Chcete mať záhradu ako nik? Zaobstarajte si štýlové viackmene

Viackmene

Viackmenné stromy sa stanú neprehliadnuteľným doplnkom záhrady (Zdroj: GettyImages)

Stromy sú neoddeliteľnou súčasťou akéhokoľvek záhradného aj krajinného plánovania a to nielen pre množstvo výhod, ktoré nám svojou prítomnosťou prinášajú. Najmä v poslednej dobe sa ako skutoční šampióni v tvorbe záhrad, modernej mestskej krajiny i obhospodarovaných lesov, čoraz viac ukazujú viackmenné stromy známe aj ako viackmene.

Vyznačujú sa viacerými stonkami vychádzajúcimi zo zeme a sú neoceniteľným doplnkom každého vonkajšieho zeleného priestoru. Ak do svojej záhrady hľadáte dreviny, ktoré nezaberú veľa miesta, ale vytvoria potrebný tieň a ešte aj záhradu pozdvihnú netradičným výzorom, zamerajte sa na viackmene. Budú tou najlepšou voľbou s neopakovateľným efektom.

V článku sa dočítate:

Čo sú viackmene?

Viackmene, mnohokmene alebo multistemy (z anglického multistem = viackmeň) sú špeciálne pestované a tvarované dreviny, ktoré tvarom a vzhľadom pripomínajú stromy s úzkymi kmeňmi vysadené v tesnej blízkosti. V skutočnosti však ide o jeden strom, ktorý má viacero kmeňov a pripomína ker. Zásadný rozdiel je v tom, že na rozdiel od krov sú viackmene odspodu vyvetvené, pôsobia vzdušne a vrchnou časťou, teda korunou, vytvárajú tieň.

Mimoriadne sa hodia do moderných záhrad, ale čoraz častejšie si nachádzajú miesto aj v starších záhradách, ktorým dodávajú pocit ľahkosti a moderný nádych. Mnohé druhy viackmeňov na jar zakvitnú, v lete prinášajú vytúžený tieň a na jeseň sa ich listy vyfarbia pestrými farbami. Ich koruna zároveň poskytuje aj cenné miesto na život a relax pre menšie druhy vtáčikov. Zároveň platí, že čím je plocha ich olistenia väčšia, tým lepšia je kvalita vzduchu v okolí.

Viackmene vedia upútať už na prvý pohľad. Pôsobia doslova neprehliadnuteľne a ich krásu možno pozorovať zo všetkých uhlov. Opticky vytvárajú istú formu bariéry vo vrchnej časti, no v ich podraste vyniknú kvety od jari až do jesene. Na výber sú rôzne viackmene, opadavé, kvitnúce, vzrastom nižšie alebo vyššie. Iné vyniknú aj malými, dekoratívnymi plodmi, ktoré sú vhodnou potravou pre vtáky, pričom niektoré z nich sú jedlé dokonca aj pre ľudí.

vysadené viackmene v parkovej aleji
Viackmenné stromy okamžite po výsadbe vytvárajú akoby zelenšiu krajinu (Zdroj: Freepik/ilovehz)

Výhody pestovania viackmeňov v záhrade

Pestovanie viackmeňov je nielen mimoriadne zaujímavé a esteticky príťažlivé z hľadiska dizajnu záhrady. Výhodou viackmenných stromov oproti klasickým rozvetveným stromom je, že na svojej základni majú otvorenú štruktúru, takže sa cez ne môžete pozerať. Aj preto sú mimoriadne vhodnou voľbou najmä do tých lokalít, v ktorých je potrebné alebo vítané zachovať otvorený charakter.

Pri rovnakom obvode kmeňa majú viackmene spravidla väčší pomer listov ako štandardné stromy. Vďaka tomu poskytujú nielen viac tieňa, ale predurčuje im to aj vyššie environmentálne hodnotenie. Po výsadbe okamžite vytvárajú akoby zelenšiu krajinu. Trendy v záhradníctve sa neustále posúvajú smerom k prirodzenejšej výsadbe a viackmene dokonale zapadajú svojou formou do tohto konceptu.

Starostlivosť a tvarovanie viackmeňov

Viackmenné dreviny nie sú len modernou záležitosťou, ako by sa mohlo zdať. Ich pestovanie a tvarovanie má pôvod v prírode a v dávnejšej minulosti, kedy vznikali prirodzene po ohryzení kmeňa zverou alebo za účelom získania väčšej plochy a objemu drevnej hmoty po reze. Dnes sa v škôlkach so zapestovaním dreviny na viackmennú začína už v ranom veku, približne okolo dvoch rokov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Chcete vypestovať veľké buľvy zeleru? Poznáme 3 tipy, s ktorými to zvládnete

Lineárnym rezom sa skráti hlavný kmeň vo výške približne 10 centimetrov a rezná rana sa ošetrí vhodným prípravkom proti výskytu chorôb. Tento spôsob docieli stimuláciu rastu nových bočných výhonkov, z ktorých sa v nasledujúcom roku vyberie zopár najsilnejších. Po ich zosilnení preberú funkciu hlavného kmeňa.

Ak by ste si chceli vypestovať vlastný viackmeň z mladého stromu, ktorý už máte v záhrade, je potrebné odrezať hlavný kmeň a nechať ho znovu vyrásť zo základne. Už v ďalekej minulosti, v dobe kamennej, sa používala metóda zrezania stromov pri ich základoch, aby týmto spôsobom mohli vyrásť nové výhonky.

Niektoré stromy majú prirodzene krovitý charakter, ale skutočné viackmene sa vytvárajú rezom. Proces ich tvorby je však viac ako iba rezanie. Viackmene sa vytvárajú aj štyri alebo päť rokov. Počas tohto obdobia sa priebežne odstraňuje olistenie do želanej výšky budúcej korunky, ale aj nevyhovujúce bočné konáre a výhony vyrastajúce z bázy dreviny.

Zaujímavý spôsob, ako vypestovať viackmeň, zahŕňa výsadbu viacerých drevín vo väčšom počte v jednej jame. Pri ňom je dôležité pravidelné odvetvovanie zospodu, aby začali vznikať menšie kmienky a nezarastali priestory medzi nimi.

Vo všeobecnosti by viackmeň mal byť drevinou, ktorá dobre znáša rez a tvarovanie. O vhodné podmienky na pestovanie sa už musíte postarať sami. Dbajte na výber stanoviska, na vhodnú pôdu, na okolité rastliny a výsadbu. Mnohé viackmene dokážu vytvoriť dostatok tieňa, a preto v ich tesnej blízkosti nájdu miesto tieňomilné rastliny, zatiaľ čo smerom od nich už budú podmienky vyhovovať aj rastlinám vhodným do polotieňa. S vhodnou okolitou výsadbou vytvoria žiadaný kontrast. Viacero kmeňov môže pomôcť rastline rýchlejšie sa zotaviť po poškodení alebo chorobe, pretože zvyšné kmene môžu pokračovať v raste.

Ktoré viackmene sú vhodné do menších záhrad?

Čerešňa tibetská (lat. Prunus serrula)

Je výnimočná lesklou, bronzovo-mahagónovou kôrou, ktorá okamžite zaujme už na pohľad. To ale nie je jediná výnimočná farebnosť tohto stromu. Na jar kvitne bielymi kvetmi, ale na jeseň sa listy prefarbia na žlto-oranžových odtieňov. Výhodou je, že dobre znáša znečistenie mestského prostredia. Výška sa pohybuje v rozmedzí štyroch až piatich metrov.

Okrasná jabloň John Downie (lat. Malus John Downie)

Má niekoľko výhod. Krásne vyzerá, na jar je obsypaná ružovo-bielymi kvetmi, ktoré lákajú opeľovače a neskôr sa z nich vyvinú malé plody. Tieto okrasné jabĺčka sa na konároch udržia až do konca zimy, čím v záhrade vytvárajú jedinečný efekt. Ich funkcia nie je len estetická, ale zároveň poslúži aj ako potrava pre vtáky. Môžete počítať s výškou približne tri metre.

Kalina vrásčitolistá (lat. Viburnum rhytidophyllum)

Vyniká nápadne vráskavými listami s výraznou žilnatinou. Približne koncom apríla je obsypaná voňavými, bielymi kvetmi s veľkými súkvetiami, z ktorých sa neskôr vytvoria červené až takmer čierne plody. Je nenáročná, nemá problém ani s tienistým stanoviskom a znáša aj mestské znečistenie. Výška je približne tri až štyri metre.

Červienka Fraserova Red Robin (lat. Photinia x fraseri)

Je síce mrazuvzdorná, ale vhodnejšia je najmä do teplejších oblastí. Na začiatku leta kvitne drobnými bielymi súkvetiami, no vyžaduje priepustnú a vlhkú pôdu. Dorastá do troch až štyroch metrov výšky, mladé listy majú červené sfarbenie, až neskôr sa menia na zelenú. Na slnečnom mieste budú farby ešte intenzívnejšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najlepších historických filmov: Je tu Titanic aj Statočné srdce – prekvapí vás prvá priečka?

Parócia perzská (lat. Parrotia persica)

Menej známa drevina pochádzajúca z Iránu. Napriek tomu je plne mrazuvzdorná a má zaujímavú štruktúru kôry. Môže dorásť až do výšky osem metrov, ale rastie pomaly. Dobre sa dá tvarovať a strihať, čiže pokojne ju môžete pestovať aj v menšej záhrade. Jej kvety nemajú okvetné lístky, ide o zhluk tyčiniek v rubínovej farbe.

Ktoré viackmene odporúčame do väčších záhrad?

Jaseňovec metlinatý (lat. Koelreuteria paniculata)

S výškou dosahujúcou až šesť metrov sa skvele hodí do rozľahlejších záhrad. Tento okrasný strom zaujme v letnom období zelenožltými až žltými kvetmi a neskôr tobolkami, ktoré kontrastujú s listami. Asymetrický tvar dokáže upútať pozornosť na prvý pohľad.

Javor dlaňovitolistý (lat. Acer palmatum)

Obľúbená drevina, ktorá je schopná dorásť až do výšky štyroch metrov. Napriek väčším rozmerom sa dá dobre tvarovať a má prirodzene rozložitý tvar. Zlaté, oranžové alebo až purpurovočervené listy vytvoria farebnú explóziu v jesennom období a dobre sa im darí v mierne kyslej a vlhkej pôde, v polotieni.

Breza himalájska Doorenbos (lat. Betula utilis jacquemontii Doorenbos)

Zaujímavá je svojou hladkou kôrou odlupujúcou sa v tenkých pásikoch. Na prvý pohľad upúta nezvyčajne žiarivo-bielou farbou. Výhodou je odolnosť voči mrazom, chorobám a škodcom, ale rozmermi dosahujúcim aj viac ako päť metrov sa skôr hodí do rozľahlejších záhrad.

Katalpa bignóniovitá (lat. Catalpa bignoniodes)

Dnes už pomerne často sa vyskytujúca mestská drevina, a to aj preto, že dobre znáša mestské znečistenie. Na jar zakvitá bielymi kvetmi pripomínajúcimi zvončeky. Má širokú a rozložitú korunu a výrazné, mohutné listy, ktoré dokážu poskytnúť želaný tieň. Môže však dorásť do výšky osem až desať metrov.

Hamamel prostredný (lat. Hamamelis x intermedia)

Stredne rýchlo rastúci ker, ktorý sa hodí do menších aj väčších záhrad. Ak mu doprajte priestor dokáže dorásť až do výšky päť metrov, ak ho však budete strihať, určite nezatieni ani menšiu záhradu. Kvitne od januára do marca a vyžaduje slnečné alebo polotienisté stanovisko a dobre znáša rez.


Máte skúsenosti s pestovaním viackmeňov vo svojej záhrade?

10 dôvodov, prečo pestovať viackmene

1. V zmierňovaní klimatických zmien zohrávajú kľúčovú úlohu

Ich výhoda spočíva v početnejších a hustejšie zapojených kmeňoch. Vo všeobecnosti sa viackmene môžu pochváliť väčším množstvom listov a konárov, čo zvyšuje ich celkový potenciál. Znamená to aj, že majú obrovský priestor na fotosyntézu, vďaka čomu sú mimoriadne schopné zachytávať uhlík a to ich robí neoceniteľnými bojovníkmi proti zmenám klímy.

2. Poskytujú skvelý „hotspot“ pre biodiverzitu

Zložitejšia štruktúra viackmenných stromov vytvára ideálne prostredie pre nespočetné množstvo živočíchov. Rôzne štrbiny, či výklenky v kmeňoch a konároch stromov poskytujú úkryt nielen malým cicavcom, ako sú veveričky či netopiere, ale aj cenné možnosti hniezdenia pre vtáky. Okrem cennej podpory pre životne dôležité opeľovače, ako sú včely alebo motýle, nájde v ich kôre útočisko rozmanitý hmyz. Uprostred mestského prostredia, kde sú zelené oblasti často obmedzené, sa mnohokmenné stromy javia ešte ako atraktívnejšia až životne dôležitá podpora pre miestnu biodiverzitu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Zber úrody cesnaku: Podľa týchto znakov spoľahlivo zistíte, kedy zberať – čo si treba všímať?

3. Sú vysoko odolné aj v náročných podmienkach

Ďalšou z výhod, ktoré pestovanie viackmenných stromov prináša, je aj ich schopnosť prispôsobiť sa a prosperovať aj v náročných podmienkach. Preukazujú obdivuhodnú odolnosť voči rôznym vplyvom, vrátane nevyhovujúcej kvality pôdy i ovzdušia. Tá opäť najmä v mestskom prostredí nebýva práve optimálna.

4. Dobre tolerujú aj obdobie sucha

Spomedzi viackmenných stromov väčšina druhov vykazuje pozoruhodnú odolnosť voči suchým podmienkam. Ich koreňové systémy dokážu s vodou dobre hospodáriť a jej zásoby využívajú efektívne. To im umožňuje prosperovať aj v obdobiach s nedostatkom vody alebo v oblastiach s nižším úhrnom zrážok.

5. Sú esteticky príjemné a oku lahodiace

Impozantná krása a vizuálna príťažlivosť viackmeňov spočíva v jedinečnosti rozvetveného dizajnu stromu. Viaceré kmene začínajúce pri zemi dodávajú stromu charakter zložitosti a rozmanitosti. Napriek tomu, vysadené v priestore pôsobia vzdušne a prirodzene. Sú neprehliadnuteľné, podľa druhu vynikajú napríklad unikátnou kôrou, zaujímavým tvarom alebo farbou meniacich sa listov.

6. Sú dizajnovo všestranne využiteľné

Čo sa záhradného dizajnu týka, viackmene vynikajú všestrannosťou. Nielen mnohí záhradní architekti považujú ich nepravidelný habitus za atraktívnejší. Dajú sa tiež veľmi dobre rezať a tvarovať. Sú skvelou alternatívou do priestorovo skromnejších záhrad, ako aj do záhrad prírodných a rozľahlejších. Možno ich vysádzať na ohraničenie oblastí, na tvorbu izolačných bariér alebo dokonca aj ako nárazníky vetra, čím zvyšujú efektivitu exteriérovej výsadby.

7. Sú ekonomicky atraktívne

V porovnaní s jednokmeňmi pri výsadbe potrebujú menej oporných kolov, pretože ich početné kmene im poskytujú dostatočnú prirodzenú stabilitu. Aj takýto aspekt môže výraznou mierou znížiť celkové investície potrebné pri výsadbe a ďalšej údržbe viacerých viackmenných stromov v záhrade.

Tento typ stromov vykazuje až robustnú odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Náklady spojené s potenciálnym poškodením stromov vplyvom silných vetrov pri týchto stromoch nie sú potrebné. Okrem toho majú tendenciu byť menej náchylné aj na choroby, čím sa znižuje potreba nákladnej liečby alebo zásahov.

8. Podporujú stabilitu pôdy a zabraňujú jej zosuvu 

Rozsiahly až zložitý a prepletený koreňový systém pod zemou účinne spolupracuje pri stabilizovaní pôdy. Obzvlášť dôležité je to najmä v oblastiach vyznačujúcich sa vyvýšeným alebo členitým terénom, v ktorom štruktúru pôdy môže poznačiť zosuv alebo erózia. Ich pevné koreňové systémy fungujú ako kotvy, ktoré pôdu držia a prirodzene bránia jej neželanému odplaveniu pri intenzívnych lejakoch.

9. Podieľajú sa na regulácii miestnej mikroklímy

Ich rozsiahla listová plocha poskytuje nielen príjemný tieň, ale plní tiež kľúčovú funkciu pri regulácii miestnej mikroklímy a pomáha znižovať okolité teplo. Najmä počas horúcich letných dní sa táto funkcia stáva neoceniteľnou. Ich tieniaci efekt zmenšuje fenomén tepelných mostov, známych najmä v mestskom prostredí, v ktorom veľké betónové či asfaltové plochy často vedú k nárastu teplôt. Početné kmene a listy vytvárajú prirodzenú barikádu, ktorá obmedzuje rozptyl tepla z okolitých štruktúr, čím vytvárajú príjemnejšie a energeticky efektívnejšie mikroprostredie.

10. Eliminujú hluk okolitého prostredia

Hrubšie zapojenie viacerých kmeňov stromu poskytuje tiež účinnú prírodnú bariéru pred zvukovým znečistením okolia. Listy, konáre a kmene spoločne pohlcujú zvukové vlny, znižujú ruch pochádzajúci z dopravy, výstavby a okolia. Výhodou je, že bežnú funkciu viacerých stromov dokážete naplniť vysadením už aj jedného alebo menej viackmenných stromov. Aj takýto efekt zmiernenia hluku dokáže výrazne obohatiť kvalitu života v mestskom i vidieckom prostredí.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Housebeautiful.com, Ornamental-trees.co.uk, Newwoodtrees.co.uk
Odporúčame