Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!

klobásy

sxc.hu

Neviete údeninám, klobásam a slanine na tanieri odolať? Ak patríte k milovníkom spracovaného mäsa, mali by ste spozornieť. Na svete je totiž nová štúdia, podľa ktorej každodenná konzumácia čo i len malého množstva údených výrobkov vedie k rakovine podžalúdkovej žľazy. „Všetkého s mierou“ tak v tomto prípade až tak veľmi neplatí. Riziko je totiž priam obrovské a nájsť samotnú mieru zďaleka nie je také jednoduché.

Čo sa pri údení vlastne deje?

Údenie je spôsob, ktorý ľudia používajú na tepelné spracovanie, dochutenie a konzerváciu mäsa už od nepamäti. Pred údením sa jeho jednotlivé kusy naložia do slaného roztoku alebo rôsolu. Dym, ktorý k mäsu v procese údenia stúpa, má špecifické vlastnosti. Čerstvé drevo z ovocných stromov mu dodáva výnimočnú arómu, správna teplota zabezpečí tepelné spracovanie. Na prvý pohľad to síce neznie až tak škodlivo, v skutočnosti sa však za týmto postupom skrýva viac. Na vine sú vznikajúce dusíkaté látky, ktoré odborníci vnímajú ako biologický pôvod rakovinotvorných látok.


Mohlo by vás zaujímať: Prípravky na artrózu: Účinná pomoc alebo vyhodené peniaze?


Treba sa údeninám vyhýbať úplne?

Úplne vylúčiť spracované mäso z jedálneho lístka rozhodne nie je potrebné. Lekári sa však zhodujú v tom, že aj v našich podmienkach je stále najväčším problém práve množstvo skonzumovaných výrobkov. Týždenné maximum mäsa by totiž nemalo prekročiť pol kila, v ideálnom prípade by nám ho malo stačiť do 300 gramov. Túto hranicu však, bohužiaľ, mnohí z nás mnohonásobne prekračujú.


Mohlo by vás zaujímať: Zákerné mlieko: Spôsobuje rakovinu prostaty?


Čo hovoria vedci?

Čísla, s ktorými prišli švédski výskumníci, sú priam alarmujúce. Výsledky ich štúdie totiž hovoria o tom, že už 50g spracovaného mäsa denne, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny pankreasu o 19%. Ide o skutočne malé množstvo, ktoré sa vyrovná pár plátkom šunky, dvom plátkom slaniny, párku v rožku alebo menšej klobáse. Aj tu platí, že čím viac takto upraveného mäsa zjeme, tým je pravdepodobnosť vyššia. Pri 100 gramovej porcii (asi jeden hamburger) sa percentá pohybujú okolo čísla 38, pri 150-ch gramov sa pravdepodobnosť šplhá až na nebezpečných 57%.


Mohlo by vás zaujímať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


Prečo je rakovina pankreasu taká nebezpečná?

Hoci žiaden typ rakovinového ochorenia nie je liečiteľný ľahko, v prípade podžalúdkovej žľazy je kameňom úrazu diagnostika. Toto ochorenie sa nie náhodou prezýva ako „tichý zabijak“. Symptómy sa zakrádajú len veľmi pozvoľna a nenápadne. Medzi tie hlavné patrí bolesť v oblasti chrbta, strata chuti do jedla, chudnutie. Kvôli tomu lekári na závažné ochorenie prichádzajú príliš neskoro, o čom svedčí smutná štatistika. Len 3% pacientov postihnutých rakovinou pankreasu sa dožijú viac než piatich rokov od diagnostiky.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame