Mužská kríza stredného veku alebo andropauza: Na čo sa treba pripraviť?

Depresia

sxc.hu

Aj muži majú svoje dni a aj muži prežívajú svoj prechod. Andropauza je v podstate obdoba ženskej menopauzy a tento problém sa často spája s krízou stredného veku označovaný aj ako „syndróm ubiehajúceho vlaku“. Muži počas andropauzy neraz strácajú záujem o okolie a dokonca aj o sex. Aké sú jej príznaky a čo dokáže situáciu zlepšiť?

Kríza spojená s andropauzou sa začína prejavovať od 45 roku života, no niekedy môže nastúpiť až po päťdesiatke. Často sa spája aj so syndrómom krízy stredného veku. Podľa psychológov sa nevyhne nijakému mužovi, rozdiel je len v tom, v akej sile sa u toho ktorého jedinca prejaví. U niekoho môžu byť príznaky mierne, až takmer žiadne, iného môže tento syndróm doslova odrovnať.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny v tele muža okolo päťdesiatky: Pripravte sa, neminú ani vás!


Ako sa andropauza prejavuje?

  • strata záujmu o okolie – muži sa začnú správať inak. Stereotyp ich nebaví, prestávajú sa zaujímať o každodenné činnosti a prikladať im význam. Všetko je pre nich demotivujúce, do ničoho sa im nechce.
  • nechuť venovať sa zaužívaným činnostiam – ak sa doteraz venovali určitým činnostiam dlhšie obdobie, zrazu ich prestanú zaujímať.
  • pocit frustrácie – začnú si myslieť, že svoj život už majú odžitý a nestihnú už urobiť radikálnu zmenu, splniť si svoje tajné túžby, sny či predsavzatia.
  • prudké zmeny nálad – chvíľu je všetko fantastické, o pár minút už zase katastrofálne.
  • problémy so spánkom – niektorí muži v tomto veku zaznamenávajú neschopnosť zaspať, či časté prebúdzanie sa.
  • potreba dokázať niečo nové – vrhnú sa na nové činnosti, napíšu knihu, začnú sa inak obliekať a niektorí si dokonca nájdu mladú milenku.

Sužuje ich nedostatok slobody

Páni, ktorých andropauza prepadne, sú zvyčajne na vrchole síl a pracovného života. Majú dobré a fungujúce zamestnanie, či dobre rozbehnuté obchody, na ktoré stačí už len dohliadať. V tom momente však prichádza pocit obmedzenia rokmi. Uvedomia si, že sú vo veku, kedy je síce všetko v poriadku, no ich život zrazu stráca hlbší význam. Začnú sa cítiť akoby zahnaní do kúta a začínajú bojovať s pocitom obmedzenia slobody. Vtedy začnú niektorí z nich stvárať na ich vek naozaj nepochopiteľné kúsky.

Znižuje sa aj hladina testosterónu

V tomto veku mužom klesá aj prirodzená hladina testosterónu, čím sa znižuje aj ich libido a chuť na sex. K problémom podobného druhu patrí erektilná disfunkcia, nedostatočný pocit vyvrcholenia, či zvýšený prah vzrušenia. Problémom je aj častejší pocit únavy, či pocity smútku, podráždenosti, zlej nálady, alebo v ťažších prípadoch dokonca aj depresie.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Ako bojovať s andropauzou?

  • pomáha pravidelné cvičenie – dostanete sa do formy a zlé myšlienky poľahky vyhodíte z hlavy
  • umenie relaxovať – príjemné chvíle vám pomôžu zabudnúť na negatíva a vy si opäť budete život užívať plnými dúškami
  • pomôžte si novými záujmami – vhodné sú napríklad spoločenské tance či joga
  • komunikujte s partnerkou – určite vám bude oporou
  • prestaňte fajčiť – pomôžete tak nie len svojmu zdraviu
  • alkohol obmedzte len na primerané množstvo – vedci zistili, že pomáha konzumácia vína, ktoré okrem iného predlžuje vek, prináša lepšiu náladu a tiež zlepšuje psychický a fyzický stav človeka, pričom je vhodné najmä pre starších ľudí, obzvlášť pre pánov
  • vyhľadajte odborníka – ak vás príznaky andropauzy dlhodobo obmedzujú vo vychutnávaní si života, navštívte lekára. Ten vám môže predpísať napríklad hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá by mala mnohé príznaky eliminovať.

Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s andropauzou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame