Viete, čo je MSM? Pod touto skratkou sa ukrýva metylsulfonylmetán, ktorý odborníci často nazývajú minerál krásy. Jeho pozitívne účinky sa však rozhodne neobmedzujú len na vylepšenie vzhľadu. Môže sa totiž pochváliť aj protizápalovými či detoxikačnými vlastnosťami. Čo všetko dokáže ovplyvniť v našom tele a ako ho správne užívať?
V bežných potravinách ho nie je dostatok
MSM je organická zlúčenina síry, ktorá je základným stavebným kameňom pre tvorbu bielkovín a správne fungovanie nášho tela. Vyznačuje sa priaznivým pôsobením na zdravé vlasy, nechty, pokožku a celkový zdravotný stav. V určitých množstvách sa nachádza aj v potravinách, čo však nepokryje potrebnú dennú dávku. Bežne dostupné výživové doplnky vo forme kapsúl alebo prášku môžu tento nedostatok ľahko doplniť. Prinášame vám stručný prehľad účinkov MSM na jednotlivé časti tela.
1. Kĺby a pohybový aparát
MSM je nevyhnutný pre správnu stavbu spojivových a chrupavkových tkanív v tele. Navyše má protizápalové a analgetické vlastnosti, takže pomáha zmierniť bolesti spojené s artritídou a inými ochoreniami kĺbov. Priaznivo vplýva na regeneráciu pohybového aparátu, pomáha pri hojení rán, zmierňovaní opuchov a zlepšuje mobilitu aj celkovú kvalitu života. Športovcov poteší, že urýchľuje regeneráciu svalov po cvičení a pozitívne vplýva na fyzickú výkonnosť.

2. Koža, vlasy a nechty
MSM je dôležitý pre tvorbu kolagénu a keratínu, ktoré sú nevyhnutné pre dobré zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Pravidelné užívanie môže prispieť k vyživeniu a hydratácii kože, zjemneniu vrások, posilneniu vlasov a zlepšeniu stavu nechtov. Navyše, zlepšuje elasticitu a pevnosť pokožky, dokonca redukuje viditeľné znaky starnúcej pleti.
3. Imunitný systém
Síra obsiahnutá v MSM je potrebná pre tvorbu antioxidantu glutatiónu. Ten má antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Celkovo tak podporuje imunitu a pomáha v boji proti infekciám a chorobám. MSM má pozitívny účinok aj na zmiernenie chronického stresu, čo zlepšuje psychickú pohodu a tým aj obranyschopnosť tela.
4. Trávenie
Protizápalové účinky MSM pomáhajú pri zmiernení rôznych tráviacich problémov, napríklad syndrómu dráždivého čreva. Celkovo zlepšuje trávenie, má prospešné účinky pri regulácii črevných pohybov a absorpcii živín v tele. Napomáha metabolizmu a podporuje tvorbu vitamínov C, B5, B7 a B13, potrebných pre tvorbu energie a správnu funkciu nervov.
5. Alergie
MSM má protizápalové vlastnosti, čo zmierňuje reakcie na alergény. Napomáha tak znížiť množstvo nepríjemných prejavov spojených s alergiami, ako sú kýchanie, svrbenie, začervenanie očí a respiračné problémy. Pravidelné užívanie MSM okrem toho prispieva k regenerácii črevnej výstelky, čím sa menej prejavujú potravinové alergie. Funguje ako prirodzený inhibítor histamínu, no bez negatívnych vedľajších účinkov.
6. Detoxikácia
MSM podporuje funkciu pečene, zodpovednej za elimináciu škodlivých látok v tele. Zlepšuje procesy detoxikácie tým, že pomáha odstraňovať toxíny a ťažké kovy, ktoré sa do tela dostávajú z ovzdušia či potravy. Táto schopnosť má pozitívny vplyv na celkové zdravie, vitalitu a funguje aj ako prevencia proti chorobám. V súčasnosti sa skúma aj vplyv MSM na znižovanie rastu rakovinových buniek.
7. Hormonálna rovnováha
Hormonálna nerovnováha môže mať rôzne príčiny, medzi ktoré patrí stres, nesprávna strava či genetické faktory. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi, vrátanie zmien nálady, poruchami menštruačného cyklu, alebo aj zhoršeným spánkom, čo vedie ku rôznym zdravotným problémom. MSM dokáže ovplyvniť hladinu hormónov v tele a zmierniť niektoré príznaky spojené s jej výkyvmi.
8. Akné
Síra, ktorá je kľúčovou zložkou MSM, je takisto známa schopnosťou udržiavať zdravú pokožku. Pravidelné užívanie MSM dokáže zmierniť zápalové procesy v koži, regulovať produkciu kožného mazu a tým predchádza vzniku nových vyrážok. Zlepšuje celkový stav pokožky, zmierňuje začervenanie, podporuje hojenie a dokonca pomáha zjemňovať jazvičky po akné.

Užívanie vo večerných hodinách si radšej rozmyslite
MSM doplnky nájdete vo forme kapsúl alebo prášku. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb, váhy a zdravotného stavu. Pri kapsulách je to jednoduché, pretože vhodné dávkovanie nájdete na obale a zvyčajne sú to 1 – 2 kapsuly denne. Najlepšie je dať si ich ráno a skoro popoludní, užívanie pred spaním sa neodporúča, pretože by mohlo narušiť spánok. Kapsule je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.
MSM v práškovej forme jednoducho rozpustíte vo vode a vypijete. Vo všeobecnosti sa odporúča užívať 500 – 3000 mg MSM denne. Cena kapsúl alebo prášku sa pohybuje približne od 2 do 10 eur za 100 g, líši sa v závislosti od kvality a veľkosti balenia.
Doprajte si poriadnu porciu kapusty či kelu
Niektorí ľudia sa môžu stretnúť s nežiaducimi účinkami ako napríklad nevoľnosť alebo tráviace ťažkosti, no tie sa vyskytujú hlavne pri nedodržaní dávkovania. MSM sa všeobecne považuje za bezpečný výživový doplnok a väčšina populácie ho dobre znáša. Predtým, ako začnete s jeho užívaním, je vždy dobré poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.
V určitom množstve sa MSM nachádza aj v prírodných zdrojoch, predovšetkým v mäse, rybách, mliečnych výrobkoch a vajíčkach. Vyskytuje sa tiež v zelenine, hlavne v hlúbovinách, cibuli, cesnaku, paradajkách, kukurici a z ovocia v jablkách a malinách. Nájdete ho dokonca aj v káve a pive.
Celkovo je však jeho množstvo v potravinách pomerne nízke, takže je vhodné zaradiť ho do stravy vo forme výživových doplnkov. Ich užívanie má mnohé zdravotné prínosy, ale tak ako pri každom takomto produkte je dôležité užívať ho s rozvahou a v súlade s odporúčaniami odborníkov.
Zdieľať na