Milovníci konšpiračných teórií pozor: Vychádza nový román Dana Browna

Dan Brown

wikipedia.org

Milovníkov tajomna, konšpiračných teórií a spletitých príbehov čaká veľký deň: na pulty kníhkupectiev v desiatkach krajín sa dostanávajú prvé výtlačky napäto očakávaného nového románu Dana Browna s názvom Inferno (Peklo). Každá ďalšia kniha amerického spisovateľa vyvoláva medzi čitateľmi obrovský záujem od chvíle, kedy sa pred desiatimi rokmi preslávil vďaka celosvetovému úspechu svojho detektívneho trileru Da Vinciho kód. Inferno je už štvrtou časťou série, ktorú spája hlavná postava univerzitného profesora a odborníka na symboly Roberta Langdona.

Konkuruje Potterovi

Vydanie „nového Browna“ je pre nakladateľský priemysel udalosťou číslo jedna, pretože tento autor kvôli masovej obľube predáva milióny výtlačkov. Radí sa tak napríklad po boku J.K. Rowlingovej a jej sérii o Harrym Potterovi či EL Jamesovej, ktorá so svojou erotickou trilógiou trhá rekordy kníhkupectiev. Na deň D sa preto už mesiace pripravovali stovky ľudí: zamestnanci nakladateľstiev, kníhkupci, prekladatelia aj tvorcovia reklamných kampaní.


Mohlo by vás zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Este si počkáte

Román vyšiel 14. mája celkovo v šiestich jazykoch. Okrem angličtiny ešte napríklad vo francúzštine, nemčine, španielčine či taliančine. Na prekladoch pracovalo 11 ľudí v úplnom utajení a v podmienkach, ktoré pripomínajú skôr prácu vojnových špiónov. Prekladatelia boli dva mesiace spolu zavretí v ostro stráženej miestnosti talianskeho vydavateľstva Mondadori v Miláne a museli podpísať sľub mlčanlivosti, aby sa ani najmenšia podrobnosť ohľadom zápletky nedostala na verejnosť ešte pred vydaním. Slovenčina ci čeština pre vlastníka práv tak atraktívne nie sú, a tak tunajší čitatelia si budú musieť na české vydanie počkať.

Dante Alighieri v jednej z hlavných úloh

Hlavný hrdina tentoraz bude vtiahnutý do pátrania, ktorého základom je prvý diel slávneho eposu Danta Alighieriho. Po ňom je napokon román pomenovaný. Rolu tentoraz bude hrať aj matematika: nakladateľstvo Doubleday totiž prezradilo, že výber dátumu vydania nebol náhodný. Utorkový dátum v prepise 5-14-13 dáva pri čítaní pospiatky prvých päť miest čísla pí, jednej z najdôležitejších matematických konštánt.


Mohlo by vás zaujať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Brown vie, ako na to

Hoci literárni kritici z Browna nijako nadšení nie sú, nedá sa bezmála päťdesiatročnému autorovi uprieť, že vie napísať dokonale zrozumiteľný text postavený na osnove postupného odhaľovania tajomných náznakov vedúcich k prekvapivému rozriešeniu. Príťažlivá je aj zmes odkazov na reálne existujúce historické postavy a miesta s radom pochybných dohadov a konšpiračných teórií.

Brownov opus magnum – román Da Vinciho kód, ktorého sa predalo už vyše 80 miliónov kusov – napríklad zrecykloval motív hľadania Svätého grálu a spojil ho s odhalením týkajúcim sa fresky Leonarda da Vinciho Posledná večera. Vyústením románu bolo zistenie hrdinov, že Ježiš Kristus mal dieťa s Máriou Magdalénou a že ich potomstvo žije dodnes. Pomerne krotká konšpirácia zdanlivo vychádzajúca z „nespochybniteľných“ dôkazov kvôli rade vymyslených obvinení rozladila cirkev, ale aj odborníkov. Tí poukazovali na množstvo chýb, ktorých sa Brown dopustil.

Píše pre ľudí

Brown ale pre odborníkov nepíše: fakty používa dosť voľne a dávkuje ich tak, aby čitateľa neoboznámeného s históriou, dejinami umenia či literatúry, neodradil. Rovnaké to najskôr bude s jeho novým románom – nedá sa čakať, že by zápletka vychádzajúca z Dantových veršov oslovila vedca, ale jeden pozitívny efekt mať môže. Spolu s Brownovými knihami možno z kníhkupectva začne rýchlejšie miznúť aj oveľa hodnotnejšie literárne dielo: Danteho Božská komédia.


Čítali ste niektoré diela Dana Browna? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Zora, ČTK
Odporúčame