Môžu spôsobiť bolesti hlavy aj dýchacie ochorenia: Pozor na tieto čistiace prostriedky!

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Mnohí z nás majú radi, keď je doma čisto, útulne a voňavo. Aspoň si môžeme na našich súkromných metroch štvorcových vytvoriť priestor, v ktorom sa cítime bezpečne a nečíha na nás na každej kľučke celá armáda mikroskopických útočníkov.

Čo však robiť v prípade, ak samotné čistiace prostriedky môžu predstavovať potenciálne zdravotné riziká? Aj upratovanie treba brať zodpovedne. Pozrite sa spolu s nami, na čo si treba dať najväčší pozor.

Hrozia zdravotné riziká

V snahe znížiť mieru znečistenia v domácom prostredí sa môžeme nevhodným alebo nadmerným používaním chemických čistiacich prostriedkov vystaviť ešte väčšiemu riziku. Výskumníci z Univerzitnej nemocnice v Mníchove porovnávali vplyv prostriedkov na vývin astmy. U mladých ľudí, ktorí žili v domácnostiach, kde sa pravidelne používali chemické dezinfekčné prostriedky, bol výskyt astmy dvojnásobne vyšší než v tých rodinách, kde to s dezinfekciou nepreháňali.

Vedci z Francúzskeho inštitútu zdravia a medicínskeho výskumu zas prišli s výsledkami, ktoré sú skutočne alarmujúce. V rokoch 2009-2017 sledovali vyše 55 000 zdravotných sestier, ktoré vo svojej práci prichádzali k častému kontaktu so silnými dezinfekčnými prostriedkami. Riziko rozvoja chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) u nich vzrástlo až o tretinu!


Mohlo by vás zaujať: Čistiace prostriedky bez chemikálií? Tieto si môžete vyrobiť sami doma


Nemiešať a vetrať

Na obaloch čistiacich prostriedkov nájdete celý rad bezpečnostných upozornení. Riziko hrozí pri kontakte s pokožkou, sliznicami, zrakom, a samozrejme, aj pri požití. Na ľahkú váhu neberte ani poškodenie dýchacích ciest, ku ktorému môže dôjsť už pri pár minútovom čistení v uzavretom priestore. Jedným zo základných pravidiel je nemiešať dva chemické čistiace prostriedky – môžu vzájomne zreagovať a unikajúce plyny spôsobujú aj fatálne následky. Po dôkladnej dezinfekcii by sme nikdy nemali vynechať dostatočné vetranie.

Prostriedky pod lupou

Bielidlo alebo aj chlórovú dezinfekciu prirodzene považujeme za agresívne látky. Pri ich používaní sme najviac opatrní, no pritom hrozba môže mať príjemnú vôňu a zdanlivo zanedbateľný účinok:

• Osviežovač vzduchu – nežiaduci pach prehlušuje syntetickou arómou, ktorá môže obsahovať nebezpečný benzén, karcinogénny formaldehyd, toxický pesticíd metoxychlór a tiež aj ftaláty, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu. Časté používanie môže viesť k rozvoju depresie a poruchám imunity.
• Leštidlo na nábytok – môže obsahovať benzín, petrolej a minerálne oleje, ktoré spôsobujú otravu.
• Odstraňovač škvŕn na textile – vyššia koncentrácia bieliacich zložiek dráždi tráviaci trakt aj dýchaciu sústavu.
• Prací prostriedok – či už vo forme prášku, gélu alebo kapsule, pri požití spôsobuje hnačku, vracanie, podráždenie hltana a žalúdka. Pri zasiahnutí oka zase začervenanie a opuch.
• Čistič na rúru – jeho zloženie dokáže rozpúšťať najodolnejšie pripáleniny aj hrubé vrstvy mastnoty. Pri aplikácii sa zdržte vdychovania a počas pôsobenia otvorte okno v kuchyni dokorán. Silne dráždi sliznicu nosa aj oči.
• Čističe sanity – chlórnan sodný, peroxid vodíka a ďalšie kyseliny patria k najagresívnejším chemickým látkam, ktoré spôsobujú poleptanie aj trvalé poškodenie zdravia. Pri ich používaní buďte zvlášť opatrní.
• Proti-plesňové prípravky – plesne na stenách predstavujú riziko, no pozor aj pri ich odstraňovaní. Prípravky na báze chlóru dráždia dýchacie cesty.
• Insekticídy a prípravky proti blchám – u ľudí môžu po vydýchnutí spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosť a pocity na zvracanie. U domácich miláčikov zase alergické reakcie.


Mohlo by vás zaujať: Voňavé a efektívne: Domáce čistiace prostriedky sa oplatí vyskúšať


3 zlaté pravidlá bezpečného upratovania

Používanie chemikálií je pre domácnosť vo všeobecnosti bezpečné – ak sú aplikované správne. Nedá sa všetkým vyhnúť, preto by sme k nim mali pristupovať zodpovedne a s rozumom:

1. Chráňte svoju pokožku rukavicami, noste dlhé rukávy a v prípade potreby používajte ochranné okuliare.
2. Tiež sa uistite, že miestnosť, v ktorej používate domáce chemikálie, je dobre vetraná, aby ste nevdychovali príliš veľa plynných dráždivých látok.
3. Dbajte aj na to, aby boli chemikálie bezpečne uchovávané v uzamknutej skrinke alebo na poličke, ku ktorej nemajú prístup deti a domáce zvieratá.

Poriadok bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.


Aké skúsenosti máte so spomínanými prípravkami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia
Odporúčame