Množstvo potravín nevie zahnať hlad: Ktorým sa vyhnúť, aby sme sa neprejedali?

Hamburger

unsplash.com/Niklas Rhöse

Zjedli ste niekoľko kusov pečiva či vypili ovocnú šťavu a stále nie ste sýti? To je vcelku obvyklé, nepochybne ste zvolili nesprávnu potravinu. Mnohé potraviny dokážu prirodzeným spôsobom potlačiť hlad: to sú najmä tie, ktoré sú bohaté na proteíny a spôsobujú, že máme pocit sýtosti. Iné naopak stimulujú chuť a je lepšie sa ich vyvarovať.

Niektoré potraviny hlad nezaženú

Ako môžu niektoré potraviny vyvolávať hlad namiesto toho, aby zasýtili? To je dôsledok ich vysokého glykemického indexu. Rýchlo zvyšujú obsah cukru v krvi, ktorý veľmi rýchlo zase poklesne. Mechanizmus hladu je stimulovaný poklesom glykémie a to vedie krátko po jedle k známemu krúteniu v bruchu. Niektoré potraviny však môžu tiež byť bez výživných látok a váš hlad neukoja.

Ovocné šťavy

Odšťavujete si sami ovocie, aby ste získali stopercentný džús? Dajte prednosť kúskom ovocia, pretože ovocná vláknina sa nachádza v dužine a šupke. Akonáhle ovocie odšťavíte, ostane len cukor, ktorý zvyšuje glykémiu. Naviac sa pripravujete o žuvanie, ktoré rovnako prispieva k pocitu sýtosti.


Mohlo by vás zaujímať: Snažíte sa schudnúť? Tieto zdravé dobroty zaženú hlad na dlhšiu dobu


Zemiaky

Zemiaky, či už sa upečú v rúre alebo sa konzumujú v podobe kaše či hranoliek, majú veľmi vysoký glykemický index. Síce na chvíľu zasýtia, ale krátko po jedle vás prepadne vlčí hlad.

Pečivo

Raňajkujete každé ráno biele pečivo? Potom môžete mať za necelú hodinu po prvom jedle dňa chuť na ďalšie jedlo. Biele pečivo je vyrobené z rafinovanej múky a jeho glykemický index je vysoký. Samozrejme sa nemusíte definitívne zriekať bagety, ale striedajte ju s pečivom bohatým na vlákninu, ktoré zasýti, ako je celozrnné pečivo.

Alkohol

Prečo po vypití niekoľkých pohárikov alkoholu siahame po niečom k jedlu? Dôvod je prostý: pitie znižuje úroveň glykogénu (forma cukru, ktorý je skladovaný organizmom) a zvyšuje glykémiu. Tá vzápätí poklesne a vedie k pocitu hladu. 


Mohlo by vás zaujímať: Dokonalý burger je umenie: 7 trikov, ktoré vám zaručene prinesú úspech


Cereálie

Vhodné tiež nie sú priemyslovo vyrábané cereálie či müsli. Aby sa cereálie zmenily na vločky, sú spracovávané za vysokej teploty a ich nutričná hodnota je tak znížená. Často sú tiež sladené a tučné vďaka kúskom čokolády, ktorú obsahujú. Dajte prednosť ovseným vločkám.

Sushi

Nemáte taký pocit viny, keď ste si objednali dva kúsky sushi namiesto poriadneho kúska pizze? Nemýľte sa, sushi je zložené hlavne z bielej ryže a jeho glykemický index je teda vysoký. Z japonskej kuchyne si radšej vyberte polievku miso a sašimi, bohaté na proteíny a teda zasýtia.

Hamburger

Pokiaľ ide o burgre, sú často vcelku bohaté na cukry vďaka obsiahnutým omáčkam a obvykle si po nich ešte dávame dezert. Najprv nás síce tuk a proteíny z mäsa, ktoré žalúdok dlhšie spracováva zasýtia, ale cukor veľmi skoro znovu povzbudí chuť do jedla. Urobte si burger radšej doma a doplňte ho zeleninou. Vyvarujte sa sladkých omáčok a dajte prednosť ľahkým proteínom z hydiny.


Ktoré potraviny najlepšie a na dlhšiu dobu zaženú hlad vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com/Niklas Rhöse, unsplash.com/Niklas Rhöse, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame