Myslite na svoje kosti a vyhnite sa ich rednutiu: Stačí dodržať niekoľko zásad

Nordic walking

thinkstockphotos.com

Nečakaná zlomenina pri malom úraze – tak sa najčastejšie prejaví rednutie kostí. Ak sa chcete vyhnúť tomuto problému, mali by ste naň myslieť už vopred a urobiť preventívne opatrenia. Viete, ktoré to sú?

Na čo pozor?

Za rednutím kostí nie sú len faktory, ktoré nemožno ovplyvniť ako vek, menopauza, genetika či faktory vzrastu. Ďalšie súvisia hlavne so životným štýlom. Lekári preto vyzývajú ľudí, aby túto chorobu nepodceňovali. V rámci prevencie je vhodné:

  • športovať
  • jesť kvalitnú stravu s vysokým obsahom kalcia
  • vyhýbať sa alkoholu a cigaretám
  • dbať na dostatočný príjem vitamínu D

,,Výskyt je daný starnutím populácie. Je to ochorenie, ktoré je viazané k veku, podieľajú sa na ňom aj ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k osteoporóze. V našej populácii sem patria návykové látky, napríklad veľké množstvo alkoholu, fajčenie, malý prívod vápnika, D vitamínu, takže niektoré faktory vieme ovplyvniť aj my sami,“ povedal profesor Juraj Payer, prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre vnútorné lekárstvo a endokrinológiu.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


Pohyb počas celého života

Ochorenie postihuje starších ľudí, hlavne ženy po menopauze. Podľa profesora Payera je dôležité, s akou kostnou hustotou príde žena do rizikového obdobia, kedy v tele klesajú ženské pohlavné hormóny. Kostná hustota sa buduje približne do veku 20 a 25 rokov. ,,Treba dbať na pohyb,“ zdôraznil Payer s tým, že dnešné deti však skôr trávia čas pri počítačoch. ,,Na jednej strane robíme všetko preto, aby bolo osteoporózy čo najmenej, ale neviem, ako bude táto generácia vyzerať za 30 rokov.“

Odhalí ju vyšetrenie

Osteoporóza sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Preto by mal preventívne navštíviť lekára každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 60 rokov. Rovnako ženy po menopauze. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia. Osteoporóza sa podľa profesor Payera dá liečiť ešte predtým, ako vznikne zlomenina. 


Mohlo by vás zaujať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Čo je vlastne osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Toto podľa viceprezidenta SOMOK a zástupcu prednostu V. internej kliniky LFUK a UN Bratislava Zdenka Killingera vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k zvýšeniu lámavosti. Osteoporóza vyvoláva rad ďalších ochorení, k najčastejším patria: akútna a chronická bolesť, problémy s dýchaním, reflux a iné zažívacie problémy, ale aj depresia, zakrivenie chrbta, pokles hmotnosti či vyklenutie brucha


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame