Milujete kávu? Gurmáni si v našich obchodoch na svoje neprídu

káva

photl.com

Neublíži, no lahodnou chuťou a vôňou naše zmyslové bunky príliš nepoteší. Taký je výsledok prieskumu medzi jednotlivými druhmi praženej mletej kávy, ktoré sú bežne dostupné v našich supermarketoch a obchodných reťazcoch. Zvyknete si dopriať viacero šálok kávy denne? Mali by ste sa mať na pozore – v mnohých produktoch je vyššie množstvo kofeínu, než je pre náš organizmus vhodné. Ako dopadlo 27 káv v porovnaní s ich dánskou či švédskou konkurenciou? Ak si za kávu priplatíte, to ešte neznamená, že dostanete aj očakávanú kvalitu.

Množstvo kofeínu sa poriadne líši

Kofeín je prírodný alkaloid, kvôli ktorému mnohí z nás počas pracovného dňa kávu popíjajú. Tmavý nápoj má totiž v primeranom množstve na organizmus blahodarné účinky – vlieva do žíl potrebnú energiu pri únave, potláča ospalosť, povzbudzuje, má diuretické účinky a uľahčuje vyprázdňovanie. Z hľadiska zdravotnej nezávadnosti preto na výbere kávy naozaj záleží. Potvrdila to analýza uskutočnená českými laboratóriami pre časopis dTest. V testovaných druhoch mletej praženej kávy sa totiž obsah kofeínu pohyboval v rozmedzí 6,5 (švédsky produkt) až 25,81 (český produkt) gramov na kilo kávy. Ak si to rozmeníme na drobné, z najslabšej kávy by sme si mohli dopriať až osem šálok, zatiaľ čo z najsilnejšej ani nie celé tri šálky. Ak to s kávou počas dňa preženieme, môžeme si nevedomky zvýšiť tlak krvi v žilách, privodiť si bolesti hlavy, podráždenosť aj problémy so spánkom.


Mohlo by vás zaujímať: Luxus menom cibetková káva: Ochutnáte ju aj vy?


Spotrebiteľ na vedľajšej koľaji

Ak by ste aj chceli zistiť, koľko šálok kávy denne si práve z tej vašej môžete dopriať, z obalu to nevyčítate – táto informácia na ňom chýba. Môžete si teda len domýšľať na základe toho, či káva pochádza z robusty alebo arabiky. Druhý menovaný typ kávy je jemnejší a obsah kofeínu je v ňom zhruba o polovicu nižší (približne 8 – 14 g/kg). Robusta je drsnejšia a menej cenená, pričom obsah kofeínu sa v nej pohybuje medzi 17 a 40 gramov na kilogram kávy. Údaj o tom, či káva pochádza z robusty, arabiky alebo ich zmesi, medzi povinnosti výrobcu nepatrí.

S ktorou kávou vám hrozí predávkovanie kofeínom?

Zvyknete si počas dňa pripraviť a vypiť tri šálky kávy a viac? V prípade značky Tesco Café Blend by ste si mohli privodiť škodlivé vedľajšie účinky. Odporúčaná denná dávka kofeínu je totiž pod hranicou 400 mg. V spomínanom type kávy sa však nachádza až takmer 26 g/kg kofeínu, čo pri troch dávkach môže predstavovať príjem až 540 mg kofeínu

Menej kofeínu nerovná sa nižšia kvalita

Medzi národmi, u ktorých sa spotreba kávy hýbe vo vysokých číslach, dominujú práve Škandinávci. Ich kávy síce obsahujú o približne polovicu menej kofeínu, no zároveň majú silnejšie antioxidačné účinky. Antioxidanty, ktoré napomáhajú organizmu zbavovať sa voľných radikálov, sa v najnižšej miere nachádzali vo výrobku Tchibo Exclusive 100% Arabica. Naopak, najviac obohatenou o antioxidanty sa stala káva Albert Euro Shopper / Filter Coffee.


Mohlo by vás zaujímať: To správne presso: Viete ako má vyzerať, chutiť a voňať?


Ktorá káva nám (ne)vonia?

S neslávnym výsledkom skončili senzorické testy, ktorých podstatou bolo hodnotenie samotných konzumentov. Tí posudzovali najmä chuť a vôňu kávy. Lídrom sa stal dánsky výrobok, za ktorým nasledovala spomínaná značka Tesco Café Blend s vysokým obsahom kofeínu. Medzi nadpriemerne hodnotenými sa ocitla aj káva Tchibo Exclusive. Paradoxne, na poslednej priečke sa umiestnila presne tá káva, ktorá je podľa testu antiradikálovej aktivity najbohatšia na antioxidanty.

Kávy v našich regáloch sa obávať nemusíme

Podľa vyššie uvedených výsledkov kávy v našich obchodoch nie sú zdraviu škodlivé. V stanovených limitoch sa držia aj mykotoxíny a nechcené produkty praženia. Ak však túžite po výnimočnom zážitku pre čuchové bunky a chuťové poháriky, musíte navštíviť špecializované predajne, kde dostanete aj výberovú a vyššiu kvalitu. V supermarkete sa musíte uspokojiť s takzvanou mainstreamovou kávou, ktorá predstavuje (častokrát slabší) priemer. Výsledky tohto testu tak zrejme nasmerujú pravých gurmánov do špecializovanej predajne, kde zoženiete aj kvalitnejšie kávy ako tie v supermarketoch.


Ako ste s kvalitou kávy v našich obchodoch spokojní vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Johnny
Odporúčame