Nádherné podmorské divadlo: V mori nainštalovali kameru, ktorá zachytáva migráciu veľrýb

Vďaka podmorskej kamere môžete sledovať bieluhy naživo (Zdroj: Wikimedia Commons/mikejsolutions)

Vedci a ochranári sa nám v poslednom čase snažia priblížiť život zvierat aj pomocou technológií. Do prírody inštalujú rôzne kamery, ktoré v živom prenose zachytávajú divoké tvory v ich prirodzenom prostredí. Vďaka jednej z nich môžete v tomto čase sledovať presun veľrýb druhu bieluha. Projekt chce takto do sveta šíriť najmä ekologické posolstvo.

Živé vysielanie prináša nezisková organizácia Polar Bears Intgernational’s (PBI), ktorá vznikla na ochranu ľadových medveďov. Približne dve tretiny svetovej populácie bieluh migrujú počas letných mesiacov vodnými trasami cez rieku Churchill a Hudsonov záliv v Kanade. V súčasnosti ich celkový počet predstavuje zhruba 150 000  jedincov.

Z paluby lode Delphi, spustili členovia PBI pod vodu mikrofóny, ktoré vám umožnia počuť piskot a „spievanie“ týchto ohromných tvorov. Kamery boli spustené 15. júla pri príležitosti dňa arktického morského ľadu. PBI tento deň ustanovila s cieľom šíriť povedomie o polárnych medveďoch a strate morského ľadu.

Morský ľad je dôležitý aj pre ľudí

„Ľad v arktickom mori reguluje klímu na našej planéte a je rovnako nevyhnutný pre polárne medvede ako pre ľudí.“ hovorí Krista Wright, výkonná riaditeľka PBI. „Na deň arktického morského ľadu chceme ľuďom z celého sveta priblížiť svet Arktídy prostredníctvom interakcií, ako je napríklad obľúbené živé vysielanie s veľrybami bieluha.“

Zároveň dodala: „Rozširovanie nášho pôsobenia v Arktíde nás presvedčilo, že teraz je viac ako kedykoľvek predtým dôležité, aby sme spoločne spomalili globálne otepľovanie a zachovali ľadovú pokrývku v Arktickom mori, spolu s tvormi, ktoré sú na ňu odkázané“

Takzvané Beluga Cams sú tiež súčasťou veľkého vedeckého projektu, do ktorého sa môžu zapojiť aj bežní ľudia. PBI požiadala sledujúcich, aby zachytávali rôzne fotky zo živého vysielania a zaregistrovali ich. Takýmto spôsobom chce organizácia zozbierať dáta o jednotlivých zvieratách pod hladinou. Celkovo už sledujúci zachytili viac ako 22 000 fotografií.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hniezdenie sovy myšiarky je veľmi nepravidelné a vzácne: Po 5 rokoch máme na Slovensku opäť zopár jedincov

Ak sa vám počas sledovania online prenosov nepodarí natrafiť na skupinku bieluh, môžete si video posunúť dozadu a nájsť ich tam. 

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame