Možno ju máte doma aj vy: Zázračná rastlinka pre krajšiu pleť a silnejšiu imunitu

Aloe vera

gettyimages

Mnohí z nás pestujú doma tento krásny sukulent bez toho aby vedeli, že majú v kvetináči hotovú lekáreň. Dokonca aj tí, ktorí o jeho blahodarných účinkoch vedia, nemusia poznať šikovné recepty.

Aloa pravá (aloe vera) je sukulentná rastlina vyskytujúca sa v tropických a subtropických oblastiach. Vždyzelená trvalka ukrýva najväčšiu silu v priehľadnom géle vnútri hrubých listov. Obsahuje mnoho prospešných látok, najmä vitamíny, minerály, enzýmy, aminokyseliny, mono a polysacharidy. Dôležité sú aj bioaktívne látky saponíny a lignín. Všetky tieto zložky spolu pôsobia a navzájom sa podporujú. Chcete sa o tejto zázračnej rastline dozvedieť viac?

Poznali ju už starí Egypťania

Nazývali ju „rastlinou nesmrteľnosti“ a výťažkom z nej balzamovali múmie. Možno práve preto sa mnohé z nich zachovali v tak dobrom stave. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali šťavu z listov na omladenie a skrášlenie pleti. Neskôr sa dostala do Európy, kde jej pozitívna využívali v lekárstve, najmä na rany a kožné problémy. Dnes je známa po celom svete a bežne ju kúpite v kvetinárstve alebo aj v niektorých maloobchodoch.

Všeliek na pokožku

Aloe je ideálna pri liečbe kožných ochorení a zápalov. Má skutočne mnohostranné využitie:

  • Pomáha pri akné, lupienke, ekzémoch a alergických reakciách.
  • Má protiplesňové, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky.
  • Šťava z listov je chladivá a hojivá, preto skvele upokojí popálenú i spálenú pokožku od slnka, ošetrí drobné rezné rany a odreniny.
  • Vyživuje pokožku a zvyšuje jej pružnosť, preto sa pridáva do pleťových krémov, balzamov a gélov.
  • Priam zázračne pôsobí na suchú pokožku hlavy, je účinná v boji s lupinami a poradí si aj s lámavými vlasmi.

Mohlo by vás zaujímať: Aloe vera pre telo zvonku aj zvnútra: Vypestujte si ju jednoducho u vás doma

Vnútorne ovplyvní cholesterol aj kĺby

Rastlina má silné detoxikačné účinky. Podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu, pomáha pri tráviacich ťažkostiach a zápche a aktivuje imunitný systém. Bohatý obsah minerálov prospieva aj boľavým kĺbom a svalom. Využiť ju môžete aj v kúpeľni. Pre svoje antibakteriálne a antimykotické účinky dezinfikuje ústnu dutinu lepšie ako bežná ústna voda. Recepty prospievajúce kráse i zdraviu si ľahko pripravíte aj doma.

Obklad z čerstvého gélu

Odrežte celý list, umyte ho a priečne rozrežte. Priložte priamo na postihnuté miesto alebo gél vyškrabte tupou stranou noža a naneste na kožu. Neskôr postup zopakujte s novým odrezkom, aby ste získali čerstvú šťavu. Obklad môžete použiť na popáleniny a spáleniny od slnka, hubové infekcie, opary, ekzém či iné svrbivé kožné ochorenia. Rany tak menej bolia a hoja sa rýchlejšie. Účinný je aj pri suchej koži, akné a bodnutí hmyzom.

Mohlo by vás zaujímať: Poklad ukrytý v aloe vera: SOS pomocník v kúpeľni a ešte aj dobre chutí

Balzam na suché a lámavé vlasy

Pokrájaný gél zmixujte a votrite do umytých vlasov. Množstvo závisí od dĺžky a hustoty vlasov, pre strednú dĺžku stačí 100 až 200 ml gélu. Nasaďte si sprchovaciu čiapku a zabaľte do uteráka. Nechajte pol hodiny pôsobiť a opláchnite. Vaše vlasy budú už po 3 zábaloch pevnejšie a ak vás trápia lupiny, tie úplne zmiznú. Pre zvýšenie lesku vlasov zmiešajte gél s rumančekovým záparom.

Sirup na povzbudenie organizmu

Pre vnútorné použitie rastliny je ideálne pripraviť si sirup. Je to jednoduché, potrebujete iba 100 g medu a rovnaké množstvo gélu z listov aloe vera. Gél rozmixujte a spolu s medom pomaly zahrievajte niekoľko minút. Občas premiešajte. Buďte opatrní, zmes sa nesmie začať variť! Po vychladnutí prelejte do pohára a odložte do chladničky. Sirup vydrží asi 3 mesiace. Pre povzbudenie organizmu odporúčame užívať 1 ČL rozpustenú vo vode každé ráno. Aby vám nápoj ešte viac chutil, pridajte pár lístkov mäty alebo celé kocky aloe dužiny.

Pestujete si doma aloe vera? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame