Mliečna srvátka: Spoznajte zabudnutý poklad našich starých mám

Srvátka

thinkstockphotos.com

Viacerí z vás si možno pri slove srvátka povedia – čo to vlastne je? Veru, tento názov je známy väčšinou tým skôr narodeným. Mladším vekovým kategóriám zrejme veľa nenapovedá. A pritom ide o veľmi vzácnu a zdraviu nesmierne prospešnú tekutinu, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syra či tvarohu. Pri akých zdravotných ťažkostiach môže pomôcť aj vám?

Mliečne sérum

Aj tak by sa dala nazvať srvátka – žltá, niekedy žltozelená tekutina, ktorá vznikne po zrazení mlieka. Ide vlastne o vedľajší – odpadový produkt, ktorý však svojim zložením odpad rozhodne nepripomína. Srvátka má totiž cenný obsah vitamínov a minerálov, pričom je prospešná pri množstve zdravotných problémov. Môže byť sladká, alebo kyslá. Sladká srvátka vzniká pri výrobe syra, za použitia syridla, kyslá zas pri výrobe tvarohu, kedy daný proces spúšťajú mliečne baktérie.

Ukrýva sa v nej toho veľa

Srvátka obsahuje množstvo živín:

  • bielkoviny
  • kyseliny mliečnu a citrónovú
  • minerály – fosfor, vápnik, draslík, železo, horčík, sodík, chlór a síru
  • vitamíny – skupiny B, C, A
  • kyselina pantoténovú, biotín
  • laktózu

Mohlo by vás zaujať: Domáci tvaroh, syr či maslo: Vyrobte si ich rýchlo a jednoducho!


Pre zvieratá aj do kozmetiky

Využitie srvátky je skutočne rozsiahle. Siahajú po nej chovatelia hospodárskych zvierat, no využitie má aj mnohých odvetviach potravinárskeho priemyslu, napr. pri kvasení, vo farmaceutickom priemysle, ale napríklad aj v kozmetike, kde sa používa ako súčasť mnohých prípravkov, určených na ošetrenie pleti. Vyrábajú sa z nej aj rôzne srvátkové syry, maslo, alebo si ju môžete kúpiť ako sušený koncentrát a pripraviť si z nej podľa návodu výborný a zdravý srvátkový nápoj.

Pri akých problémoch je srvátka prospešná?

Vyskúšať ju sa oplatí pri:

  • vysokom cholesterole
  • detoxikácii organizmu
  • upravuje metabolizmus
  • prospieva tráveniu
  • pomáha odstraňovať tuk a budovať svalovú hmotu
  • prospieva obličkám
  • priaznivo pôsobí na pokožku

Mohlo by vás zaujať: Hit nielen pre ženy v menopauze: Pripravte si makové mlieko a zostaňte fit!


Ako si ju pripraviť doma?

Postačí ak máte kyslé mlieko, alebo si necháte pre tento účel mlieko skysnúť – ideálne domáce. Potom ho už stačí len naliať do hrnca a pomaly (aj niekoľko desiatok minút) prihrievať na najnižšom stupni bez miešania. V momente, keď vám biele hrudky spojené do tvaru bochníka začnú plávať v strede hrnca a pod nimi bude viditeľne oddelená žltá tekutina – srvátka, môžete celú zmes precediť cez sitko do iného hrnca. Zmes nechajte v sitku odkvapkať pokojne aj hodinu, no niekedy stačí aj menej.

Dve muchy jednou ranou

V sitku vám zostane čerstvý domáci tvaroh, ktorý môžete zjesť len tak, alebo ho použiť do palaciniek či do koláča a v nádobe pod sitkom zas čerstvá domáca srvátka. Tú stačí nechať vychladnúť a jednoducho vypiť. Srvátka, lepšie povedané jej sušený koncentrát využívajú vo veľkom aj ľudia venujúci sa fitness. Dokáže skvelo zapracovať na postave tým, že pomôže odbúravať prebytočné tuky a vďaka obsahu kvalitných bielkovín aj pomáha pri tvorbe svalovej hmoty. Ak si teda doprajete srvátku, zabijete dve muchy jednou ranou. Prospejete zdraviu, aj svojej postave.


Máte radi srvátku? Ako často si ju doma pripravujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame