Minerálka vo vašej domácnosti: Prospeje kvetom a hodí sa pri varení aj pri čistení

Minerálka

freedigitalphotos.net

Obyčajná minerálka, ktorú ste možno doteraz používali len na pitie, môže slúžiť aj na iné účely. Jej použitie je naozaj širokospektrálne, aj keď sa to na prvý pohľad vôbec nezdá. Vhod môže prísť napríklad pri pečení koláča, varení a dokonca aj pri praní. Ako si s ňou vypomôcť v domácnosti?

Minerálka je podzemná mineralizovaná voda, ktorá má rozličný obsah, v závislosti od geografického regiónu, v ktorom vyviera. Každý druh minerálnej vody má preto aj odlišné zloženie a pomer minerálnych látok, ktoré sa v nej nachádzajú. Niektoré obsahujú viac vápnika a preto sú lepšie na kosti, iné zas napríklad magnézia, čiže prospievajú nervovej a svalovej sústave, ako aj činnosti srdca.

Čo je minerálka?

Za minerálku sa považuje tá podzemná voda, v ktorej jednom litri sa nachádza aspoň jeden gram minerálnych látok. Slovensko je krajina veľmi bohatá na minerálne pramene a niektoré naše kúpeľné mestá (ako napríklad Piešťany, Sliač, Kováčová, Bardejovské kúpele, alebo Trenčianske Teplice), sú dokonca známe aj vo svete a ročne ich navštevuje mnoho pacientov zo zahraničia.


Mohlo by vás zaujať: Minerálky patria aj na váš stôl: Ktorá je ideálna práve pre vás?


Nie len na pitie

Minerálna voda má širšie využitie, ako len na súčasť vášho denného pitného režimu. Vďaka obsahu bubliniek dokáže zázraky napríklad pri odstraňovaní nečistôt, ale aj pri príprave jedál, či chutných zákuskov. Okrem toho je nápomocná aj pri starostlivosti o vašu pleť a mnohých iných problémoch či pri situáciách, ktorým denne venujete pozornosť. Snáď sa u vás už minerálka nestratí.

Pomôže kvetom

Minerálna voda, ktorá u vás zostane nazvyš, resp. vyprchaná nedopitá na dne fľaše, nemusí zákonite putovať do výlevky. Nalejte ju radšej na kvety, ktoré máte doma. Vďaka obsahu minerálov, tak bude pre ne niečo ako skvelé prírodné hnojivo. Nebudete vyhadzovať peniaze do vzduchu, ale minerálku druhotne využijete a ešte urobíte službu aj vašim kvetinkám. Tie sa vám za to odvďačia krajším vzhľadom.


Mohlo by vás zaujať: Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?


Pripálil sa vám hrniec?

Ak nalejete bublinatú minerálku do pripáleného hrnca a necháte pôsobiť, následné čistenie hrnca vám pôjde omnoho lepšie. Bublinky v minerálke totiž pomôžu lepšie oddeliť pripálené nečistoty a vy tak nebudete musieť hrniec pol hodiny šmirgľovať, aby ste znečistenie odstránili.

Využitie nájde aj pri odstraňovaní škvŕn

Ak sa vám podarilo urobiť si na oblečení nejaký fľak, ktorý sa dá obvykle len ťažko vyprať, nezúfajte. Aj v tomto môže pomôcť minerálka odložená v špajzi. Namočte látku so škvrnou ihneď do nádoby s minerálkou. Tá dokáže vďaka bublinkám zabrániť zažratiu fľaku do textílie a vy ho tak bez problémov vyperiete.


Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Buďte krásna s minerálkou

Ak ste majiteľkou citlivej a začervenanej pleti, minerálka je pre vás to pravé. Neumývajte si tvár v obyčajnej vode, ale dvakrát denne v minerálke s nízkym obsahom soli. Ak sa potrebujete osviežiť aj počas dňa, majte vždy po ruke minerálku v spreji. Urobiť si z nej takisto môžete aj obklady. Minerálka pomáha každému typu pokožky. Okrem pleti však prospieva aj vašim prameňom. Do vlasového balzamu pridajte kúsok minerálky a naneste na vlasy. Mali by byť hebkejšie a lesklejšie ako predtým.

S minerálkou k lepšej chuti

Minerálku môžete pridávať do všetkých jedál, ktoré podlievate vodou. Budú omnoho chutnejšie. Zelenina, ktorú pri dusení podlejete minerálkou, si uchová skvelú chuť a sviežu farbu. Mäso bude chrumkavejšie a tvaroh krémovejší. Ak ju pridáte do cesta na palacinky, alebo na knedle, či do zemiakovej kaše, budú tieto jedlá úžasne nadýchané. Pečiete koláč a nemáte prášok do pečiva? Zameniť ho môžete za minerálku, presné množstvo v danom recepte sa však neraz zisťuje metódou pokus-omyl.


Na čo všetko využívate v domácnosti minerálne vody vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame