Mŕtvica je veľkou hrozbou: Ako rozoznať jej príznaky a rýchlo zasiahnuť?

Bolesti hlavy

thinkstockphotos.com

Mŕtvica, niekedy nazývaná aj mozgová porážka alebo mozgový infarkt, zasiahne ročne čoraz viac a viac ľudí. Spolu s infarktom a rakovinou patrí k najčastejším príčinám úmrtí na svete. Poznať jej symptómy a včas zakročiť sú prvým krokmi k záchrane. Takisto je dobré vedieť, že pravdepodobnosť jej návratu do 5 rokov je vysoká.

Mŕtvica je stav, pri ktorom je prívod krvi do mozgu blokovaný krvnou zrazeninou v cieve. Prípadne sa poškodená cieva zúži natoľko, že sama blokuje prívod krvi do mozgu. Tento druh mŕtvice sa nazýva tzv. ischemická cievna mozgová príhoda a vyskytuje sa najčastejšie.

Príznaky mŕtvice

To, že človeka zasiahla mŕtvica zistíte podľa nasledujúcich častí tela:

  • Hlava: náhla a ukrutná bolesť hlavy.
  • Tvár: neschopnosť sa usmiať, ovisnutá jedna strana tváre.
  • Ramená: neschopnosť zdvihnúť obe ruky.
  • Reč: nezrozumiteľné rozprávanie.
  • Chôdza: neschopnosť priamej chôdze, udržanie balansu, problémy so zrakom.

Prevenciou kontrola tlaku aj zdravá strava

Pri mŕtvici hovoríme o ovplyvniteľných a neovplyvniteľných faktoroch. K prvým menovaným patrí hlavne krvný tlak, ktorý by ste si mali pravidelne merať a kontrolovať. Pri jeho výkyvoch je potrebné navštíviť lekára a brať lieky, ktoré ho optimalizujú.

Ako dobrá prevencia slúži zdravá strava bohatá na ovocie a zeleninu, šport, vyhýbanie sa alkoholu a cigaretám. Vyhnúť by ste sa mali aj presoleným a tiež príliš sladkým jedlám. Pozor aj na vysokú hladinu cholesterolu v krvi a obezitu.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečenstvo menom mŕtvica: Koho ohrozuje a ako včas rozpoznať jej príznaky?


Po šesťdesiatke riziko rastie

K neovplyvniteľným faktorom patrí hlavne vek. Po šesťdesiatom roku života riziko mŕtvice bez ohľadu na životný štýl stúpa. Neovplyvniteľné je tiež pohlavie – mužov zasahuje mŕtvica ale i infarkt oveľa častejšie ako ženy. Riziko sa tiež zvyšuje, ak niekto vo vašej blízkej rodine už porážku prekonal.

Zasiahnuť včas

Pri podozrení na mŕtvicu je najdôležitejšie zasiahnuť včas. Lekári hovoria o troch až šiestich rozhodujúcich hodinách, počas ktorých je dôležité postihnutého dostať do nemocnice. S každou ďalšou sa stav postihnutého výrazne zhoršuje a komplikuje. V nemocnici lekári urgentne poskytujú tzv. trombolytickú liečbu. To znamená, že sa do žily zavedie látka, ktorá rozpustí krvné zrazeniny a uvoľní upchatú cievu.


Mohlo by vás zaujímať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Mŕtvica a infarkt sa líšia

Pre rozlíšenie mŕtvice od infarktu je dôležité poznať rozdiel v príznakoch. Dokážete potom efektívne a správne zakročiť a poskytnúť vhodnú prvú pomoc. Veľa príznakov majú spoločných, keďže prichádzajú náhle a nečakane. Rovnako je spoločný činiteľ – upchatie ciev. Podobné sú aj dôsledky, ktoré môže byť malé ale takisto aj smrteľné. Pri mŕtvici však človek pociťuje bolesť v oblasti hlavy, pri infarkte tlak a bolesť v hrudníku.

Prvá pomoc v prípade mŕtvice:

  1. Okamžite volajte záchrannú službu
  2. Upokojujte postihnutého
  3. Ochladzujte mu hlavu
  4. Ak je v postihnutý v bezvedomí uložte ho do stabilizovanej polohy
  5. Ak je postihnutý pri vedomí, zvoľte polohu vhodnú pri mozgových poraneniach (postihnutý leží s mierne podloženou hlavou s vystretými končatinami)

Máte skúsenosti s mŕtvicou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame