Mladá spoločnosť už seniorov nerešpektuje: Ako ju presvedčiť o opaku?

Senior

gettyimages

Seniori sa čoraz častejšie cítia vytlačení na okraj spoločnosti. A to aj napriek tomu, že v porovnaní s minulosťou sa dožívajú vyššieho veku, sú v lepšej kondícii a rovnako sú dôležitou súčasťou našej spoločnosti. Napriek tomu sa stretávajú so správaním, ktoré ich stavia do pozície outsiderov. Prečo to tak je? O tom sa rozrozprávali francúzski dôchodcovia.

Na prvý pohľad by to mohlo vyzerať ako obvyklé stretnutie klubu tretieho veku. Ide však o skupiny a semináre parížskeho združenia Old’up, ktoré bojuje za to, aby starí ľudia neboli považovaní za menejcenných občanov. Združenie má asi 250 členov vo veku od 70 do 96 rokov, hovorí jeho predseda Philippe Gutton. Ide tiež o spoločenstvo ľudí, ktorí si vymieňajú názory a skúsenosti a pomáhajú si v tom, aby ich staroba bola pekná.

Zbytočné konflikty

Toho dňa, keď noviny informovali o zvýšení povinných odvodov, pustila sa do mňa jedna mladá žena. Povedala mi, že to všetko je kvôli nám, starým, pretože mladí musia platiť naše dôchodky,sťažuje sa 76-ročná Annette. Osemdesiatročná Joyce zase spomína, ako jej raz jeden predavač odmietol predať komiks o superhrdinovi s tým, že je príliš stará na to, aby to mohla pochopiť.

Osemdesiattriročná Laure bola zase kvôli veku odmietnutá v jednom zbore. Robia to aj dobrovoľnícke združenia,hovorí. Osoby staršie ako sedemdesiatpäť rokov nemôžu navštevovať väzňov, nemôžu sa poistiť ani si vziať pôžičku. V zamestnaní vyhadzujú ľudí stále mladších a mladších, konštatuje šesťdesiatdeväťročný JeanLuis. Ale mladí nie sú vždy výkonní a starí ľudia dokážu v zamestnaní plne obstáť, hovorí sedemdesiatjedenročná Silvia.


Mohlo by vás zaujímať: Novinka pre seniorov: Polícia im pomôže vďaka elektronickému strážcovi


Menej rešpektu

„Čím je človek starší, tým menej je rešpektovaný,zhŕňa to Gutton. Pretože už nechodí tak dobre, nepočuje už tak dobre, nevidí už tak dobre. Starnúť znamená byť vymazávaný zo spoločnosti. Váš názor už nikoho nezaujíma, hovorí 89-ročná Paula. Ťažko to dolieha najmä na mužov, ktorí mali v spoločnosti významné postavenie. Tituly, profesie, všetko je preč. My ženy sme si zvykli, tak sa s tým lepšie vyrovnávame,dodáva.

Kvôli fyzickému a duševnému úpadku a smrti nemajú starí ľudia dobrý imidž. Prezentujú nás ako záťaž. Hovorí sa len o chorých a o zariadeniach pre starostlivosť o staré závislé osoby,konštatuje 81-ročný François. Ale len osem percent starých ľudí je postihnutých stratou samostatnosti. Členovia Old’up žijú doma a chcú tam zostať.

Mladí seniorov nepočúvajú

Niektoré ohľaduplné zvyky týkajúce sa starých ľudí ale pretrvávajú. V dopravných prostriedkoch sa mladí dvíhajú, aby im uvoľnili miesto. Mnohí seniori však cítia, ako rastie vzdialenosť medzi nimi a zvyškom sveta. Mladí medzi sebou často hovoria, ako keby starí nemali čo povedať, hovorí Paula. „Je potrebné neustále spochybňovať to, čo si iní o vás myslia, vrátane vašich detí. Keď som si chcela kúpiť nové auto, povedali mi: A neprestaneš čoskoro šoférovať? Keď som sa chcela presťahovať, počula som: V tvojom veku? Si blázon,rozpráva.


Mohlo by vás zaujímať: Starších ľudí bude stále viac: Takto sa môžete udržať vo forme aj vo vyššom veku!


Slobodní v peknej starobe

najmladší chcú stále rozhodovať namiesto nás. Povedali mi: Nepozývame ťa na večeru, pretože už musíš byť veľmi unavená. Ale ja rada chodím večer von, hovorí 92-ročná Bernadette. Vysoký vek vytvára dojem bezmocnosti, tak to ale nie je. Premýšľame do hĺbky a sme slobodní,dodáva.

To je hlavné posolstvo Old’upu. Chceme dokázať, že všetko môže byť inak,upozorňuje Gutton. Že staroba môže byť pekná. „Sme oslobodení od stresu v zamestnaní a v rodine aj od sociálneho tlaku. Je to nová situácia, v ktorej chcem vidieť nádej,zdôrazňuje François.


Myslíte si, že mladá generácia nerešpektuje seniorov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Le Monde
Odporúčame