Štúdie z rôznych krajín hovoria, že čoraz viac mužov v mladom a strednom veku je osamelejších a bez partneriek, v porovnaní s generáciami pred nimi. Môže za to nadmerné používanie technológií a slabý sociálny kontakt či snaha vzdelávania a napredovania žien v oblasti sebapoznávania a sebarozvoja, hovorí vzťahová a sexuálna poradkyňa Zuzana Marková.
Tiež hovorí, že muži často využívajú sociálne siete, ktoré sa pre nich stávajú jednoduchším spôsobom ako osloviť ženu. Na druhej strane tam zažívajú veľa odmietnutí, a to často vedie k frustrácii, nízkemu sebavedomiu či strachu ísť do opätovného rizika odmietnutia.
Aké možnosti majú muži v zrelom veku na zoznámenie sa so svojou potenciálnou partnerkou? Chodia stále do spoločnosti alebo skôr využívajú internetové zoznamky?
Možnosti – udalosti, miesta, príležitosti samozrejme sú. Koncerty, divadlá, vernisáže, verejné diskusie, rôzne kurzy, workshopy, turistické alebo iné záujmové kluby, jógové, meditačné pobyty, či reštaurácie, kaviarne, diskotéky. Ďalej tiež pracovné a odborné konferencie, networkingové akcie. Rovnako aj osobné zoznamovacie akcie organizované na rôzny spôsob zoznamovacími agentúrami.
To všetko (a iné) sú možnosti na zoznámenie. Len muži tieto príležitosti nevyužívajú. Buď sa zúčastňujú spomenutých udalostí v malom počte a prevažne sú tam ženy, alebo ak sa aj zúčastnia, neoslovia ženy efektívnym spôsobom. Odvážnejší sú cez online zoznamky. Tie využívajú pravidelne.
Aké najčastejšie chyby robia muži pri zoznamovaní sa cez internet? Je internet vôbec vhodným priestorom pre zoznamovanie sa?
Dobrá otázka. Najčastejšie sa stretávam s tým, že na svoje profily na online zoznamkách neuverejňujú svoje pravdivé fotografie, kde by bolo vidieť ako vyzerajú v skutočnosti. Často používajú rozmazané, nekvalitné fotografie, ktoré ťažko dokážu identifikovať konkrétneho muža alebo lascívne s obnaženým telom v spodnej bielizni, prípadne neaktuálne už niekoľko rokov.
Samotný výber fotiek môže byť pre ženu menej atraktívny, napríklad s pivom alebo zbraňou v ruke, v kúpeľni pri kachličkách či so svojou bývalou partnerkou. Tých možností je veľmi veľa. Pritom sami často v popise uvádzajú vysoké nároky na fyzický vzhľad ženy. Taktiež podávajú nedostatočné alebo klamlivé informácie o sebe, čím vytvárajú zavádzajúci obraz o sebe. To znižuje záujem žien, prípadne vyvoláva podozrenia. Podľa vyjadrení mužov sa však toto deje aj zo strany žien.
Okrem toho sa stretávam s tým, že ženám príde spôsob komunikácie u niektorých mužov príliš „lacný“ alebo povrchný či dokonca nudný. Používajú bežné formulky typu ako „Čo tu robí taká krásna žena?“ alebo „Ahoj, ako sa máš?“ Často sa stáva, že niektorí muži majú v obľube viesť bezduché, dlhé komunikácie, počas ktorých sexuálne narážajú na nežnejšie pohlavie, pričom skutočný záujem o osobné stretnutie prejavia minimálne.
Mnohé ženy sa stávajú pre mužov „bútľavými vŕbami“, kedy im pomáhajú sa emočne vysporiadať s bývalými vzťahmi alebo nespokojnosťou v práci, pričom takáto podpora nie je vzájomná. V poslednom rade by som chcela vyzdvihnúť, že muži sa často dopúšťajú chýb, keď si začnú dopisovať najprv s jednou, popritom začnú s ďalšou a nakoniec bez uvedenia dôvodu si prestanú aktívne dopisovať s predošlou ženou.
A keď sú muži odmietaní, prestávajú si veriť, uzavierajú sa, a keď sa tieto zraňujúce skusenosti pravidelne opakujú, napokon rezignujú a rozhodnú sa ostať sami.
Čoraz častejšie počúvam od svojich priateľov, že hľadanie si novej známosti im príde náročnejšie. Ako sa v skutočnosti mužom po štyridsiatke darí nadväzovať romantické vzťahy?
Áno, stretávam sa s tým, že pre mužov je naozaj náročnejšie nadväzovať nové vzťahy. A to nielen u mužov po štyridsiatke, rovnako takýto problém majú aj mladšie vekové kategórie.
Často mi je zo strany mužov povedané, že sa cítia pre ženy menej atraktívni, nezaujímaví, predovšetkým ak nemajú dobré spoločenské postavenie a finančné zázemie. Naopak, ženy to zase vnímajú tak, že by boli rady oslovované mužmi kultivovane, s úprimným záujmom o ne. Nájdu sa však aj muži, ktorí u žien „zabodujú“ vďaka svojmu sebavedomiu a príjemnému empatickému vystupovaniu.
Taktiež sledujem, že keď predsa príde k nadviazaniu partnerského vzťahu, tak predchádza tomu často vzťah susedský. Sú to susedia, ktorí sa registrovali navzájom a postupne sa začali viac stretávať a rozprávať, našli si spoločné aktivity. Takisto vzťahy vznikajú často aj na pracovisku medzi kolegami. Pri káve či obede, pri spoločných pracovných aktivitách majú možnosť sa bližšie spoznať, prezdieľať svoje životné skúsenosti, zistiť záujmy toho druhého a túžby. To všetko ich zbližuje a vytvára vzťah, ktorý môže prerásť až do partnerského.
Nemajú prehnané predstavy o svojej budúcej partnerke?
Občas sa stretávam aj s tým. Muži túžia, aby ich budúca partnerka respektíve žena bola sexi, zvodná, vášnivá, hravá, aby sa s ňou dali viesť zmysluplné debaty, zároveň bola dobre finančne zabezpečená a bola dobrou matkou. Ale stále platí, že každý máme svoje vlastné individuálne preferencie a nie každý to má takto.
Na druhej strane rovnako počúvam, že aj ženy majú vysoké a prehnané nároky na mužov, ako by mali vyzerať, čo všetko by mali zvládať a zabezpečovať. Opäť aj v tomto prípade vidieť vplyv sociálnych sietí a hodnôt, ktoré sú tam prezentované respektíve krízu hodnôt. Preto je veľmi dôležité klásť si sám sebe/sama sebe otázky: Čo ponúkam, dávam ja? Je to to, čo by chcel môj vysnívaný partner/partnerka? Viem, čo by to mohlo byť? A keď si nato odpoviem, tak prečo to všetko, čo by som od vzťahu chcel/chcela dostávať, tak prečo to nechcieť? Má zmysel si svoje potreby zvedomiť a nepotláčať ich, lebo sa môže stať, že si ich napĺňanie budeme hľadať inde.
S akými prekážkami sa najčastejšie stretávajú pri randení muži po štyridsiatke?
Pomerne často sa stretávam, že majú problémy so zlaďovaním času na spoločné chvíle s partnerkou a jeho alebo jej deťmi z predchádzajúcich vzťahov. Ak jeden z nich deti nemá, prípadne ich už má odrastené, nie vždy je na jeho strane pochopenie a trpezlivosť. Veľkou pravdepodobnosťou si chce vzťah už iba užívať a neriešiť opäť malé deti.
Taktiež sa stáva, ak si muž po štyridsiatke nájde mladšiu partnerku, ktorá chce deti, ale on už nie. Sú to zásadné veci, ktoré treba otvorene komunikovať. A opäť spomeniem, že vzhľadom na vlastné, často zraňujúce skúsenosti, alebo vysoké očakávania, prípadne už svoje zvyky a stereotypy je náročnejšie vytvoriť vzťah.
Je pravda, že rozvedení muži so záväzkami sú pre ženy atraktívnejší alebo je to mýtus?
Samozrejme to závisí od veku ženy aj od toho, čo žena vo vzťahu s mužom skutočne hľadá respektíve aké očakávania má od toho vzťahu. Pre niektoré ženy je to atraktívnejšie, lebo vidia, že dotyčný muž mal už partnerský vzťah, a teda má aj nejaké skúsenosti, a predovšetkým vie ako s deťmi.
Avšak niektorým ženám rozvedení muži so záväzkami neprídu zrovna najatraktívnejší a vnímajú ich skôr ako výzvu, najmä pokiaľ ona už nemá malé deti a konečne sa môže venovať sebe a partnerovi. Nechce robiť opatrovateľku a animátorku jeho deťom, čo muži niekedy od žien očakávajú, často aj hneď z úvodu známosti. Pre tieto ženy to pôsobí skôr demotivujúco, lebo najprv chcú spoznať muža, a ak to má dobrú perspektívu, potom aj deti.
Vnímate u slobodných mužoch po štyridsiatke, že by mali problém nadviazať komunikáciu so ženou respektíve ju zaujať niečím?
Často počúvam od žien, že tento problém je skôr v online priestore, kde tá komunikácia v mnohým prípadoch viazne, je nezaujímavá, taká nemastná-neslaná. To som už spomenula. Musím ale podotknúť, že istá anonymita na sociálnych sieťach niektorým mužom dodáva viac guráž, a tak majú väčší priestor ženám dávať nevhodné návrhy a poznámky.
Čo sa však týka oslovovania alebo nadväzovania komunikácie v realite, tam ženy skôr vnímajú, že ak sa muži už odhodlajú osloviť, tak im to ide celkom dobre. Len opäť sú na strane mužov tie prekážky v oslovení z dôvodu obáv, neistoty alebo sebadôvery. Sú to však prekážky, ktorých sa muži vedia zbaviť. Vnímam, že práca na týchto sociálno-emočných zručnostiach veľmi pomôže nadväzovaniu a fungovaniu zdravých a spokojných vzťahov. A tu si môžeme vzájomne, muži aj ženy, pomáhať cez vzájomné počúvanie a porozumenie si.
Sledujte náš Facebook
Zdieľať na
Zdieľaní