Myslite na seba a svojich blízkych: Čo nám vo vyššom veku na tanieri často chýba?

Senior

thinkstockphotos.com

Pod podvýžvou si mnohí z nás predstavia napríklad africké deti s nafúknutými bruškami. Realita je však trochu iná. Podvýživou trpia aj milióny Európanov, ktorých jedálniček nespĺňa adekvátne kritériá. Medzi ohrozenými sú pritom najmä seniori.

Podvýživa sa netýka len menej vyspelých krajín: v Európe nemá dostatočnú výživu viac ako 33 miliónov osôb. Týka sa to predovšetkým starých ľudí, ktorí žijú sami, alebo trpia chronickými chorobami. Zhruba každý druhý senior, ktorý je hospitalizovaný, je podvyživený.

Podvýživu lekári neraz prehliadnu

Uzdravenie je pre podvyživené osoby ťažké, zdôraznili experti z Talianskej spoločnosti pre klinickú výživu a metabolizmus (SINUC). ,,Podvýživa často nie je diagnostikovaná, a aj keď je, nie vždy je liečená zodpovedajúcim spôsobom, pretože sa tento problém podceňuje. Pre rekonvalescenciu po hospitalizácii a po chorobe samotnej má zvláštny význam svalová hmota a fyzická sila,“ uvádza prezident SINUC a docent na univerzite La Sapienza v Ríme Maurizio Muscaritoli. ,,Nejde o estetický problém: podvýživa je nemenej nebezpečná ako obezita a môže mať vážne dôsledky na zdravie aj na celé zdravotníctvo,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Podvýživa možno hrozí aj vám: A to ani nemusíte vyzerať ako trieska!


Trikrát vyššie riziko infekcie

Podľa početných štúdií mávajú podvyživení pacienti väčší počet komplikácií v porovnaní s tými, ktorí sa stravujú správne. V nemocnici sú napríklad vystavení trikrát vyššiemu riziku infekcie ako ostatní. Je u nich tiež vyššia pravdepodobnosť, že budú znovu hospitalizovaní, a majú menšiu nádej na prežitie. ,,Keď je pacient prijímaný do nemocnice, nie vždy je zaznamenaná jeho váha a výška, ktoré slúžia na výpočet indexu telesnej hmotnosti. Aby sme mohli pomôcť seniorom, ktorí trpia podvýživou, alebo ktorým podvýživa hrozí, musí sa stať nemocničná strava pevnou súčasťou liečby,“ konštatuje Francesco Landi z rímskej Katolíckej univerzity.

Chýbajú najmä proteíny

Aké sú signály nedostatočnej výživy? ,,Významným indikátorom je rýchly úbytok na váhe bez vlastného pričinenia pacienta. Poplašným signálom je päťpercentný až desaťpercentný váhový úbytok za posledné tri mesiace či pol roka. Dôvody môžu byť rozličné, napríklad ťažké hryzenie a prehĺtanie potravy, zlá funkcia čriev, strata chuti do jedla alebo nedostatočný prísun potravy. Seniori tiež jedia z finančných dôvodov málo mäsa, ale prísun proteínov a ďalších výživných látok je dôležitý najmä po 65. roku,“ uvádza Muscaritoli. Nech už sa vyhýbate mäsovým výrobkom z hociakých dôvodov, bielkoviny treba doplniť z iných zdrojov. Vhodným zdrojom sú napríklad:

  • mliečne výrobky
  • vajíčka
  • semiačka a orechy
  • strukoviny (cícer, sója, fazuľa, hrášok, šošovica)
  • obilniny (pohánka, quinoa, amarant, ryža, ovos)

Mohlo by vás zaujať: Vyberajte diéty s rozumom: Tieto ohrozujú vaše zdravie!


Štúdia z USA zaznamenala podobné výsledky

Vplyv výživy na zdravie potvrdzuje aj nedávna štúdia zo Spojených štátov, kedy vedci sledovali medzi rokmi 2012 a 2014 viac ako 600 podvyživených seniorov hospitalizovaných v 78 nemocniciach. U skupiny, ktorá dostávala okrem príslušnej terapie tiež potravinové doplnky na báze proteínov, vitamín D a derivát aminokyseliny leucínu HMB, ktorý sa prirodzene nachádza vo svalových bunkách, vedci konštatovali zvýšenie váhy, zlepšenie celkového stavu organizmu a výrazne nižšiu úmrtnosť.


Poznáte niekoho, kto trpí podvýživou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame