Mužov trápia v posteli tieto dve veci: Zbavte sa ich a radujte sa z  pôžitku!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Hovorí sa, že keď nejde o život, nejde o nič. V posteli to ale celkom neplatí. Keď sa totiž nedarí, dokáže to s človekom poriadne zamávať. Moderných mužov trápia pri sexe hlavne dve veci: nedostatočná erekcia a krátka výdrž. Aj keď sa situácia s vekom zhoršuje, dá sa na nej popracovať tak, aby boli partnerka a napokon aj partner opäť spokojní.    

Slabá erekcia – problém dnešnej doby  

Podľa štatistík takmer každého druhého muža vo veku nad 40 rokov. Na erekciu môže mať vplyv množstvo vecí a je potrebné prísť na to, v čom je problém. Môže ísť len o stres, ale tiež aj o niečo závažnejšie. Najčastejšími dôvodmi sú: 

  • Nedostatočná priechodnosť ciev: Ak v cievach nie je dostatočná cirkulácia krvi, tie sa v prípade potreby nedokážu rozšíriť. Môže to byť spôsobené napríklad upchatím ciev, nesprávnou funkčnosťou mechanizmu ich roztiahnutia alebo priamo oslabením hladkej svaloviny ciev.   
  • Chronické kardiovaskulárne a súvisiace ochorenia: Nielen problém s cievami, ale aj iné poruchy a ochorenia súvisiace so srdcovocievnou sústavou môžu vplývať na erekciu. Ide napríklad o vysoký krvný tlak, aterosklerózu, vysoký cholesterol či cukrovku.  
  • Ochorenia neurologického charakteru: Problém s erekciou môže vzniknúť aj následkom problémov, odpoveďou mozgu či nervovej sústavy na sexuálne dráždenie. Za nedostatočnou erekciou môže byť napríklad Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza alebo problémy s miechou a periférnymi nervami. 
  •  Urologické choroby: Vznik a udržanie stoporenia nepriaznivo ovplyvňujú niektoré urologické ochorenianapríklad chronický zápal prostaty, zväčšenie prostaty, nádory a cysty spojené s močovými cestami a prostatou či zápaly týkajúce sa žaluďa a penisu.  
  • Lieky, alkohol, fajčenie, vyčerpanie: Nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet či zakázaných látok je veľkým rizikovým faktoromProblémom môžu byť aj vedľajšie účinky niektorých liekov na predpis.   
  • Psychologické faktory: Na erekciu vplýva nervozita, strach, depresia, úzkosť, únava a rôzne ďalšie problémy v oblasti psychiky. Tie ovplyvňujú nielen proces erekcie, ale napríklad aj sexuálnu túžbu a vyvrcholenie.   

Mohlo by vás zaujať: Sexuálne tipy pre mužov po 50: Aby v spálni ďalej išlo všetko ako po masle


Strašiak menom predčasná ejakulácia 

Mnohí si myslia, že toto je záležitosť sexuálne neskúsených mladíkov, opak je však pravdou. Aj rýchla ejakulácia totiž môže mať rôzne fyziologické alebo psychologické príčiny. Najčastejšie ide o dôsledok dlhšej sexuálnej abstinencie, ale tiež nervozity, stresu, strachu zo zlyhania, príliš vysokého libida ochabnutia svalov panvového dna alebo zápalového ochorenia pohlavného a močového ústrojenstva.  

V prípade, že sa nejedná o dôsledok ochorenia, pomôcť môže častejší pohlavný styk, prerušovaná súlož a masturbácia pred pohlavným stykom, ktorou uvoľníte nahromadenú sexuálnu energiu. Vyskúšať môžete tiež dva kondómy na zníženie citlivosti. Na zlepšenie ovládania ejakulácie je možné praktizovať aj Masters-Johnsonove a Kegelove cviky – prvé slúžia na zastavenie už začínajúcej ejakulácie a je potrebné pri nich spolupracovať s partnerkou, druhé posilňujú svalstvo panvy.      

Kým sa obrátite na lekára 

Než začnete pátrať po príčine problémov s erekciou, určite nezaškodí prejsť na zdravý životný štýl, teda upraviť jedálniček a začať športovať. Ťažká mäsitá strava s vysokým obsahom živočíšnych tukov totiž vytvára na stenách ciev nánosy, ktoré brzdia voľný prietok krvi, a tým bránia v kvalitnej erekcii. K lepšej erekcii si môžete pomôcť aj bylinkami, minerálmi a vitamínmi. Pomáha najmä kotvičník, maca, ženšen a guarana. Vyskúšať môžete aj vákuovú pumpu, pomocou ktorej dostanete do penisu maximum krvi.  

Keď sa problém opakuje pravidelne, je potrebné ísť za odborníkom. Návšteva sexuológa nie je ničím, z čoho by ste mali mať obavySpolu s vami zistí príčinu vašich ťažkostí a odporučí vám správnu liečbu.  


Máte skúsenosti so slabou erekciou alebo predčasnou ejakuláciou? Napíšte ostatným čitateľom čo vám pomohlo v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame