Minerálky patria aj na váš stôl: Ktorá je ideálna práve pre vás?

Voda

blogspot.com

V súčasnosti je na pravidelný a kvalitný pitný režim kladený veľký dôraz. Práve on je zárukou dobrého zdravotného stavu a určite k nemu patria aj minerálne vody. Ako si udržať dobré zdravie vďaka minerálkam? Ktoré z nich piť?

Minerály, minerály, minerály

Pri výbere stolovej vody je najzákladnejším kritériom jej obsah minerálnych látok. Tie sú pre ľudský organizmus mimoriadne dôležité. V tomto prípade nemusí vždy platiť rovnica: čím viac minerálov, tým lepšie. Na každodenné pitie sú vhodne slabo mineralizované stolové vody s obsahom rozpustných látok menších ako 500mg/l. Tento údaj nájdete na každej z fliaš. Minerálky s vyšším obsahom rozpustných látok sú vynikajúce na príležitostné pitie. A ktoré z týchto látok sú pre vás najdôležitejšie?

  • vápnik – jeden z najzákladnejších minerálov, stavebný prvok vašich zubov a kostí. Dostatok vápnika predchádza osteoporóze, znižuje riziko poruchy zrážanlivosti krvi a podobne. Zdravému človeku postačuje 70 mg vápnika v jednom litri. Treba dať pozor na jeho nadmerný príjem, ten môže spôsobiť aj srdcovú arytmiu.
  • horčík – viaže sa na vápnik. Ideálny pomer vápnika a horčíka je 2:1, podľa toho voľte aj svoju minerálnu vodu. Takýto pomer umožní najideálnejšie vstrebávanie sa oboch látok. Horčík ovplyvňuje správne fungovanie nervovej sústavy a srdcového svalu, pozitívne vplýva na kardiovaskulárne ochorenia.
  • sodík – má na starosti správne prerozdelenie tekutín v tele. V prípade, že často trpíte pocitom smädu, možno trpíte nedostatkom sodíka. Minerálka vhodná na každodenné pitie by ho mala obsahovať maximálne 200mg/l. Väčšie dávky sú vhodné len príležitostne.

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ktorá je dobrá?

Vincentka

Jedna z najznámejších a aj na minerály najbohatších minerálnych vôd. Nemá sa piť pravidelne, len v malých dávkach. Je ideálna pri problémoch s dýchacími cestami, hlasivkami či vnútornými vredovými ochoreniami. Jej zloženie dokáže rozpustiť hlieny v tele a tak dokáže výrazne pomôcť.

Cigeľka

Ide o jednu z najlepších alkalických minerálok. V prvom rade jedno dôležité upozornenie: Nepite ju, ani iné alkalické minerálky, ak trpíte zápalmi močových ciest. Jej zloženie môže zápal ešte zhoršiť. Pomáha však pri žalúdočných a črevných komplikáciách.

Baldovská

Ide o jednu z najpopulárnejších minerálok. Je ideálna pri osteoporóze, pri chorobách žlčníka či tráviaceho traktu.

Budiš

Rovnako populárna minerálna voda. Je vysoko mineralizovaná a obsahuje veľa fluoridu, preto ju neodporúčame podávať deťom, nie je vhodná ani na každodenné pitie. Pozitívne však ovplyvní tráviaci a dýchací systém, rovnako je bohatá na vápnik.

Fatra

Jedna z vyhľadávaných minerálok v prípade problémov s trávením, obzvlášť so žalúdočnou kyselinou. Vhodná je aj pri cukrovke a žlčových kameňoch. Obsahuje ale veľké množstvo sodíka, preto nie je vhodná pri kardiovaskulárnych ochoreniach.     


Mohlo by vás zaujímať: Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?


Korytnica

Slabo mineralizovaná minerálna voda, je vhodná aj na denné pitie. Jej liečebné účinky sú naozaj široké. Je vhodná pri pocite vyčerpanosti, hemoroidoch, menštruačných problémoch.

Kláštorná

Vyznačuje sa predovšetkým priaznivým pomerom vápnika a horčíka, vďaka čomu umožňuje ich efektívne vstrebávanie. Je tak vhodná pre ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou, napríklad manuálne pracujúcich či športovcov.

Salvator

Jedna zo silno mineralizovaných minerálok. Obsahuje zvýšený obsah sodíka, železa, horčíka a vápnika. Bohatosť minerálov sa prejavuje aj na chuti, je mierne kyslá. Ideálna je pri žalúdočných a črevných ochoreniach, taktiež zamedzuje tvorbe močových kameňov.

Gemerka

Vysoko mineralizovaná stolová voda. Jej prednosťami sú vysoký obsah vápnika a horčíka v ideálnom pomere. Preto je vhodná pri osteoporóze a podbných ťažkostiach. Horčík má blahodárny antistresový a povzbudzujúci účinok.

Magnesia

Je bohatá na horčík, avšak množstvo obsiahnutého sodíka v tejto minerálnej vode je nízke. Je preto vhodná aj pre ľudí, ktorí inak nemôžu konzumovať vysoko sodíkové („slané“) minerálky najmä zo zdravotných dôvodov (napríklad ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom alebo náchylní na opuchy).


Mohlo by vás zaujímať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Ako príklad sme vám uviedli len niekoľko najznámejších minerálok. V každom prípade aj tu pamätajte, že všetkého veľa škodí. Rovnako aj minerálok. Vypiť každý deň 2 litre silno mineralizovanej stolovej vody nemusí byť práve najrozumnejšie riešenie. Najdôležitejšie je všetky druhy minerálok priebežne striedať. Tak dostanete do tela ďaleko širšie spektrum prospešných minerálov.


Máte nejakú inú obľúbenú minerálku, prípadne poznáte takú, ktorá vám pomáha pri zdravotných ťažkostiach? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: blogspot.com, blogspot.com, David
Odporúčame