Milujete túry, ale chcete šetriť svoje kĺby? Pomôžu vám trekingové palice!

Nordic walking

SITA

Milujete hory a turistiku, no s pribúdajúcim počtom rokov pociťujete bolesti a bojíte sa o svoje kĺby? Možno máme pre vás riešenie – vyskúšajte trekingové palice. Samozrejme, kopec za vás samy nevyjdú, no výrazne odľahčia najviac zaťažované kĺby a znovu vás vrátia do hry.

Ak si pozriete staré dobové pohľadnice z Álp alebo aj z našich Vysokých Tatier, neodmysliteľnou súčasťou výstroja každého horala bola palica. Už aj začiatkom nášho letopočtu bola palica typickým znakom pútnika, ako príklad uvádzame apoštolov Krista, ktorí na cestu vyrážali práve s pútnickou palicou. Skúsenosti tisícročí teda hovoria jasnou rečou. Chôdza s istou formou opory je jednoznačne menej namáhavá. Nielen na kopcovitý terén, ale aj na pohyb po rovine sa dnes používajú palice. Príkladom je aj populárny nordic walking. Zameriame sa však na trekingové palice používané na turistiku.

Moderné palice z kovu a plastu sa nepoužívajú veľmi dlho. Teleskopické palice uzreli svetlo sveta až v 70-tych rokoch minulého storočia. V súčasnosti je väčšina palíc vyrobená z hliníka, tie drahšie a najkvalitnejšie modely sú vyrobené z karbónu alebo titanu.


Mohlo by vás zaujať: Nordic walking: Radosť z chôdze o paličkách


Uľahčia prácu kĺbom a pomôžu lepšej stabilite

Palice sú najprínosnejšie v oblasti odľahčenia vašich kĺbov. Koleno tak môže byť zaťažené až o približne 30 % menej ako bez nich.  Za každú hodinu pri klasickej túre odľahčíte kolenám o 5 – 8 kg za hodinu v závislosti od terénu. Najviac paličkami pracujete pri pohybe do kopca.

Ďalšou výhodou je jednoduchšie udržanie stability. Oceníte ich v ťažšom teréne, kde sa o ne môžete zaprieť o vzdialenejšie skaly. Nie je však dobré si na palice navyknúť úplne. Preto ich nepoužívajte počas celej túry, alebo sa sem tam vyberte do hôr aj bez nich. Častým používaním dokážu istým spôsobom otupiť zmysel pre rovnováhu. Keď si na ne zvyknete a znenazdajky sa ocitnete bez nich, môžete sa pri chôdzi cítiť nesvoji, čo nezriedka vedie k zbytočným úrazom.

Čo skrývajú vo vnútri

Najjednoduchšie palice, ktoré sa nedajú zložiť, dnes už prakticky ani nenájdete. Tie teleskopické sú dvoj alebo trojdielne. Trojdielne sú najobľúbenejšie, pretože zaberú v batohu oveľa menej miesta.

Mnoho trekingových palíc má aj systém tlmenia, kvôli zníženiu namáhania vášho zápästia a lakťov. Tieto systémy sú buď hydraulické, alebo sa v palici nachádza pružina s elastomerom, ktoré sa pri náraze stláčajú a tým tlmia nárazy predovšetkým pri zostupoch.


Mohlo by vás zaujať: Turistická sezóna je tu: Na čo pri výlete do hôr nesmiete zabudnúť?


Správna dĺžka

Teleskopické palice merajú v zloženom stave zväčša okolo 60 cm a dajú sa vytiahnuť aj na 145 cm, tieto hodnoty sa pri jednotlivých typoch mierne odlišujú. Palica by mala byť taká dlhá, aby predlaktie s ramenom zvieralo približne pravý uhol. Pri strmých stúpaniach alebo zostupoch si dĺžku nastavíme podľa sklonu terénu. Ak chcete byť detailista, na ideálnu dĺžku palíc aplikujte nasledovný vzorec:

ideálna dĺžka vašich palíc = 0,68 x vaša osobná výška

Tá správna rukoväť a hrot

Počas chôdze budete samozrejme v priamom styku s rukoväťou. Tá býva vyrobená z korku alebo kaučuku, dobré je ak má v smere pochodu sklon približne 15 stupňov. Takáto poloha je pre zápästie prirodzenejšia ako kolmo k zemi. Ak by vás zaujímalo, prečo je vrchná časť rukoväte rozšírená vedzte, že to nie je len kvôli pohodlnejšiemu úchopu. Táto časť má mať plochu najmenej 25 cm2 z toho dôvodu, aby vám v prípade pádu nevnikla do očnej dutiny a ľudovo povedané vám nevypichla oko.

Dobré je, ak majú palice vymeniteľný tanier, plastový krúžok na spodnej strane pri hrote. Na zimné túry do snehu si vezmete veľký krúžok, ktorý nedovolí palici zapichnúť sa a v prípade potreby môžete nasadiť buď malý alebo žiaden. Najčastejšie používaný je vidiový hrot, ktorý solídne drží na všetkých povrchoch.


Mohlo by vás zaujať: Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!


Starostlivosťou k ich dlhému životu

To je pre mnohých majiteľov paličiek neznáma kapitola. So staršími modelmi bez možnosti teleskopického nastavenia veľa neurobíte, ak nerátame povrchovú starostlivosť. Pri teleskopických paliciach tu je ale viacero pohyblivých častíc. Obecne platí pravidlo čím viac pohybujúcich sa častí, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa čosi pokazí. Najčastejšou nepríjemnosťou je prenikanie vlhkosti a vody do útrob paličky. Pri lacnejších modeloch tak môže dôjsť ku korózii vnútorných stien trúbky a nie je nič horšie, ako zlomená palička v nesprávny okamih, keď na ňu nad priepasťou prenášate takmer celú svoju váhu. Preto je najvhodnejšou prevenciou sušenie. Po túre, obzvlášť po daždivej, preto rozoberte svoje paličky na jednotlivé časti a poutierajte ich do sucha. Nechajte ich niekoľko hodín rozobraté, aby sa vlhkosť vyparila aj z nedostupných miest. Ak vám paličky vŕzgajú alebo škrípu, v žiadnom prípade to neriešte olejom. Znížite tým trenie a vystavíte sa riziku, že sa paličky v najmenej vhodnej chvíli samovoľne zasunú.

Pri trekingových paličkách ide predovšetkým o ochranu vášho zdravia a zvýšenie bezpečnosti. Nebojte sa preto do kvalitných paličiek investovať o čosi viac. Medzi najznámejšie značky patria Leki, Masters, Trezeta, Lindur, Alpina Garmont. Najlacnejšie zoženiete už od približne 10 eur, tie kvalitné sa však začínajú pri cenovke okolo 40 eur a končia približne pri 100 eurách. Nepodceňujte preto výber ani tejto doplnkovej časti turistickej výbavy, ktorá vám však môže spríjemniť cestu a ušetriť vás mnohým nepríjemným problémom.


Skúšali ste už kráčať za pomoci palíc? Ako sa vám to pozdávalo? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: SITA, sxc.hu, David
Odporúčame