Musíte mať stále po ruke kvapky do nosa? Možno ste si vypestovali závislosť

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Obvykle to začína obyčajnou nádchou. Na upchatý nos si zaobstaráme osvedčený prostriedok – kvapky do nosa. Už po chvíli sa dostaví vytúžená úľava. Trvá však len chvíľu, a kolotoč sa opakuje. Ak kvapky užívame aj po vyliečení, vybudujeme si trvalú nádchu. A na kvapkách sa stávame závislými. Princíp všetkých prípravkov na uvoľnenie nosa je rovnaký: dočasne stiahnu opuchnutú sliznicu nosa, ktorá však neskôr opätovne napuchne. Začneme mať pocit plného nosa, ťažko sa nám dýcha. Ako tomu predísť a kedy už ide o závislosť?

Maximálne týždeň

Lekári aj lekárnici nie nadarmo upozorňujú, že kvapky do nosa, takzvané dekongestíva, by sme mali užívať maximálne týždeň. Už po desiatich – štrnástich dňoch sa totiž začne vytvárať návyk. Nepríjemný pocit plného nosa riešime ďalšou dávkou a postupne sa z užívania kvapiek stane každodenná rutina. Alena priznáva, že kvapky musela mať stále pri sebe, večer na nočnom stolíku, cez deň v kabelke. Ak si ich zabudla, bola nervózna a nedokázala sa sústrediť. „Musela som z práce odbehnúť do lekárne a kúpiť si novú fľaštičku, hoci doma som mala jednu takmer plnú. Jednoducho som si nevedela predstaviť, ako by som fungovala s plným nosom.“

Závislosť si nepripúšťame

Odborne sa označuje sanorinizmus a ide o negatívny fenomén 21. storočia. Ľudia, ktorí ním trpia, žijú navonok úplne normálny život. Jediným rozdielom je, že si niekoľkokrát denne potrebujú vstreknúť do nosa dávku zázračnej tekutiny. Pacient je nútený lieky používať čoraz častejšie a pociťuje zoslabenie ich účinku. Dlhodobá aplikácia totiž paradoxne vedie k úplne opačnej reakcii a nosová sliznica je chronicky opuchnutá. „Keď sa u mňa začali intervaly medzi dávkami skracovať, manžel ma upozornil, že to nie je v poriadku. Kvapky som brala už asi pol roka a vyhovárala som sa, že plný nos mám zrejme z alergie. Závislosť som si nepripúšťala. Až keď som sa dočítala, že vďaka porušenej sliznici môžem prísť o čuch a dokonca môže u mňa nastať trvalé poškodenie nosovej priehradky, zľakla som sa,“ hovorí Alena.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla pomoc pre plný nos: Poznáme pár trikov, ktoré vám uľahčia dýchanie


Liečba existuje

Na svojho všeobecného lekára alebo na ORL špecialistu by sa mali obrátiť najmä pacienti, ktorí si návyk budovali niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Ak trpíte sanorinizmom, lekár vám pravdepodobne predpíše nosné kortikoidové spreje. Tie majú protizápalový účinok, zmierňujú opuch sliznice a pocit upchatého nosa, sú nenávykové. Ich hlavnou nevýhodou je, že plný nástup účinku sa dostaví až po niekoľkých dňoch pravidelného užívania. Dovtedy nezostáva iné, len sa obrniť trpezlivosťou. Ak máte prvé dva – tri dni problém dýchať nosom, budete jednoducho dýchať ústami. Keď to zvládnete, ste z toho vonku. V budúcnosti však myslite na to, že aj nosné kvapky sú lieky a dodržiavaním správneho dávkovania si chránite svoje zdravie.

Čo do nosa?

S upchatým nosom si dokážete poradiť aj bez nosových kvapiek a sprejov.

– Skúste inhalovať harmančekový čaj.
– Naordinujte si aromaterapiu – na papierovú vreckovku kvapnite pár kvapiek eukalyptu, myrhy, tymianu alebo borievky. Stlačte ju do malej guľôčky a vdychujte vôňu striedavo osom a ústami.
– Vyskúšať môžete tiež výplach nosa. Mierne osolenú vodu alebo slanú minerálku nalejte do misky, nosom opatrne vtiahnite dovnútra a vysmrkajte.
– Pomôžu vám aj fyziologické roztoky s morskou vodou, ktoré zvlhčujú nosovú sliznicu a majú regeneračný účinok.


Čo v boji s upchatým nosom najlepšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame