Množstvo liekov či zlý životný štýl: To všetko môže zapríčiniť steatózu pečene

Liek

photl.com

Skúsenosť s tým majú mnohí – čím viac krížikov na pleciach, tým viac zdravotných problémov a pravidelne užívaných liekov. Dlhodobá konzumácia viacerých liekov aj keď predpísaných a potrebných v rámci udržania zdravotného stavu, má však aj svoje riziká. Jedným z nich je steatóza pečene, pri ktorej dochádza k odumieraniu pečeňových buniek. Ako jej predchádzať?

Dlhotrvajúce poškodzovanie nezostane bez následkov a môže k nemu dochádzať nie len prostredníctvom liekov, ale aj v dôsledku infekčných ochorení (hepatitída) a často aj u alkoholikov. Tento proces je vlastne obaľovanie pečene tukom, pomalé odumieranie pečeňových buniek a tiež dochádza k väzivovej prestavbe štruktúry pečene. Následkom toho zlyhávajú detoxikačné, ako aj mnohé iné funkcie tohto dôležitého orgánu.


Mohlo by vás zaujímať: Beriete pri každej chorobe antibiotiká? Pozor, vaše zdravie môžu aj zhoršiť!


Buďte zodpovední ku svojmu zdraviu

Len takýmto prístupom docielite to, že budete žiť dlho a že sa budete tešiť dobrému zdraviu. Základom je zmeniť svoj životný štýl na zdravý spôsob života. Ak budete dodržiavať základné princípy, budú vás obchádzať choroby a vy nebudete musieť riešiť problémy s pravidelným užívaním liekov ani následným poškodením pečene. Ak už nejakým problémom trpíte a myslíte si, že už nemá zmysel začínať žiť zdravšie, mýlite sa. Lekári upozorňujú, že nikdy nie je neskoro vydať sa na cestu zdravia. Začnite pravidelne cvičiť, jesť veľa ovocia a zeleniny, obmedzte cukry a soľ, pite veľa čistej vody, nefajčite a alkohol si doprajte len v odporúčaných množstvách (t.j. max. dva poháre vína za deň). To je rovnica, ktorá vám môže pomôcť zlepšiť aj už začaté ochorenie.

Steatóza – nahromadený tuk v pečeni

Táto choroba vzniká tým, že telo vytvára alebo dostáva viac tukov ako môže spracovať. Prebytočný tuk sa potom usadzuje v pečeňových bunkách a jeho dôsledkom môže byť až cirhóza pečene. Príčiny môžu byť rozličné, väčšinou sa však steatóza delí na alkoholickú a nealkoholickú. Zatiaľ čo pred pár rokmi bola rozšírenejšia tá prvá, dnes je tomu inak. Najčastejšou príčinou steatózy už nie je alkohol.

Aké sú dôvody jej vzniku?

Je to najmä nadváha, cukrovka, niekedy Wilsonova choroba, tehotenstvo, infekčné choroby, poruchy výživy, ale napríklad aj chemoterapia, jedy, jedovaté huby, či chlórované uhľovodíky. Ďalšou z častých príčin je užívanie liekov, najmä liekov s obsahom kyseliny acetylsalicilovej (napr. Acylpyrin), kortikosteroidy či antarytmiká (napr. Amiodarón). Pečeň však môže poškodiť každý liek a existujú aj rizikové skupiny, ktoré by si mali dávať väčší pozor. Sú to najmä: ženy, ľudia s vyšším vekom, ľudia trpiaci na predchádzajúce pečeňové ochorenie. Negatívna reakcia po užití lieku nastáva 5 – 90 dní po začiatku jeho užívania.


Mohlo by vás zaujímať: Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť?


Ochorenie prebieha väčšinou bez príznakov

No nie vždy je tomu tak a môžu sa prejaviť nasledovné symptómy:

  • zväčšenie pečene
  • zožltnutie kože a očných bielok
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • bolesť v hornej časti brucha

Chorobu odhalí ultrazvuk

Ak trpíte niektorým z týchto príznakov pravdepodobne vás pošlú na ultrazvuk, ktorý dokáže steatózu pečene odhaliť. Ďalšou pomôckou na určenie správnej diagnózy je stanovenie hladiny pečeňových enzýmov v krvi či biopsia – odber vzorky tkaniva pečene na mikroskopické vyšetrenie. Dôležitým krokom v liečbe je zníženie hmotnosti, zvýšenie pohybu, nízko-kalorická strava a dostatočný príjem antioxidantov.


Poznáte niekoho so steatózou pečene? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame