Ako si nájsť partnera v zrelom veku? Máme pre vás praktické tipy plus bonusové rady, takto sa opäť zaľúbite!

Pár v stredných rokoch na kávičke

Nájsť si partnera v zrelom veku nie je vôbec nereálne (Zdroj: GettyImages)

Blížite sa k päťdesiatke, alebo už máte po nej, a zostali ste sami. Možno je za tým rozvod, možno náhla smrť manžela či manželky. Faktom zostáva, že sa odrazu musíte vyrovnať so stavom „single“ a máte pocit, že už ste za zenitom a už nikdy žiadnu lásku nezažijete. Takto to ale vôbec nemusí byť!

Je pravdou, že v zrelom veku sa človek nezoznamuje tak ľahko a bezprostredne, ako keď má sedemnásť. Je oveľa viac opatrný, zviazaný rôznymi predsudkami aj negatívnymi skúsenosťami. Na druhej strane, v zrelom veku už máme väčšinou veľké deti, vyriešenú kariéru, a máme tak podstatne viac času venovať sa sami sebe. A to je prvý predpoklad k tomu, aby sme si našli nového partnera na život.

Zahoďte strach

Magda sa rozvádzala po štyridsiatke. Dôvodom bola manželova opakovaná nevera, kvôli ktorej už nechcela zotrvávať v nefunkčnom vzťahu. „Keď som sa z toho všetkého oklepala, dostavila sa úzkosť. Prepadol ma strach, že už nikdy nebudem šťastná. Deti sa postupne osamostatňovali, už nepotrebovali moju starostlivosť. A ja som začala pociťovať veľkú osamelosť,“ priznáva otvorene.

To, ako človek novú situáciu zvládne a či sa mu podarí nájsť si ešte partnera, závisí podľa odborníkov aj od toho, akým spôsobom života žil predtým. Najdôležitejšie je nepoddávať sa strachu, ktorý sa dostavil, a svoju myseľ nastaviť pozitívne.


Mohlo by vás zaujať: Randenie nie je len pre mladých: Stačí dodržať niekoľko pravidiel a užijete si ho aj vy


Tipy na zoznámenie

Kedysi sa osamelá žena s mužom najľahšie zoznámila v parku na lavičke. Tam totiž bývala zastávka či konečná „stanica“ nedeľnej prechádzky a nebolo ťažké dať sa s niekým do reči. Dnes už parkové lavičky nepatria k bežným miestam na zoznámenie. Ľudia totiž nemajú veľa voľného času a ak si chcú niekde posedieť, zamieria skôr do kaviarne.

Napriek tomu má dnešná doba veľa výhod oproti minulosti, čo sa týka zoznamovania. Spoznať nových ľudí sa dá totiž aj z pohodlia obývačky. A zúfať nemusia ani tí, ktorí sa radšej zoznamujú tvárou v tvár. Ako teda na to? Ponúkame vám 5 overených rád, ktoré vám pomôžu pri nadväzovaní nových vzťahov.

1. Naozaj to chcem? Než sa do hľadania nového partnera pustíte, ujasnite si, koho hľadáte a či ste naozaj na nový vzťah pripravený. Je dobré, keď si z predchádzajúceho vzťahu zoberiete ponaučenie, vyhnete sa tak opakovaniu rovnakých chýb.

2. Buďte aktívny: Existuje veľmi veľa miest a možností na zoznámenie, stačí sa len porozhliadať. Môžete sa prihlásiť na univerzitu tretieho veku, do klubu seniorov či na jazykový kurz. Uvedomte si, že ak budete sedieť doma, nová láska za vami určite nepríde.

3. Púšťajte sa do reči: Veľmi vhodná je aj návšteva jednorazových akcií, či už kina, divadla, kultúrneho podujatia, turistického výletu. Ak nechcete ísť sama, nájdite si kamarátku, ktorá pôjde s vami. Nebojte sa s ostatnými pustiť do reči, začať môžete hoci aj banálnou otázkou „koľko je hodín“. Plánujte si ďalšie aktivity a nahlas o nich hovorte, nikdy neviete, kto na ne príde práve kvôli vám.

4. Kontaktujte známych: Skúste vyhľadať staré lásky, zavolať kamarátom a známym. Je jednoduchšie začať si s niekým, s kým sa dobre poznáte a máte možno aj veľa spoločných spomienok.

5. Využite aplikácie a sociálne siete: Zoznámiť sa cez zoznamku na internete nie je dnes žiadna hanba, takto vzniká množstvo vydarených vzťahov. Výhodou je, že sú dostupné aj rôzne tematické zoznamky, napríklad kresťanská. Vďaka tomu je veľká pravdepodobnosť, že spoznáte človeka s rovnakým záujmom či životnou filozofiou. Nadviazať kontakt môžete s viacerými ľuďmi a neskôr sa rozhodnete, s kým sa stretnete aj osobne. Myslite však na to, že online svet má svoje úskalia, preto si na zoznamovanie pre istotu zriaďte osobitnú e-mailovú adresu a telefónne číslo.


Mohlo by vás zaujať: Na rande v päťdesiatke: Čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť?


Pár rád navyše

– Nedajte sa odradiť nevydareným rande, to budúce môže dopadnúť skvele.
– Vždy sa schádzajte na verejných miestach, nikdy neprezrádzajte majetkové pomery a nevoďte si nápadníkov domov.
– Hľadajte zoznamky, ktoré majú kolónky 50+, resp. sa špecializujú aj na zoznamovanie ľudí v zrelom veku. Viaceré zoznamky majú kategórie nielen podľa veku, ale aj podľa toho, či hľadáte vážny vzťah, priateľstvo, alebo len niekoho na voľné chvíle.
– Pamätajte na to, že zoznámiť sa môžete prakticky kdekoľvek – na prechádzke so psom, v knižnici, na svadbe či pri platení šekov na pošte. Buďte preto otvorený novým známostiam a skúšajte šťastie, raz sa to určite podarí.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame