Mravčí vám v nohách a neustále nimi musíte hýbať? Možno máte jedinečný syndróm

Päta

gettyimages

Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi v nohách, ktoré má pacient zvyčajne problém opísať. Najčastejšie spomína svrbenie, pichanie, mravčenie, pocit napätia či nutkanie končatinami hýbať. Ťažkosti sa typicky objavujú v pokoji, najmä večer a pri zaspávaní. Potrápiť však dokážu aj pri dlhšom sedení, napríklad v dopravnom prostriedku, v divadle alebo v práci. Niekedy dokonca znemožňujú vykonávať sedavé …

Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi v nohách, ktoré má pacient zvyčajne problém opísať. Najčastejšie spomína svrbenie, pichanie, mravčenie, pocit napätia či nutkanie končatinami hýbať. Ťažkosti sa typicky objavujú v pokoji, najmä večer a pri zaspávaní. Potrápiť však dokážu aj pri dlhšom sedení, napríklad v dopravnom prostriedku, v divadle alebo v práci. Niekedy dokonca znemožňujú vykonávať sedavé zamestnanie. Poradíme, ako si s tým dáte rady.

Chýba dopamín

Nepríjemné vnemy často pripisujeme stresu či vyčerpanosti. Napriek tomu, že podľa výskumov môže diagnóza postihovať 5-15 % svetovej populácie, väčšina z nás si ani len neuvedomuje, že ide o ochorenie. Čo stojí za vznikom ochorenia, nie je presne známe. Syndróm nepokojných nôh môže byť dôsledkom viacerých problémov, napríklad nedostatku železa, hormonálnej nerovnováhy, poruchy funkcie štítnej žľazy či poškodenia nervov.

Faktom však je, že u mnohých pacientov lekári zistili zníženú hladinu chemickej látky dopamín v mozgu. Ten je okrem iného dôležitý pre správne fungovanie pohybových schopností človeka. Keď je činnosť niektorých neurónov nevyvážená alebo nedostatočná, prejaví sa to práve spomínaným nepokojom v nohách, a to počas chvíľ pokoja a oddychu. Človek tak nedokáže v pokoji obsedieť pred televízorom či čítať knihu, ale začne pociťovať akúsi nervozitu, ktorá ho núti neustále sa pohybovať, triasť a kmitať nohami, alebo si nohy masírovať.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Syndróm odhalí neurológ

Diagnostikou a liečbou sa zaoberá neurológ. Žiaden špeciálny test na zistenie ochorenia neexistuje, lekár sa preto zameria na vylúčenie poškodenia nervov a metabolických a hormonálnych porúch. Pacient by mal absolvovať EMG vyšetrenie a krvné testy. Kým sa však chorý dostane k neurológovi, často prechádza mnoho špecialistov – pre problémy s nohami absolvuje vyšetrenie u ortopéda, s nespavosťou je poslaný k psychiatrovi. Samotná liečba syndrómu je pritom pomerne jednoduchá. Účinné sú lieky, ktoré sa používajú aj pri liečbe Parkinsonovej choroby alebo epilepsie. Pacient užije tabletku pred očakávaným nástupom ťažkostí, napríklad večer, pred návštevou divadla či pred dlhšou cestou. Na odstránenie nepríjemných prejavov zvyčajne stačia už malé dávky.

Kofeín radšej bokom

Syndróm nepokojných nôh postihuje častejšie ženy ako mužov, a môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku. Na ochorenie má človek zvyčajne vrodenú predispozíciu. Prejavy a intenzita príznakov sa väčšinou zhoršujú vplyvom stresu, ale aj alkoholu a kofeínu. Neliečené ochorenie výrazne znižuje kvalitu života. Jeho dôsledkom najčastejšie býva nespavosť, únava, náladovosť, znížený pracovný výkon, bolesť hlavy, nechutenstvo, depresia aj znížená imunita.

Mohlo by vás zaujímať: Sužujú vás bolestivé svalové kŕče? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť

Príznaky zmierni týchto 7 vecí

Hoci je liečba medikamentmi nenahraditeľná, pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky ochorenia však môžu aj niektoré domáce suroviny:

  • Jablčný ocot – vypite lyžicu rozmiešanú v pohári vody pred spaním alebo si urobte masáž dolných končatín.
  • Teplé a studené kúpele – striedavo si ponárajte nohy do teplého a studeného kúpeľa. Pomôže vám to najmä vtedy, ak cítite pálenie v nohách.
  • Soľné kúpele – alternatívou k teplým a studeným kúpeľom môžu byť soľné kúpele. Vyskúšate rozpustiť vo vode morskú alebo epsomskú soľ.
  • Gáfor – použite olej alebo krém s obsahom gáfru a urobte si masáž nôh.
  • Oleje – uvoľnenie vám prinesie aj masáž nôh kokosovým alebo levanduľovým olejom.
  • Čaje – pomáha najmä kamilkový, mätový a medovkový čaj, ktoré je vhodné vypiť večer pred spaním.
  • Vitamíny – doplniť by ste mali najmä železo, horčík a vitamíny skupiny B.

Aké jedlá si z medvedieho cesnaku pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame