Mobil ku posteli nepatrí: Viete, ako a v čom všetkom vám môže škodiť?

V posteli

thinkstockphotos.com

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko by ste už nedokázali urobiť bez mobilného telefónu? Vďaka tomuto rozmermi neveľkému prístroju sa môžeme kedykoľvek spojiť s blízkymi, prečítať si novinky zo sveta, odfotografovať špeciálne príležitosti, dokonca prostredníctvom neho môžeme zaplatiť účty.

Technológie sa infiltrovali takmer do všetkých aspektov nášho bytia. O ich vplyve na sociálny život sa vedú diskusie už niekoľko rokov. S myšlienkou, že rastúce využívanie technológií a elektronických zariadení predstavuje vážne ohrozenie zdravia, však prišla Svetová zdravotnícka organizácia len nedávno, v roku 2014. Podľa jej informácii je v súčasnosti na svete využívaných viac ako 6,9 miliardy mobilných telefónov. Keby každý človek mal len  jedno takéto zariadenie, predstavovalo by to viac viac ako 93% svetovej populácie. V skutočnosti je to samozrejme podstatne menej, pretože jeden človek má často aj dve či viac mobilov s platnou sim kartou.

Práve notebooky, tablety či telefóny sú pre mnohých z nás poslednou vecou, ktorú držíme pred spaním v ruke. Mnoho ľudí ich potom veľmi nesprávne jednoducho položí na nočný stolík, takže sú po celú noc v tesnej blízkosti hlavy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú ale tablety a telefóny oveľa škodlivejší vplyv na spánok a celkový zdravotný stav, než si uvedomujeme.


Mohlo by vás zaujať: Mobilné telefóny všade okolo nás: Naozaj zapríčiňujú vznik rakoviny?


Mobily ovplyvňujú kvalitu spánku

Jeden z najväčších vplyvov na kvalitu spánku má elektronické svetlo. Žiara pochádzajúca od elektroniky má vplyv na tzv. cirkadiánny rytmus. Ide o prirodzený rytmus organizmu, ktorý trvá jeden deň a berie do úvahy striedanie aktivity a oddychu. Predstaviť si ho jednoducho môžeme ako striedanie dňa a noci. Ide o akési ľudské biologické hodiny.

Umelé elektronické svetlo počas noci vysiela do mozgu správu, na základe ktorej sa začnú produkovať neuróny, ktoré podporujú bdelosť. Zároveň dochádza k poklesu v produkcii melatonínu, teda hormónu, ktorý podporuje spánok. Nedostatok kvalitného spánku môže pritom mať mnoho nepríjemných a pre zdravie škodlivých účinkov:

Málo spánku zvyšuje riziko vzniku chorôb

Kvalitný spánok je jedným zo základných predpokladov dobrej zdravotnej kondície. Bez neho je človek vystavený vyššiemu riziku vzniku civilizačných chorôb. K ním patrí obezita, diabetes, hypertenzia (vysoký krvný tlak) a dokonca aj kardiovaskulárne ochorenia.


Mohlo by vás zaujať: Keď spánok neprichádza a neprichádza: Poznáme možnú príčinu!


Obezita

Narušenie cirkadiánneho rytmu a následne celého spánkového cyklu spôsobuje jedno z najobávanejších civilizačných ochorení – obezitu. Cirkadiánny rytmus nášho tela reguluje spánok a bdelosť, čo na bunkovej úrovni znamená, že upravuje dobu činnosti a nečinnosti buniek. Narušenie spánkového cyklu teda výrazne mení metabolické procesy v tele a môže vyvolať hromadenie tukových buniek.

Diabetes

Nespavosť môže narušiť schopnosť tela zvládať prebytok glukózy v krvi pomocou inzulínu a udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Ľudia, ktorí spia menej ako 5 hodín denne, sú vystavení o 37 percent vyššiemu riziku vzniku diabetu v porovnaní s tými, ktorí si doprajú 7 a viac hodín.

Hypertenzia

Nedostatok spánku výrazne ovplyvňuje hladinu sodíka v tele, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok navyše aktivuje tzv. sympatický nervový systém. Ten predstavuje schopnosť organizmu reagovať na námahu a zvýšenú fyzickú aktivitu.


Mohlo by vás zaujať: Nový spôsob platenia už aj na Slovensku: Namiesto karty vám poslúži telefón


Zvýšenie LDL a zníženie HDL cholesterolu

LDL predstavuje lipoproteíny s nízkou hustotou, teda škodlivý cholesterol. Ten je zodpovedný za upchávanie tepien a spôsobuje infarkty. Nedostatok spánku spôsobuje hromadenie tohto cholesterolu v tepnách, čím dochádza k zastaveniu prúdenia okysličenej krvi do srdca. Na druhej strane lipoproteín s vysokou hustotou (HDL) je dobrý cholesterol, ktorý má na starosti identifikáciu a nasmerovanie prebytku LDL do pečene, ktorou sa z tela vylučuje.

Vysoká hladina triglyceridov

Triglyceridy sú tuky, ktorých zvýšená hladina patrí k faktorom zvyšujúcim riziko vzniku srdcových chorôb a infarktov. Nedostatočná dĺžka spánku ovplyvňuje produkciu triglyceridov v tele.

Ukladanie brušného tuku

Tuku, ktorý sa zhromažďuje okolo pása, sa človek zbavuje najťažšie. Zároveň je však najnebezpečnejší, pretože výrazne zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb a prípadných infarktov. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí si denne doprajú menej ako 5 hodín spánku, vystavujete sa riziku zvýšenia telesnej hmotnosti a ukladania brušného tuku a tým aj vzniku kardiovaskulárnych ochorení.


Máte počas spánku mobil blízko seba? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame