Mozog a telo vo forme do stovky: Inšpirujte sa týmito radami

John Scharffenberg

plnielanu

V súčasnosti sú už početné vedecké dôkazy, že správny životný štýl vie znížiť až o 80 percent výskyt srdcovocievnych ochorení a nástup Alzheimerovej choroby. Koľkí z nás sú však ochotní cvičiť denne 30 minút, prestať fajčiť či zbaviť sa nadváhy? Koncept je jednoduchý, ale prax ukazuje, že presvedčiť ľudí na jeho dodržiavanie je zložitejšie. Čoraz viac ľudí sa dožíva vysokého veku, ale nie každý v dobrom zdraví, psychickej a fyzickej kondícii.

Ukážkovým príkladom, ako vplýva výživa a zdravý životný štýl na vitalitu je čulý takmer 90-ročný profesor John Scharffenberg, MD, MPH, z USA (Loma Linda University). Uznávaný odborník sa dlhé roky venoval výskumu cholesterolu a aterosklerózy a vplyvu výživy na civilizačné ochorenia.  V dobrej kondícii a so sviežou mysľou cestuje po svete a odovzdáva svoje celoživotné vedomosti a skúsenosti. Slovensko navštívil viackrát a tak podaktorí mali to šťastie stretnúť sa s ním osobne a inšpirovať sa jeho radami.

Ak sa chcete dožiť vysokého veku a užívať si kvalitný život, skúste aspoň niektoré z jeho odporúčaní. Už dávno neplatí, že synonymom staroby musí byť aj choroba, senilita, bolesť a ďalšie neduhy. Pokrok vo vede a výskume ide stále dopredu a dostáva sa hlbšie k jadru podstaty. Zákonite to prináša potrebu korekcie zaužívaných výživových trendov. Profesor J. Scharffenberg však upozornil, že internet býva občas rýchlejší ako výskum, preto treba informácie selektovať.


Mohlo by vás zaujímať: Dožite sa stovky v skvelej forme: Poradíme vám, ako na to


Pre mozog vo forme sú dôležité zdravé cievy a srdce

Štatisticky je potvrdené, že až 40 % Alzheimerovej choroby majú ľudia, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt. V rámci Európskej únie má Slovensko najväčší výskyt mozgovej príhody. Uvedené cievne ochorenia dnešná lekárska veda dokáže zastaviť. Je však ťažké presvedčiť ľudí, aby dodržiavali nenáročné preventívne opatrenia na ochranu svojich ciev.

Ak chcete zachovať dobrú funkciu mozgu a ostať do vyššieho veku v plnej fyzickej a duševnej vitalite, mali by ste sa čo najviac vyhnúť príjmu cholesterolu a nasýtených tukov pochádzajúcich zväčša zo živočíšnych produktov.

Neraz stačí Alzheimera oddialiť

 „Alzheimerovu chorobu dostávajú ľudia vo vyššom veku. Ak by sa nám podarilo oddialiť jej nástup o päť rokov, vyriešili by sme polovicu problémov. Mnohí by ju totiž nedostali, lebo ešte predtým by zomreli na prirodzenú starobu. Stačí, aby Slováci vedeli o rizikových faktoroch vzniku mozgovej príhody a vyhýbali sa im. Sami môžu ovplyvniť faktor, ktorý podmieňuje nástup Alzheimerovej choroby,” vysvetlil J. Scharffenberg. Podčiarkol, že okrem preventívnych opatrení pred srdcovo-cievnymi ochoreniami si človek musí  udržať aj intelektuálnu aktivitu. Návšteva akéhokoľvek kurzu umožní okrem sociálnej aktivity udržiavať v aktivite aj mozog a tak predísť Alzheimerovej chorobe.


Mohlo by vás zaujímať: Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu


Kľúč k dosiahnutiu ľudskej storočnice

Dlhovekosť má podľa J. Scharffenberga sedem tajomstiev. Plne s nimi súhlasia odborníci z celého sveta. Ich základným kameňom je prevencia. Sú veľmi jednoduché a prístupné pre každého, komu záleží na svojom zdraví.

  1. Nefajčiť
  2. Nepiť alkohol
  3. Eliminovať nadváhu
  4. Dopriať si každodenný pohyb
  5. Zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny
  6. Upraviť krvný tlak
  7. Mať pod kontrolou cholesterol

,,Ak dodržíte prvých päť odporúčaní, nebudete mať výraznejší problém s tlakom ani cholesterolom. Prevencia jedného ochorenia je väčšinou princípom prevencie aj iných ochorení,“ prezradil svoj kľúč J. Scharffenberg.

Ako a kde začať?

Podľa J. Scharffenberga ani v USA nevedia ľudí presvedčiť, aby jedli viac ovocia a zeleniny. Zistil však, že najprv im treba povedať, čoho by mali jesť menej (cukor, mäso…), aby mohli jesť viac toho, čo je pre nich prospešné (ovocie a zelenina). Americká dietetická asociácia odporúča, aby ženy konzumovali najviac 6 lyžičiek cukru denne, muži maximálne 9 (vrátane skrytého cukru vo výrobkoch). Skutočnosť je taká, že prijímajú v rôznej forme (vrátane skrytej) až 22 lyžičiek cukru denne. Na Slovensku nie je situácia o zrejme oveľa priaznivejšia.


Mohlo by vás zaujímať: Zostaňte pri sile čo najdlhšie: Vyskúšajte stredomorskú kuchyňu plnú zdravia


Alkohol neodporúča

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) síce pripúšťa ochranný účinok pravidelného striedmeho pitia proti ischemickej chorobe srdca, avšak kvôli ďalším kardiovaskulárnym a iným zdravotným rizikám spojených s alkoholom J. Scharffenberg nepodporuje všeobecné odporúčania pre jeho požívanie.

V zdravom tele zdravý duch

Cvičenie je cesta k udržaniu správnej činnosti cievneho systému. Bez telesného cvičenia stráca človek medzi 20. a 90. rokom života 20 až 40 percent svalovej hmoty. Flexibilitu a vysoký výkon svalov, kĺbov a šliach udržíte až do vyššieho veku práve tréningom. Odporúča sa 70 % rytmického gymnastického cvičenia pri hudbe s dôrazom na dýchacie cviky (aerobik). Vhodným doplnkom je posilňovanie a svalové cvičenie napomáhajúce lepšej pohybovej koordinácii a predchádzaniu pádu. Veľmi dobrým druhom cvičenia je chôdza. Ak človek prejde 3 až 4 km denne, o polovicu znižuje predpoklad výskytu srdcovocievnych ochorení.

Mäso – áno alebo nie?

Zníženie konzumácie mäsa sa odporúča preto, lebo obsahuje veľa nasýtených tukov vyvolávajúcich chorobu ciev. Navyše, nikdy by sme ho nemali jesť spracované (údené, solené, konzervované). Oficiálne svetové odporúčania z vyše 7000 uskutočnených výskumných úloh potvrdzujú, že tieto druhy mäsa spôsobujú problém s tráviacim systémom. Spotreba mäsa by týždenne mala byť 300 až 500 gramov. Uprednostniť treba biele mäso pred červeným.

Treba mať na zreteli, že aj biele mäso spôsobuje rakovinu (napr. rakovinu hrubého čreva), preto odporúčanú dávku by ste nemali prekročiť. Je vhodné vylúčiť konzumáciu salámových a syrových sendvičov s vysokým podielom nasýtených tukov, tiež obmedziť príjem „tučných“ syrov a uprednostniť nízkotučné kravské mlieko. Najnovšie odporúčania hovoria o opatrnosti aj pri konzumácii rýb, ktoré síce obsahujú dobré polynenasýtené tuky, ale aj vysoký obsah cholesterolu. Mnohé výskumy nepotvrdili, že v nich obsiahnuté omega 3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať výskyt srdcovocievnych chorôb vrátane infarktu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


A čo solenie?

Až 80 percent soli prijmeme v potravinách. Veľa sa diskutuje, aké by malo byť optimálne množstvo soli denne. Najmä pacientom s vysokým krvným tlakom sa odporúča výrazne obmedziť solenie. Vedecké poznatky však ukázali, že denné obmedzenie soli v potrave výrazne neznížilo tlak krvi a nie je to cesta k zníženiu kardiovaskulárnych chorôb. Dôležitý je pomer prijatého sodíka a draslíka. Náš problém je v tom, že ho prijímame v opačnom pomere, akoby sme mali. Prijímame dvakrát viac sodíka než prospešného draslíka,“  upozornil J. Scharffenberg.

Zvýšiť podiel ovocia a zeleniny

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zvýšenie denného príjmu ovocia a zeleniny v konzumovanej potrave, lebo obsahujú rozpustnú vlákninu, väčšinou minimum tuku, mnohé ochranné rastlinné látky a viac draslíka ako priemyselne vyrábané potraviny. Napríklad vegetariáni majú vyšší príjem draslíka a tým až o 32 % menšiu pravdepodobnosť, že budú mať vysoký tlak krvi či cholesterol.


Ako sa snažíte držať vo forme mozog a telo vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu,sk/viola, Jaroslav Novota, Viola
Odporúčame