Muž alebo žena: Kto rozhoduje o nákupoch a drží v rukách rodinnú kasu?

peniaze

photl.com

Kým muži riešia v rodine takzvané veľké financie, ženy sa starajú o bežný chod domácnosti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra MindBridge, medzi tisíckou respondentov pre poradenskú firmu Partners. Prieskum potvrdil tradičné rozloženie mužov a žien v partnerskom spolužití, žiadna veľká emancipačná revolúcia v Česku neprebehla, komentovala výsledky riaditeľka marketingu Partners Lada Kičmerová. A len sotva môžeme povedať, že situácia na Slovensku je diametrálne odlišná.

Keď sa rozhoduje napríklad o kúpe auta na lízing, obstaraní hypotéky, výbere banky, alebo sa rieši situácia nečakaných finančných výdavkov, muži sa cítia oveľa istejšie než ženy. Nižšiu istotu majú muži len v prehľade o bežných cenách potravín.

Rokovania s finančnými inštitúciami majú v partnerskom vzťahu na starosti muži, respektíve tvrdí to 54 percent z nich. Túto vlastnosť im pripisuje 16 percent žien. Kým seba ako konajúcu s finančnými inštitúciami označila približne tretina žien, túto úlohu im prisúdilo šesť percent mužov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Výsledky nového prieskumu: Tieto problémy trápia starších Slovákov najviac


Ženy ale držia v rukách bežný denný chod domácnosti, teda takzvanú domácu kasu. „Na to, kto sa viac stará o bežný chod domácnosti z hľadiska financií, existujú pomerne rozdielne názory podľa toho, či na otázku odpovedá muž alebo žena,“ podotkla Kičmerová.

Z tých, ktorí vykonávajú ‚úrad domáceho ministra financií‘, je medzi mužmi aj ženami približne polovica presvedčená, že by ich partner či partnerka túto úlohu zvládali rovnako dobre ako oni sami. Druhá polovica sa na zverenie tejto úlohy náprotivku pozerá kritickejšie a nepredpokladá, že by to zvládali lepšie. Sebakritické hodnotenie a presvedčenie, že by to partner alebo partnerka zvládali lepšie, sa v tejto skupine respondentov takmer nevyskytuje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Výsledky prieskumu ukázali: Slováci vedia, ako šetriť


Zaujímavé je to, že medzi tými, ktorí sa o chod domácnosti nestarajú, sú kritické postoje k partnerke či partnerovi častejšie. Takmer pätina žien a 17 percent mužov sú presvedčení, že by túto úlohu zvládali lepšie ako ich partner či partnerka. Tri štvrtiny respondentov, ktorí sa o chod domácnosti z finančného hľadiska nestarajú, si myslia, že by na tom boli rovnako ako ich náprotivok. 11 percent mužov a šesť percent žien potom sebakriticky tvrdí, že by sami túto úlohu zvládali horšie.

Zárobok partnera či partnerky nie je tajomstvom – 73 percent mužov a 72 percent žien uvádza, že vedia celkom presne, koľko zarába ich náprotivok. Len veľmi malé percento žien a mužov tento údaj tají.


Kto vo vašej domácnosti drží rodinnú kasu a aké postavenie v nej máte vy? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o svoje postrehy v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame