnútorne nesmierne pomohlo.“

Michal si uvedomil, že svet nie je len o materiálnych veciach, kariére a peniazoch. „Je o obyčajných momentoch s najbližšími. O človečine, ktorú šírite okolo seba. O pokore, s akou pristupujete k bežným problémom. A o vďačnosti, s akou ráno vstávate. Žijeme veľmi stresujúcu, interaktívnu dobu. Ale život nie je pozlátko, s akým sa ukazujeme navonok. Je o tom, čo odovzdávame zo svojho vnútra. O vyjadrení svojich pocitov, starostí aj radostí. Ak pochopíme tieto základné princípy, možno nezmeníme svet, ale zlepšíme svoje vzťahy či nálady. Vyčistíme si neporiadok vo svojich dušiach a atmosféru v našich domovoch. A možno aj zmenšíme svoje ego. Pretože život má svoj začiatok a koniec, a všetci sme tu na dobu určitú. Každý deň je obyčajne výnimočný.“

Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa
Foto: rodinný archív Michala Scheibenreifa

Dôležité príznaky

Rakovina pankreasu vzniká, keď sa bunky v pankrease vymknú spod kontroly, začnú sa nekontrolovateľne množiť, bujnieť a meniť, čím vznikne nádor. Karcinómové bunky sú veľmi agresívne a v pomerne krátkom čase vytvárajú metastázy, vzdialené ložiská v pečeni, tenkom čreve, no napríklad aj v chrbtici.

– Prvým príznakom karcinómu pankreasu je spravidla chudnutie. Pacient schudne často z plného zdravia a bez zjavnej príčiny aj 10 kg svojej váhy za mesiac.
– Chudnutie sprevádzajú únava, bodavé bolesti v hornej časti brucha, početné hnačky či svetlá stolica, ale aj zápcha, strata chuti do jedla, tmavý moč, rozvoj alebo zhoršenie cukrovky.
– Netradičným príznakom je depresia, ktorá podľa štúdií preukázateľne vychádza z biológie choroby.

Príznaky sa spravidla objavujú v pokročilom štádiu choroby pri rozšírení do ďalších častí tela, keďže prvotné zbujnenie rakovinových buniek je typicky bezpríznakové. V pokročilom štádiu sa pridáva intenzívne svrbenie, ožltnutie kože a slizníc a neznesiteľné bolesti chrbtice alebo ramena či tvorba krvných zrazenín v dolných končatinách (hlboká žilová trombóza) spojená s dýchavičnosťou.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina u mužov: Ktoré signály nesmiete podceniť?


Rizikové faktory

Presná príčina vzniku a rozvoja karcinómu pankreasu nie je známa. Rizikovými faktormi sú:

– fajčenie
– obezita
– cukrovka
– rodinná predispozícia

Rakovina pankreasu však môže vzniknúť z plného zdravia a častá je, žiaľ, aj u ľudí v mladom a produktívnom veku. Výrazný rozdiel vo výskyte choroby nie je ani medzi pohlaviami.

Diagnostika

Prvotnou diagnostickou metódou pri podozrení na karcinóm pankreasu je ultrasonografické vyšetrenie. Priekazným diagnostickým vyšetrením je potom jednoznačne CT s podaním kontrastnej látky, ktorá je kľúčovou pre určenie možnosti operovania nádoru. Magnetická rezonancia umožňuje lepšie znázornenie postihnutia lymfatických uzlín či zasiahnutia pečene metastázami.

Liečba

Jedinou účinnou liečbou je radikálna resekcia pankreasu (takzvaná Whippleho operácia) a teda kompletné odstránenie tumoru. Tento chirurgický výkon je možný len za podmienok, ak nie sú prítomné vzdialené metastázy a nie sú postihnuté pečeňové cievy či aorta. Tumor pankreasu je mimoriadne zákerný práve v nešpecifických príznakoch, ktoré sa prejavia často až po metastázovaní do iných orgánov ľudského tela. Návšteva lekára pri objavení sa prvých ťažkostí je preto častokrát život zachraňujúca. Ďalšie formy liečby sú zväčša len paliatívne – chemoterapia a rádioterapia. ERCP zmierňuje príznaky svrbenia a žltačky spriechodnením žlčových ciest.


Aké skúsenosti s rakovinou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michal
Odporúčame