Minerály a vitamíny pre mladistvú pleť aj staršom veku: Kde ich hľadať?

Ovocie

photl.com

Krásna pleť v každom veku. To je snom azda každej ženy. Zvädnutá pokožka, plná vrások a fľakov ešte nikomu na kráse nepridala a nepomáha veru ani pri otázkach práce, či v medziľudských vzťahoch. V poslednom čase na nej čoraz viac záleží aj mužom. Drahé krémy však nestačia. Ako sa o svoju pleť starať zvnútra tak, aby žiarila a bola svieža?

Zlepšiť vzhľad pleti môžete celkom jednoducho a účinne – a to najmä zvnútra. Vhodná dávka vitamínov a minerálov totiž dokázateľne zlepšuje stav vašej pleti. A nielen to. Dokáže tiež vášmu telu pomôcť spomaliť proces starnutia. Okrem toho pomôže eliminovať negatíva slnečného žiarenia, či známok nezdravého životného štýlu a prostredia, ktoré sa na našej pleti rovnako nepríjemne odzrkadľujú.

Mladistvo a zdravo

Chcete tak vyzerať aj vy? Doprajte si teda každý deň poriadnu dávku ovocia, zeleniny a iných prospešných potravín. Tie totiž vašej pokožke, vďaka obsahu antioxidantov, flavonoidov, vitamínov a minerálov, zabezpečia ten správny kokteil na jej výživu, regeneráciu a obnovu. Nezanedbávajte sa a omladnite o niekoľko rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Ktoré vitamíny sú pre pleť tie naj?

  • vitamíny skupiny B – najlepšie pôsobiace na pleť sú vitamíny B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová). Riboflavín dodáva pokožke sviežosť a vlasom krásny lesk. Jeho nedostatkom netrpia milovníci piva, vajíčok, mlieka, či strukovín. Niacín pomôže, ak trpíte kožnými problémami. Doplníte si ho stravou bohatou napríklad na hydinové mäso, či pečienku. Vitamín B5 zase udržiava vašu pleť v skvelej kondícii. Nachádza sa vo vajíčkach a mlieku.
  • vitamín C – mnohí si o ňom myslia, že prospieva len našej imunite. No je omnoho prospešnejší, pretože má význam napríklad aj pre pleť. Podporuje prekrvenie kože a stará sa tak o zvýšený prísun živín do pleti. Vytvára ochranu pred vráskami a zvyšuje elasticitu pleti, nakoľko je jednou z látok, podieľajúcich sa na vzniku kolagénu v pokožke. Nachádza sa najmä v citrusových plodoch, ale obsahuje ho aj množstvo iných druhov ovocia a zeleniny.
  • betakarotén – resp. vitamín A, je jedným z tých vitamínov, ktoré udržujú v pleti potrebnú vlhkosť. Bez nich by bola pokožka vysušená a mohli by na nej vzniknúť aj fľaky. Regeneruje pokožku a predchádza vzniku psoriázy, ale dokonca aj rakoviny kože. Nájdete ho napríklad v paradajkách, paprike, mrkve, špenáte, ale napríklad aj v pečienke.
  • vitamín E – pleť chráni najmä pred vráskami, ale aj pred UV žiarením. Stará sa o celkovo dobre vyzerajúci vzhľad pleti, pretože bunky obnovuje zvnútra. Najviac ho nájdete v olivovom oleji.

Mohlo by vás zaujímať: Vyhláste vojnu vráskam: Čo musí obsahovať správny očný krém?


Ktoré minerály vzpružia pleť?

  • meď – pomáha pri tvorbe kolagénu, ako aj elastínu v pokožke. To znamená, že zodpovedá za pevnosť pleti a chráni pre poškodením pleti UV lúčmi. Nachádza sa najmä v mäse, vajciach, strukovinách, zelenine a sušenom ovocí.
  • zinok – účinný najmä proti mastnej pleti. Nájdete ho v živočíšnych a mliečnych produktoch, kvasniciach, strukovinách či napríklad hubách.
  • selén – zabraňuje starnutiu organizmu a podľa viacerých štúdií chráni pokožku pred rakovinou. Hľadajte ho napríklad v mliečnych výrobkoch, zelenine, ovocí, mäse, morských rybách či obilninách.
  • síra – spomaľuje proces starnutia pokožky. Nachádza sa najmä v živočíšnych a rastlinných bielkovinách, vajciach a mliečnych výrobkoch.

Ktoré potraviny prospievajú vašej pleti? A ktoré jej naopak škodia? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame