Myómy sú súčasťou života mnohých žien: Čo o nich potrebujete vedieť?

Žena

thinkstockphotos.com

Myómy patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce gynekologické problémy žien, s ktorými má do činenia približne každá tretia z nás. Aj keď sa jedná o nádory, sú nezhubné a len zriedkavo sa z nich vyvinie rakovina. Nepredstavujú teda priame riziko, no prinášajú so sebou množstvo druhotných nepríjemností a komplikácií. Negatívom je tiež fakt, že sa im nedá nijako predchádzať.

Výrastky na maternici

Aj takto by sa myómy dali charakterizovať. Tieto útvary, ktoré vyrastajú zo stien maternice sú v drvivej väčšine nezhubného charakteru. Aj keď viac ako polovica myómov spôsobuje ženám nepríjemné ťažkosti, niektoré sa vyskytujú bez akýchkoľvek komplikácií. Dokonca sú ženy, ktorým sa na myómy v maternici príde úplne náhodne, pri bežnej prehliadke. Takýmto ženám existujúce výrastky nijako nevadia ani im neznižujú kvalitu života a preto sa poväčšine iba kontrolujú. Niektoré môžu totiž začať rýchlo rásť a spôsobiť nečakané gynekologické komplikácie. Preto sa musia pravidelne sledovať a byť pod dohľadom skúseného odborníka – gynekológa.

Rizikové faktory

Všetko je však na zvážení odborníka a konkrétneho stavu každej jednej ženy. Rast myómov stimulujú do značnej miery aj ženské pohlavné hormóny – estrogény. Zvýšené riziko majú preto napríklad ženy, ktoré začali skoro menštruovať alebo tie u ktorých nastúpi neskoro menopauza, či nikdy nerodili.. Medzi rizikové faktory takisto patrí aj neliečený vysoký krvný tlak, fajčenie, rodinná predispozícia či obezita. Myómy sa menej vyskytujú u žien, ktoré rodili pred tridsiatkou.


Mohlo by vás zaujať: Sex po odstránení maternice či vaječníkov: Na čo všetko sa treba pripraviť?


Spôsobovať môžu silnejšie krvácanie

Jedným z hlavných nepríjemných prejavov myómov je silnejšie krvácanie. Ak je táto zdravotná komplikácia aj vašim problémom, mali by ste rozhodne navštíviť vášho lekára. Avšak nie vždy musia silnejšie krvácanie spôsobovať iba myómy. Tie totiž v drvivej väčšine vznikajú len počas plodného obdobia ženy a po skončení jej reprodukčnej fázy už zväčša nevznikajú, resp. tie vzniknuté už ďalej nerastú. Preto môže byť krvácanie spôsobené aj v dôsledku iných príčin, napr. kvôli hormonálnym zmenám v menopauze, avšak signalizovať môže aj karcinóm maternice. Preto by vás mal určite vyšetriť odborník.

Iné typické príznaky myómov

  • krvácanie pri pohlavnom styku,
  • bolesti v podbrušku,
  • pocit plnosti, napätia v bruchu,
  • nepravidelný cyklus,
  • silnejšie aj častejšie krvácanie,
  • dôsledkami myómu môžu byť aj problémy s močením či stolicou (tlak na okolité orgány) ako aj anémia (pre silné krvácanie)

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Diagnostika je jednoduchá

Postačuje k tomu gynekologické ultrazvukové vyšetrenie, ktoré je dnes už dostupné a absolvovať by ho mala každá žena pri pravidelnej gynekologickej prehliadke. Takýmto spôsobom sa dajú myómy objaviť včas  a bez toho, aby mohli spôsobiť neskoršie zdravotné komplikácie, napr. zhubné ochorenie (aj keď to nie je časté) či neplodnosť. Černošské ženy trpia na myómy viac, ako belošky, no inak sa tieto zmeny týkajú všetkých žien, pričom ich výskyt stúpa priamo úmerne s vekom.

Liečba je rôzna

Myómy postihujú po 40-tke približne 33% žien, sú teda pomerne rozšíreným gynekologických ochorením. Ich liečba je u každej ženy odlišná a závisí od špecifík daného prípadu a individuálnych príznakov. Zatiaľ čo u jednej ženy stačí pravidelné sledovanie, u inej je potrebné nasadiť hormonálne lieky, či podstúpiť chirurgický zákrok. Sú však aj prípady, kedy je potrebná až hysterektómia, teda odstránenie celej maternice, čo je väčšinou definitívne riešenie tohto problému.


Máte nejaké skúsenosti s myómami? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame