Môže sa novorodenec nakaziť koronavírusom od matky? Urobte si prehľad a zažeňte obavy

Foto: Gettyimages

Prenos nového koronavírusu z tehotnej ženy na jej dieťa je síce zriedkavý, ale možný. Tím vedcov sledoval 33 tehotných žien v meste Wu-chan, ktoré bolo pôvodcom i ohniskom nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ich štúdia priniesla zistenie, že traja novorodenci sa vírusom nakazili pri narodení.

Prenos je zriedkavý, ale možný

„Keďže počas pôrodu bola zaistená prísna kontrola infekcií, ako aj preventívne opatrenia, je pravdepodobné, že vírus SARS-CoV-2 v horných dýchacích cestách či v análnom otvore novorodencov pochádzal od matky,“ píše sa v štúdii. Všetky tri bábätká infikované koronavírusom boli chlapci a narodili sa cisárskym rezom, keďže ich matky mali v dôsledku ochorenia zápal pľúc.

Príznaky ako u dospelých

K najhorším symptómom ochorenia COVID-19 patrí zápal pľúc, dýchavičnosť a sepsa. Práve tieto príznaky malo jedno z nakazených detí, ktoré sa narodilo predčasne. Lekári ho museli napojiť na pľúcnu ventiláciu a dokonca dostávalo aj antibiotiká. Siedmy deň však priniesol dobrú správu. Výsledky testu už boli negatívne. Všetky tri deti ochorenie prežili.

Osobná hygiena je základ

Odborníci zatiaľ podľa súčasných dôkazov zatiaľ nemajú dôvod predpokladať, že by tehotné ženy boli náchylnejšie na infekciu novým koronavírusom ako netehotná populácia. Pre tehotné ženy podľa pôrodníka neplatia žiadne mimoriadne nariadenia. Správať by sa mali ako mimo pandémie, a zároveň ako všetci ostatní počas pandémie.

Dôležitá je zvýšená osobná hygiena, časté umývanie rúk, nosenie rúška. Gumené rukavice majú výhodu, že bránia podvedomému siahaniu na tvár vonku. Samozrejme, ideálna by bola aj dobrovoľná karanténa, pobyt v domácnosti, pokiaľ je to čo len trocha možné, tak ako to platí pre každého z nás.

Ako postupovať pri dojčení?

Na otázku, či ženy môžu dojčiť, ak už porodili a boja sa, že majú nový koronavírus, pôrodník uviedol, že nový koronavírus sa nepotvrdil v materskom mlieku. Preto je podľa jeho slov dojčenie z tohto pohľadu bezpečné. No u rodičky, ktorá mala jednoznačne potvrdenú infekciu, je aj počas laktácie potrebné dodržať bariérový prístup, ktorý je pomerne náročný a únavný.

Zdroj: TASR
Odporúčame