Spôsobujú antiperspiranty rakovinu prsníka? Zistite pravdu a tieto radšej nekupujte!

Žena používa antiperspirant

Je skutočne pravda, že antiperspirant alebo dezodorant môžu spôsobiť rakovinu prsníka? Čo hovoria výskumy? (Zdroj: GettyImages)

Potenie je pre človeka úplne prirodzené a keďže ho môžu sprevádzať nepríjemné pachy a mapy na oblečení, stalo sa pravidelné používanie antiperspirantov a dezodorantov bežnou súčasťou hygieny. Príjemne voňajú, ľahko sa aplikujú a navodzujú dlhší pocit sviežosti aj sebavedomia. Určite ste už zahliadli informácie o tom, že určité chemikálie v dezodorantoch a antiperspirantoch môžu viesť k rakovine prsníka. Je to pravda alebo špekulácia?

Antiperspirant alebo dezodorant

Na úvod začnime základným rozdielom medzi antiperspirantom a dezodorantom. Hoci obidve označenia používame v súvislosti so sprejovým či tuhým prípravkom na obmedzenie potenia a telesného pachu, ich účinok je mierne odlišný. Avšak, v obchode často vyberáme podľa obľúbenej kozmetickej značky, ceny, reklamy, či vône a podstatný rozdiel nám uniká.

Antiperspirant je jasný už z názvu – anti + perspiration, teda proti poteniu. Jeho súčasťou sú zložky, ktoré obmedzujú potenie na mieste, kde bol aplikovaný. Zároveň však obsahuje aj parfumované zložky, a teda pekne vonia. Princíp účinku dezodorantu je odlišný.

Význam slova dez + odorant by sme mohli vo voľnom preklade chápať ako odstraňujúci pach. Samotný pot je v skutočnosti bez zápachu. Až po interakcii s baktériami, ktoré sa na pokožke prirodzene vyskytujú, vzniká charakteristická aróma, ktorá je pre každého človeka jedinečná. Úlohou dezodorantu je teda čiastočná dezinfekcia alebo zmena vlastností na pokožke tak, aby pot nezapáchal. Po aplikácii dezodorantu sa teda môže na košeli objaviť mokrý fľak, no nebudete cítiť zápach.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!


Hliníkové soli a rakovina prsníka

Azda najviac diskutovanými sa stali antiperspiranty s obsahom hliníkových solí. Hliníkové soli (zlúčeniny hliníka) totiž efektívne upchávajú potné žľazy, a teda prinášajú očakávaný účinok – obmedzenie potenia. Keďže sa aplikujú predovšetkým v oblasti podpazušia, vedecká komunita ich začiatkom 21. storočia začal dávať do súvisu s vyšším výskytom rakoviny prsníka v hornom vonkajšom kvadrante.

Ak by totiž zlúčeniny hliníka vo väčšej miere prenikli cez poškodenú pokožku, napríklad v oblasti podpazušia krátko po holení, kedy je pokožka poškodená, pôsobia toxicky a môžu spôsobovať upchávanie lymfatických žliaz alebo sa hromadiť hustom prsnom tkanive. Tím vedcov z Výskumného centra rakoviny Freda Hutchinsona zrealizoval štúdiu, ktorá zahŕňala 793 žien bez anamnézy rakoviny prsníka a 813 žien s rakovinou prsníka. Výsledky publikované v roku 2002 poukázali na to, že u žien, ktoré používali antiperspirant, dezodorant a holili si podpazušie, nedošlo k zvýšenému výskytu rakoviny prsníka. Tento výskum nebol v danom období ojedinelý.

V sumarizačnom prehľade z roku 2014 sa dospelo k záveru, že neexistujú jasné a priame dôkazy, ktoré by spájali užívanie antiperspirantov s vyšším rizikom rakoviny prsníka. Pokožka absorbuje iba tisícinu percenta z hliníkových solí obsiahnutých v jednej dávke antiperspirantu. Je dobré vedieť, že neporovnateľne väčšie množstvo hliníkových zlúčenín denne prijmeme v potravinách a pitnej vode. Výskumy však naďalej prebiehajú a je nevyhnutné zistiť, prečo od 80. rokov 20. storočia narástol výskyt rakoviny prsníka o takmer 50 %.

Aké sú možnosti

Hoci tvrdenie, že antiperspirant zvyšuje riziko rakoviny prsníka bolo vedecky vyvrátené, je na mieste obozretnosť. Pravdou zostáva, že tento typ prípravku proti poteniu obsahuje isté množstvo látok, o ktorých sa vie, že môžu byť pre ľudský organizmus škodlivé. Ak chcete obmedziť riziko na minimum, môžete vyskúšať nasledujúce typy:

  • Neaplikujte antiperspirant s obsahom hliníkových solí na čerstvo oholenú pokožku. Tieto hliníkové zlúčeniny sa totiž na pokožke rozpúšťajú a vytvárajú vrstvu, ktorá zamedzuje poteniu. Kde nie sú ranky, je aj prienik do podkožia minimálny.
  • Existujú bezpečné prípravky proti poteniu bez obsahu alumínia, parabénov a alkoholu. Sú vyrobené zo zdravotne nezávadných ingrediencií, často na prírodnej báze. Pri ich používaní by ste nemali trpieť podráždenou pokožkou, a rovnako tak máte lepší pocit, že na seba neaplikujete zbytočnú chémiu naviac. Ich účinok môže byť však o niečo slabší a zároveň cena vyššia. Hľadajte ich v ponuke overených lekárenských kozmetických značiek.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame