Možná príčina rakoviny prostaty: Je ňou pohlavná infekcia šíriaca sa sexom?

Doktor

thinkstockphotos.com

Obavy z výskytu rakoviny prostaty mátajú mnoho mužov. Vedci najnovšie zistili, že jej príčinou môže byť pohlavná infekcia trichomoniáza. Tú spôsobuje parazit šíriaci sa pohlavným stykom.

Spúšťačom rakoviny prostaty je možno infekcia s názvom trichomoniáza, tvrdia vedci z Kalifornskej univerzity. Pri štúdiu buniek prostaty v laboratóriu si totiž všimli, že práve táto infekcia pomáhala šíreniu nádorového ochorenia. V článku, ktorý publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, upozorňujú, že medzi rakovinou prostaty a trichomoniázou môže existovať prepojenie.

Najčastejšia nevírusová infekcia

Trichomoniáza je pritom najčastejšou nevírusovou infekciou, spôsobuje ju parazit trichomonas vaginalis, ktorý sa šíri pohlavným stykom. Odhadujú tiež, že po celom svete sa ním už nakazilo približne 275 miliónov ľudí. Ochorenie, ktoré vyvoláva, sa prejavuje svrbením pohlavných orgánov, alebo pálením počas močenia či sexuálneho styku


Mohlo by vás zaujímať: Páni, sledujete si na toalete prúd moču? Môže odhaliť problémy s prostatou!


Prvé náznaky už pred rokmi

Existenciu súvislosti medzi rakovinou prostaty a trichomoniázou pritom po prvý raz naznačili už v roku 2009. Vo vtedajšej štúdii zistili, že až štvrtina mužov trpiacich rakovinou prostaty mala príznaky trichomoniázy. Navyše u týchto mužov bola vyššia pravdepodobnosť pokročilejšieho štádia ochorenia.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Jediným istým rizikom ostáva vek

Nový výskum tiež naznačuje, že muži trpiaci týmto infekčným ochorením sú oveľa náchylnejší na rakovinu prostaty. Upozorňuje však, že jednoznačné stanovisko musia potvrdiť ďalšie výskumy. ,,Výskum vykonali iba v laboratórnych podmienkach. No pri testovaní reálnych pacientov sa nenašlo jasné prepojenie medzi rakovinou prostaty a touto bežnou sexuálne prenosnou infekciou,“ uviedla Nicola Smith z britskej organizácie Cancer Research. ,,Stále však nepoznáme, aké faktory v životospráve zvyšujú riziko vzniku nádorového ochorenia prostaty. Jediným známym faktorom je zatiaľ vyšší vek,“ dodala.

Spoznajte príznaky

Jednou z prvých ťažkostí, ktoré môžu či nemusia naznačovať rakovinu prostaty sú problémy s močením. K nim sa pridružia predovšetkým bolesti – najčastejšie v oblasti panvy, dolnej časti chrbta a v horných partiách stehien. Objaviť sa môže tiež slabosť v noháchopuch dolných končatín. Varovnými znameniami sú tiež nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie a s tým súvisiaci úbytok na váhe.


Máte vy alebo niekto vo vašom okolí skúsenosti s rakovinou prostaty? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA, bbc.co.uk
Odporúčame